6 دلیل مهم در بیماری عروس هلندی (مریض شدن عروس هلندی)

6 دلیل بیماری عروس هلندی - مریض شدن عروس هلندی
4.6/5 - (26 امتیاز)

به طور کلی همه موجودات در سال بیمار میشن و در این مقاله ما به این موضوع می‌پردازیم که علت بیماری عروس هلندی ها چی میتونه باشه؟ پس در ادامه مقاله با آی آر دانه همراه باشید.


1. اولین علت بیماری عروس هلندی : تغییر فصل

همین طور که می دونید عروس هلندی ها در اصل متعلق به کشور استرالیا هستند و شرایط آب و هوای کشور استرالیا با کشور ایران تفاوت زیادی داره ؛ کشور استرالیا ، کشوری گرم محسوب میشه  و تغییرات دمای کمی داره اما کشور عزیزمون ایران دارای چهار فصل هست که شرایط جوی مختلفی هم داره و عروس هلندی ها نسبت به تغییرات دما حساس هستند و احتمال سرما خوردن  عروس هلندی در فصل پاییز بخاطر ناپایدار بودن هوا وجود داره. پس اولین بیماری رایج عروس هلندی سرما خوردگی هست. که از بارزترین علائم سرما خوردگی عروس هلندی آبریزش بینی و عطسه کردن مداوم و کسلی هست. و اگر به درمان عروس هلندی نپردازیم موجب عفونت های داخلی و مرگ پرنده ختم میشه.

2 . دومین علت بیمار شدن عروس هلندی : حمام کردن عروس هلندی در زمان نادرست

عروس هلندی ها چون غدد عروقی ندارند زمانی که حرارت بدن شون بالا میره حمام میکنند تا دمای بدن شون رو با خیس کردن پرهاشون پایین بیارن و دلیل دیگه ای که حمام میکنن اینکه به تمیزی و زیبایی خودشون توجه دارن حتما دیدین که با نوک ، بال هاشون رو مرتب میکنن و پرزهای هم از بدن شون ریخته میشه؛ حالا زمانی که آب برای عروس هلندی تون میذارین دقت کنین که هوای داخل خونه سرد نباشه چرا؟

چون تا خشک شدن کامل عروس هلندی زمان میبره  و اگر بدنش خشک نشه و در محیط سرد قرار بگیره احتمال داره پرنده تون سرما بخوره ؛ و زمانی هم که آب براش میذارین تا آب بازی کنه ، شب نباشه و روز باشه ؛ بهترین زمان ظهرها هست که هوا نسب به بقیه روز گرم تره ، البته خودتون توی خونه بررسی کنین که چه موقع مناسب هست که عروس هلندی حمام کنه.

دو مورد از علت های بیماری عروس هلندی گفته شد که هر دو مورد به سرما خودرگی عروس هلندی منجر می شد. چهار علت دیگه چی هست؟

3.  سومین علت بیماری عروس هلندی :  تمیز نکردن قفس عروس هلندی در بازه زمانی مشخص

بیماری به نام انگل وجود داره که از کثیفی قفس ، عروس هلندی بهش مبتلا میشه چجوری؟ زمانی که عروس هلندی فضله (مدفوع) می کنه این فضله ها امکان داره روی چوب یا وسایلی که توی قفس هست ریخته بشه و عروس هلندی از سر کنجکاوی یا گرسنگی اون کثیفی رو نوک میزنه و می خوره که باعث یا تشکیل بیماری انگلی در سیستم گوارشی عروس هلندی میشه. پس قفس پرنده رو همیشه تمیز نگه داری کنین

چطور قفس پرنده رو تمیز نگهداری کنیم؟

چیدمان چوب ها رو طوری در قفس طراحی کنید تا از ریخته شدن فضله (مدفوع) عروس هلندی روی غذا یا وسایل دیگه که در قفس قرار دادین جلوگیری کرده باشید. همچنین کف قفس رو میتونین با محلول های ضدعفونی کننده مانند جرمی ساید ضدعفونی کنین و اگر کف قفس از خاک عروس هلندی یا پوشال چوب استفاده کنین کارتون رو هنگام تمیز کردن قفس راحت تر و سریع تر میکنه.

4. چهارمین علت بیمار شدن عروس هلندی : ضعیف بودن دستگاه گوارشی عروس هلندی

زمانی هست که کف قفس عروس هلندی چیزی توجه شما رو جلب میکنه و میبینین که فضله (مدفوع) عروس هلندی به شکل آبکی و رنگ سبز هست ؛ از دلایلی که فضله عروس هلندی سبز و آبکی میشه خوردن خیار یا کاهو و یا موارد ممنوعه ای هست که در مقاله غذای عروس هلندی بهش پرداختیم که موجب بی حالی ، کسلی و پف کردن عروس هلندی میشه ؛

دلیل بعدی که فضله عروس هلندی سبز و آبکی دیده میشه بخاطر استرس جابجای عروس هلندی هست یعنی زمانی که عروس هلندی رو میخرین و از مکانی به مکان جدید منتقل میکنین این احتمال وجود  داره که فضله پرنده شما سبز و آبکی بشه  که این مورد جای نگرانی نداره و بعد چند روز حال پرنده خوب  و فضله پرنده به حالت عادی بر می گرده. اگر بخوایم به صورت کلی علت اینکه چرا فضله عروس هلندی سبز و آبکی میشه رو بگیم به این نتیجه می رسیم که چه چیزی یا چه غذایی به عروس هلندی دادیم.

5. پنجمین علت بیماری عروس هلندی : اختلال در دستگاه تنفسی عروس هلندی

عروس هلندی ها در طول روز مدام درحال تمیز کردن پرز های ریز بدن شون هستن و بعضی مواقع بدلیل اینکه این پرزها به داخل بینی شون میره عطسه میکنند که شاید فکر کنیم عروس هلندی سرما خورده اما این طور نیست.

اگر مشاهده کردید که عروس هلندی به سختی نفس میکشه یا نفس هاش صدا دار هست و یا خس خس میکنه که این موارد میتونه خطرناک باشه و علت این نوع بیماری باز بر می گرده به کثیفی قفس و رشد قارچ ها روی چوب یا وسایل داخل قفس که مقصد این قارچ ها مجاری تنفسی عروس هلندی هست و اگر پرنده شما به این مورد از بیماری مبتلا شد خودسرانه عمل نکنید و به دامپزشکی مراجعه کنین.

6. ششمین علت بیماری عروس هلندی : سینه کاردی شدن عروس هلندی

بیماری سینه کاردی دو علت داره:
الف) عروس هلندی بخاطر مبتلا به بیماری انگلی لاغر بشه که جناغ یا سینه پرنده براحتی با دست لمس میشه و اگر به موقع شروع به درمان و رفع بیماری انگلی عروس هلندی کنیم پرنده مداوا میشه.

ب) سهل انگاری از خودمون باشه ؛ یعنی چی؟ اگر بخوام به زبان ساده تر بگم زمانی که ظرف غذای عروس هلندی خالی بشه  و پر نکنیم و یا از دادن غذاهای مقوی ومتنوع به عروس هلندی خودداری کنیم و همین طورهمیشه از یک نوع غذا به عروس هلندی بدیم که نیازهای بدن پرنده تامین نشه در نتیجه به ضعیف شدن عروس هلندی و بعد از مدتی هم سینه کاردی شدن ختم میشه.

سخنی دوستانه:

زمانی که مسولیت و سرپرستی یک عروس هلندی رو بر عهده می گیرید طبیعتاً هزینه های هم داره مثل هزینه قفس ، غذا ، وسایل جانبی و همچنین هزینه پزشکی ؛ اگر قادر به تامین این هزینه ها نیستید پیشنهاد ما اینکه سرپرستی عروس هلندی رو قبول نکنین یا اگر الان عروس هلندی دارین اون رو به کسی که میتونه به خوبی ازش سرپرستی کنه هدیه بدین.

ممنون که تا آخر این مقاله با ما همراه بودین و در آینده ای نزدیک به درمان بیماری های عروس هلندی می پردازیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *