همه چیز درمورد مستی عروس هلندی (دانه‌ها+تخم گذاری+جفت گیری)

مستی عروس هلندی
4.8/5 - (60 امتیاز)

با سلام و درود خدمت شما دوستان عزیز در این مقاله از مقاله‌های آموزشی آی آر دانه قرار است راجع به مستی عروس هلندی صحبت کنیم و موارد و سؤالاتی که در این زمینه وجود دارد را توضیح دهیم پس با ما همراه باشید.

توضیحاتی درباره مستی عروس هلندی

سن بلوغ عروس هلندی‌ها در کشور استرالیا که زادگاه اصلی عروس هلندی هست حدود ۲ سال یا ۲۴ ماه می‌باشد یعنی پرنده مادر زمان دوسالگی آماده جفت‌گیری می‌شود یا به‌اصطلاح مست می‌شود و جفت‌گیری را انجام می‌دهد .

اما در حال حاضر چون عروس هلندی‌هایی که ما نگهداری می‌کنیم قفسی هستند و در طبیعت نیستند و تغذیه آن‌ها را ما تعیین می‌کنیم، سن بلوغ آن‌ها کوتاه‌تر شده است. به‌عنوان‌مثال حدود یک و نیم سالگی و گاهی اوقات سن کوچک‌تر می‌توان آن‌ها را جفت زد و جوجه گیری کرد.

در این زمان عروس هلندی ما اگر سه عدد تخم بگذارد احتمال اینکه یکی از آن‌ها توجه شود هست. و تخم‌های که جوجه نمی‌شود معمولاً بدون نطفه هستند چون پرنده را زود جفت زده‌ایم و خوب نطفه منتقل نشده است.

همچنین امکان آنکه همه تخم‌ها جوجه شود نیز وجود دارد ولی خب چیزی که در تجربه نشان داده است معمولاً یکی از تخم‌ها جوجه می‌شود البته بستگی به تغذیه و رشد پرنده هم دارد.

اگر غذاها مکمل‌ها و ویتامین‌های خوب باکیفیت به عروس هلندی خود بدهیم عروس هلندی ما در سن‌های کوتاه در مولد می‌شود. ولی زیر یک سال دیگر نداریم پرنده ما باید حتماً به یک سال دو ماه یا یک سال و ۳ ماه رسیده باشد و حداقل ۱۵ ماه سن داشته باشد ولی سن اصلی جفت‌گیری عروس هلندی‌ها در طبیعت دو سال هست و بهترین زمان هم همان دو سال است زیرا پرنده ما هم ازلحاظ جسمی آماده‌شده است و هم به بلوغ طبیعی خود رسیده است.

مستی عروس هلندی نر و ماده

چرا می‌خواهیم عروس هلندی خود را مست کنیم؟

اگر می‌خواهید از عروس هلندی خود جوجه بگیرید و بخواهید از این طریق درآمد کسب کنید در این حالت هرچه زودتر عروس هلندی شما مست شود و تخم‌گذاری انجام دهد بهتر است چون زودتر می‌توان به خواسته خود رسید و از کسب درآمد از آن خرج خود عروس هلندی را دربیاورید و در آینده از فروش جوجه‌ها بتوانید یک منبع درآمدی برای خود بسازید.

کسانی که سالن دار هستند یا کسانی که داخل خانه می‌خواهند از طریق عروس هلندی کسب درآمد کنند، می‌توانند عروس هلندی آماده یعنی دوساله را تهیه کنند و از آن جوجه گیری کنند. در این حالت زودتر به خواسته خود می‌رسند.

زمان مناسب برای عروس هلندی چه زمانی است؟

همان‌طور که گفتیم زمان مناسب برای جفت زدن عروس هلندی حداقل ۱۵ ماه است و در طبیعت دو سال است که ۱۵ ماهگی در حالتی است که ما دانه‌های هات و دارای طبع گرم به عروس هلندی بدهیم و عروس هلندی مست شده و آماده جفت‌گیری گردد.

فصل مناسب تخم‌گذاری عروس هلندی چه فصلی است؟

بازهم اگر بخواهیم بررسی کنیم جفت زدن عروس هلندی‌ها در طبیعت و عروس هلندی‌های اهلی که ما در خانه نگهداری می‌کنیم تفاوت دارند. در طبیعت قطعاً فصل بهار بهترین فصل برای تخم‌گذاری و جوجه دهی عروس هلندی می‌باشد ولی در پرورش خانگی می‌توان در همه فصول از عروس هلندی جوجه گیری کرد.

پس برای جوجه‌کشی از عروس هلندی‌ها که ما در خانه نگهداری می‌کنیم فصل خاصی وجود ندارد. و به این صورت نیست که بگوییم فصل بهار، تابستان، پاییز و یا زمستان بهتر است. چون در پرورش خانگی ما تغذیه و همچنین دمای محل نگهداری عروس هلندی‌ها را تعیین می‌کنیم و با دادن غذای مست‌کننده عروس هلندی خود می‌توانیم آن را آماده جفت‌گیری کنیم. اما در طبیعت همیشه آن غذاها، دانه‌ها و چیزهایی که عروس هلندی را آماده جفت‌گیری می‌کند، وجود ندارد. و همچنین هوای طبیعت قابل‌تغییر نیست اما ما در سالن و خانه همه این‌ها را می‌توانیم تغییر دهیم و شرایط جفت‌گیری در تمام فصول را مهیا کنیم.

پس هر وقت پرنده ما مست شود آماده جفت گیری است. همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم می‌توانیم غذا های خوب مکمل‌های خوب و ویتامین‌های خوب و میوه‌جات و سبزی‌های تازه به عروس هلندی خود بدهیم تا عروس هلندی ما در هر فصل و شرایطی آماده جفت‌گیری و جوجه دهی شود.

به چیزی که باید توجه کنید این است که باید عروس هلندی‌ای را که می‌خواهید از آن جوجه‌کشی کنید کاملاً تقویت کنید.غذاها، ویتامین ها و مکمل های مناسب در اختیار پرنده قرار دهید تا عروس هلندی شما ازلحاظ جسمی در جوجه کشی کم نیاورد چون عروس هلندی در مرحله اول تخم‌گذاری و همچنین در مراحل بعدی غذا دادن به جوجه نیاز به انرژی زیادی دارد.

دانه‌های مست کننده عروس هلندی چه چیزهایی هستند؟

دانه‌هایی که طبع آن‌ها گرم است و عروس هلندی می‌تواند بخورد دانه‌هایی هستند که باعث مستی عروس هلندی می‌شود که در زیر تعدادی از دانه‌های مست‌کننده را معرفی کرده‌ایم.

توجه داشته باشید که نباید فقط دانه های گرم به عروس هلندی خود بدهیم تا مست شود بلکه باید ترکیبی از دانه‌های مخلوطی که دانه‌های گرم و سرد هستند را باهم ترکیب کنیم که گرمی آن مخلوطی بیشتر باشد تا باعث مستی عروس هلندی گردد

اگر بی‌دقتی کنید و فقط دانه‌های گرم به پرنده خود بدهید ممکن است نتیجه معکوس دهد و به‌جای اینکه پرنده شما مست شود پرنده شما افسردگی بگیرد و یا اصطلاحاً تولک برود و معمولاً در این حالت عروس هلندی پره‌ای خود را می‌کند.

دانه های مست کننده عروس هلندی:

شاهدانهکتان
کتان سیاهنیجر (دان سیاه)
گشنیززیره
مرمرشک (دانه چیا)کافشه (دانه گلبرگ)
لیست دانه‌های مست کننده عروس هلندی

تعدادی از دانه‌های مست کننده عروس هلندی را نام بردیم، حالا اگر بخواهیم همه این‌ها را باهم مخلوط‌کنیم و به پرنده خود بدهیم ممکن است پرنده ما به حالت افسردگی فرود و پروبال‌های خود را بکند.نباید چنین دانه‌های گرمی همه باهم به پرنده داد. مثل این است که ما همیشه چیزهایی با طبع گرم بخوریم.

پس این دانه‌ها را باهم ترکیب نکنیم و به پرنده ندهیم زیرا ممکن است دو هفته بعد از مصرف این دانه‌ها (بدون ترکیب کردن با دانه‌های مقوی دیگر) پرنده ما دچار پر ریزی شود.

این دانه‌هایی که نام بردیم علاوه بر این‌که مست‌کننده است خاصیت‌های دیگری هم دارند:

مثلاً دانه گشنیز علاوه بر این‌که طبع گرمی دارد انگل زدا هم هست.

گاهی اوقات پرنده ما وقتی به بلوغ می‌رسد تخم می‌گذارد. اصطلاحاً به آن تخم مستی می‌گویند و این تخم‌ها چون نطفه ندارند به درد نمی‌خورد و فقط پرنده را ضعیف می‌کند چون پرنده هر دفعه به دلیل مستی تخم می‌گذارد و تخم‌های آن جوجه نمی‌شود و پرنده اذیت می‌شود.

 در این حالت بهتر است که یک جفت برای پرنده خود بخریم و یا از دانه های با طبع سرد یعنی مخلوطی که طبع آن متمایل به سرد است به پرنده خود بدهیم تا پرنده ما از مستی خارج گردد.

اگر این دانه‌ها را به پرنده خود بدهیم تخم‌گذاری عروس هلندی به‌مرورزمان قطع می‌گردد.

این مواردی که گفتیم برای عروس هلندی ماده بود و همچنین عروس هلندی‌های نر هم مست می‌شوند.

تخم مستی عروس هلندی ماده

از کجا بفهمیم عروس هلندی ما مست شده است؟

۱-مستی عروس هلندی ماده

عروس هلندی ماده زمانی که مست می‌شود شروع به تخم‌گذاری می‌کند پس می‌توانیم بگوییم زمانی که عروس هلندی ما تخم گذاشت مست شده است.

علائم مستی عروس هلندی ماده:

از نشانه های مست شدن عروس هلندی ماده این است که رفتار عروس در این دوره عوض می‌شود به این صورت که اکثر مواقع دم خود را بالا می‌برد و با صدای آرام آواز می‌خواند.

چگونه عروس هلندی ماده را مست کنیم ؟

برای مست شدن عروس هلندی ماده می‌توانیم از غذاهای طبع گرم برای تغذیه عروس هلندی ماده استفاده کنیم. مثلا می‌توانیم از جوانه گندم، جوانه تخمه، جوانه شاهدانه و دانه های با طبع گرم استفاده کنیم.
اما باید به این نکته توجه نمایید که استفاده بیش از حد، از این جوانه ها ممکن است نتیجه مورد انتظار را ندهد.

به این دلیل که استفاده غیر اصولی از دانه‌ها، جوانه‌ها و داروهای مست کننده باعث مستی زیاد عروس هلندی می‌شود و در این حالت ممکن است یک یا چند موارد زیر را از پرنده خود مشاهده کنید:
الف – عروس هلندی ماده تخم مستی یا تخم بدون نطفه می‌گذارد.
ب – پرنده تخم های خود را می‌شکند.
پ – پرنده جوجه های خود را در بدو تولد می‌کشد.
ت – عروس ماده پَر جوجه‌هایی که رشد کرده اند را می‌کند.
یا ممکن است عروس هلندی شما توی لَک برود (توی لک رفتن یعنی اینکه پرهای پرنده می‌ریزد و از مستی خارج می‌گردد).

برای جلو گیری از موارد بالا بهتر است از غذای ویژه عروس هلندی استفاده شود.زیرا جیره غذایی مناسب برای دوره جفت گیری و مستی عروس هلندی می‌باشد.

۲-مستی عروس هلندی نر

عروس هلندی نر زمانی که می‌شود، آواز بیشتری می‌خواند و همچنین جنب جوش و بال‌بال زدن‌های بیشتری دارد.

برای کم کردن مستی عروس هلندی‌ها چه‌کاری انجام دهیم؟

چه عروس هلندی ماده و چه عروس هلندی نر مست شود دو راه داریم:

1-یا باید برای عروس هلندی جفت تهیه کنیم .

2-با دادن مخلوطی‌های طبع متمایل به سرد از مستی عروس هلندی کم کنیم.

همان‌طور که بالاتر هم گفتیم عروس هلندی ماده در مستی تخم می‌گذارد و ضعیف‌تر می‌گردد و عروس هلندی نر هم جنب‌وجوش و سروصدای بیشتری ایجاد می‌کند که ممکن است هم ما را اذیت کند و هم خودش را پس بهترین کار این است که مستی آن‌ها را کم کنیم.

پیشنهاد ما این است که اگر شرایط آن رادارید یک جفت برای عروس هلندی خود تهیه کنید و از آن جوجه بگیرید و یکی دو بار که از آن جوجه گرفتید مستی آن‌ها کاهش می‌یابد.

دانه‌های سرد چه چیزهایی هستند؟

خرفه، تخم کاهو، تخم کاسنی، برنج کته(توجه کنید که بدون روغن و نمک و ادویه جات)

مثلاً می‌توانید سفیده تخم‌مرغ را رنده کنید و تخم خرفه و تخم کاهو را روی آن بپاشید تا پرنده آن‌ها را بخورد.

تخم خرفه علاوه بر این‌که طبع آن سرد است باعث سوخت‌وساز بهترِ پرنده همچنین باعث جلوگیری از ورم روده می‌شود.

تخم کاهو علاوه بر این‌که طبع آن سرد است اشتهاآور نیز می‌باشد.

تخم کاسنی هم دارای طبع سردی است که این را هم می‌توانید روی تخم‌مرغ رنده شده یا سیب‌زمینی آب پز یا هویج رنده شده البته آب هویج رنده شده را بگیرید.

می‌توانید از این فرمول‌ها برای کاهش مستی عروس هلندی خود استفاده کنید.

در مواقعی که عروس هلندی خیلی مست هست می‌توانیم هفته‌ای یک‌بار برگ کاهو به پرنده بدهیم اگر در مقاله غذاهای عروس هلندی دقت کرده باشید که ما برگ کاهو را به دلایلی در غذاهای ممنوعه عروس هلندی قرار داده‌ایم اما در شرایطی خاص و استثنا مثل آلان مجاز هستیم فقط هفته یک‌بار به عروس هلندی بدهیم.

جمع‌بندی مقاله مستی عروس هلندی:

در این مقاله ما راجع به مستی عروس هلندی صحبت کردیم و در شرایط مختلف توضیحاتی را ارائه دادیم. در پایان شما اگر سؤالی مرتبط با این مقاله دارید که به تکمیل شدن اطلاعات این صفحه کمک می‌کند خوشحال می‌شویم در پایین همین صفحه برای ما ارسال کنید و همچنین اگر تجربه‌ای دارید یا احساس می‌کنید بخشی از موارد توضیح داده‌شده نیازمند ویرایش هست را در بخش نظرات مطرح نمایید.

اگر تمایل دارید راجب تخم گذاری عروس هلندی ها بیشتر بدانید به مقاله تخم گذاری عروس هلندی ها مراجعه کنید؟

91 دیدگاه برای “همه چیز درمورد مستی عروس هلندی (دانه‌ها+تخم گذاری+جفت گیری)

 1. م گفته:

  سلام من یک عروس هلندی نر دستی سخنگو دارم ویک ماده وحشی ۲ماه براش گرفتم ۲هفته هست لانه براشون گذاشتم پرنده نر خیلی میره داخل لانه ونوک به لانه میزنه دعوا شون هم کم شده امروز دیدم عروس هلندی ماده رفته داخل آغول تنهایی نشسته علت چیه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   شما می‌تونید ویدئو نحوه جفت زدن عروس هلندی های آشتی رو ببینین
   نکات خیلی خوبی توی ویدئو گفته شده اگر به جواب سوالتون نرسیدید مجددا در همین صفحه سوال تون رو بپرسید

 2. ماهان گفته:

  سلام روزتون بخیر
  من ی جفت عروس هلندی دارم ک ماده مست مست همش میشینه و صدا در میاره ک نر بیاد روش اما نر فقط میره می‌چسبه بهش سوارش نمیشه باید چیکار کنم ؟
  هردو هم بالای ۲ سال دارن
  ولی نر اهلی هست

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   شما می‌تونید ویدئو نحوه جفت زدن عروس هلندی های آشتی رو ببینین
   نکات خیلی خوبی توی ویدئو گفته شده اگر به جواب سوالتون نرسیدید مجددا در همین صفحه سوال تون رو بپرسید

 3. امیر حسین گفته:

  سلام ببخشید جوجه های عروس هلندی پشت سر هم از تخم بیرون می‌آیند یا بینشون فاصله هست

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   سوال خوبی پرسیدید اما بستگی به جفت ها داره، چطور؟
   بعضی از جفت های کار داده و با تجربه وقتی تمام تخم هاشون رو گذاشتن روی تخم ها می‌خوابن تا جوجه ها اختلاف سنی نداشته باشن
   ولی بعضی از جفت ها خیر، اینکار رو انجام نمیدن و فاصله بین تولد جوجه بوجود میاد

 4. زینلی پور گفته:

  سلام خسته نباشید عروس هلندی ماده ام یک سال و نیمه تقریبا نر هم دوسالشه باهم جفت شدن 3تاتخم گذاشتن که دوتاش پوچ بود و یکیش جوجه داشت الان دوباره 3تاتخم گذاشته دوهفته روی تخم هاش نشسته ولی درعین حال دوباره هم دارن جفت‌گیری میکنن میخواستم ببینم دلیلش چیه واینکه چرافقط 3تاتخم میذاره ممنونم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر عروس هلندی ها تخم دارن و مجددا جفت گیری انجام میدن احتمالا بخاطر اینکه غذای طبع گرم داریم بهشون میدیم
   و اینکه چرا 3 عدد تخم میذارن:
   1.بخاطر اینکه بار اول و دوم هست تعداد تخم کمتری گذاشتن
   2.بخاطر نژاد پرنده ها هست که تعداد تخم کمتری میذارن

   • زینلی پور گفته:

    یه سوال دیگه الان باید طبع غذاشون رو سردترکنم؟؟ جفت گیری میکنن برای تخم هاشون مشکلی نداره ممنوم ازشما

    • اصغر زارعی گفته:

     نیازی نیست غذای طبع سرد بهش بدین
     فقط دانه های طبع گرم از جیره غذای پرنده ها خارج کنید
     مانند: شاهدانه،جوانه گندم و …

 5. saraghp گفته:

  سلام .
  یک ماهه عروس نروماده و کنارهم دارم .. چندین بارم جفت گیری کردن ..
  براشون لونه گذاشتم . عروس نر همش داخل لونه ست و چوب لونه و میکنه .. ماده هم یه گوشه تو لکه .. مدفوع ماده بزرگ شده و گاهی باشدت هم هست ..
  وقتی نر و جدامیکنم ماده میره تو قفس اما بعد چنددقیقه میادبیرون و همو صدا میزنن ..
  علت جویدن چوب و این حرکات طبیعیه؟؟
  داخل لونه هم پنبه گذاشتم ..

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   پنبه مناسب نیست و ما داخل لانه (آشیانه) از پوشال چوب استفاده می‌کنیم و می‌تونید فیلم نکات پوشال چوب رو در سایت ببینید.
   چندین بار جفت گیری کردن آیا منجر به تخم گذاشتن شده؟

   • saraghp گفته:

    شاید از ده باربیشتر جفت گیری کردن . هنوزم تخمی نذاشتن ..
    عروس نرهمش ساعتها میره تو لونه .. ماده بیرونه ..

    • اصغر زارعی گفته:

     علت خوردن چوب چند دلیل داره:
     1.می‌خواد نوکش رو کوتاه کنه چوب رو نوک می‌گیره
     2.اگر عصبی شده باشه یا استرس بهش وارد شده باشه چوب رو نوک میگیره
     3.بعضی مواقع هست سوراخ ورودی آشیانه کوچک هست و با نوک گرفتن سوراخ ورودی لانه رو بزرگ می‌کنن

     سوال:آیا ماده بی حال هست؟ یعنی کف قفس بشینه و بال هاش شل شده باشه؟
     و پشت عروس هلندی ماده برامدگی داره یا نه؟

     • sghp گفته:

      نه هیچ کدوم .. ماده خوبه .. فقط نر نمیزاره بره تو لونه .از دیروز وقتی نر همش تولونه ست ،ماده بیرون یکسره صداش میکنه اروم اروم . اگه ی زمانی زودتر ماده بره تو نر صداش میزنه و گاهی ام پشته ماده و نوک میزنه باعصبانیت ..
      پوشالم تهیه کردم و کف لونه ریختم ..

     • sghp گفته:

      اینم شده که نر از تو لونه ماده و صدابزنه و ماده هم بیرون از لونه صداش بزنه ..
      امروزم وقتی خواستم داخل لونه و ببینم ‌که چی شده انقد بیتابن ، نر خیلی عصبانی شد و جیغ زد .. قبلا اصلا اینجوری نبود..
      هرروزم یکبارو جفت گیری میکنن ..

     • sghp گفته:

      من گاهی روقفس پارچه میزارم .. به نظرتون اشتباهه؟
      حس میکنم اینجوری امنیت بیشتری دارن ..
      بعضی وقتا هم که نگاهشون میکنم میبینم دارن سرهمو ناز میدن ..

     • اصغر زارعی گفته:

      با توجه به توضیحاتی که دادین مشکلی وجود نداره
      اما دقت کنید که پرنده های در جای تاریکی نباشن
      یعنی چی؟ وقتی می‌خوایم پرنده ها رو جفت بزنیم مدت زمان خواب پرنده ها رو کم میکنیم
      و در طول روز در اتاقی باشن که به اندازه کافی روشن باشه و پرند ها فعالیت داشته باشن و چرت نزنن

 6. فرشید یزدانی گفته:

  سلام ببخشید عروس هلندی نر من دائم به داخل لانه می‌ره و ماده اون خیلی بی تابی می‌کنه و سر و صدا و جیغ میزنه بنظرتون چه اتفاقی واسه پرنده ها افتاده

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر با بیشتر توضیح بدین راحت تر می‌تونیم راهنمای کنیم
   احتمال داره ترسیده باشن

   • ابوالفضل گفته:

    سلام خسته نباشید
    امروز عروس هلندی های من اولین تخمشونو گذاشتن و الان دو سه ساعت هست که سراغ تخم نرفتن عادیه یا نه

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام وقتتون بخیر
     بله عادی هست.فقط تاریخ رو بنویسید تا یادتون باشه چه زمانی موقع بیرون اومدن جوجه از تخم هست

 7. ابوالفضل گفته:

  سلام خسته نباشید من یک جفت عروس هلندی دارم الان ب مدت ۳ یا ۴ روز است ک جفت گیری میکنن ولی از تخم خبری نیست و داخل لانه هم رفت و امد دارن و نره هم هی اواز میخونه ،جیغ میزنه مشکل از چیه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر جفت گیری صحیح انجام میدن
   طبیعا بعد چند روز عروس هلندی ماده تخم میذاره

 8. آرین گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  دوتا نر دستی بشدت وابسته دارم مست هم هسن چون میرن جاهای تنگ و تاریک و آواز میخونن واسشون یه ماده کار داده خریدم یکیشون یه چن روزی واسش میخوند چال گرم میکردن اما نر تحمل قفس نداشت مدام صدا میزد

  واسه ماده یه نر پنج ساله خریدم گذاشتم تو یه قفس بنظرتون جفت میخورن؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   جفت زدن عروس هلندی های آشتی کار آسونی نیست و صبر و شکیبایی شما رو می طلبه
   در همین رابطه یه مقاله آماده کردیم و منتظر انتشار اون باشید
   در رابطه با سن جفت زدن بهتر هست که سن نر و ماده نزدیک بهم باشه

   • آرین گفته:

    شما چی پیشنهاد میکنید؟؟!
    نر پنج ساله هم که گذاشتم پاش اواز نمیخونه واسش و میزنه ماده رو
    همون نر دستی رو بزارم تو قفسش؟ احساس میکنم ماده پذیرفته بودش
    هم اینکه به صاحب وابسته هس هم اون نر دیگه اگه جفتش نر نبود فک میکردم جفت خوردن این دوتا نر من
    واقه ان موندم چیکار کنم باهاشون
    لطفاً راهنماییم کنید

    • اصغر زارعی گفته:

     ببینید برای جفت زدن عروس هلندی ها
     به محیط آرام و بدون استرس،قفس مناسب،غذای مناسب و زمان نیاز هست
     اگر هر دفعه بخواهید نر یا ماده رو عوض کنید نتیجه ای نمی گیرید

     • ارین گفته:

      پس بنظرتون نر پنج ساله رو عوض نکنم
      واقه ان موندم فقط میخوام بعد چن سال چندتا جوجه داشته باشم

     • اصغر زارعی گفته:

      منتظر فیلم جدید ما باشید این مطلب رو بیان کردیم

   • ارین گفته:

    ببخشید نر که تازه خریده بودم از امروز صبح وحشی شده رفته تو چال الان ماده رو ول نمیکنه مدام میزنتش و جیغ میزنه منو هم میخواد بگیره چیکار کنم ؟؟!

    • اصغر زارعی گفته:

     اگر پرنده نر به شدت به پرنده ماده میزنه جدا کنید
     و در غیراینصورت بذارید کنار هم باشن

 9. امیر گفته:

  سلام یه جفت عروس دارم ماده و نر مست مست هستن ولی ماده وقتی میره طرف نر نره اونو میزنه باید چیکار کنیم؟ هنوز هم لونه براشون نزاشتم

  • اصغر زارعی گفته:

   با توجه به سوال قبلی که پرسیدید این دو عروس هلندی رو بهتر هست که جفت نزنید

 10. امیر گفته:

  سلام خوب هستید؛
  من یک عروس هلندی نر و یک ماده دارم و نر مست مست هست ماده هم داره مست میشه بعد اینا خواهر برادرن مشکلی نداره باهم بندازمشون پا جفت؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   سوال خیلی خوبی پرسیدید
   ازدواج فامیلی در عروس هلندی بهتر هست انجام ندیم
   چون ممکنه جوجه های خیلی ضعیفی دنیا بیان

 11. ابوالفضل گفته:

  سلام ببخشید من یه عروس نر ۱و ۲ ماه دارم رفتم براش جفت گرفتم و بلافاصله کنار هم گذاشتم پرنده تر خیلی براس آواز میخونه اما اون توجه چندانی نمیکنه
  هما بعضی اوقات هم که عروس ماده میخواد بیاد کنار نر عروس نر اون رو میزنه بابد چیکار کنم آیا الان فایده ای داره جدا شون کنم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   در ابتدا این نکته رو بگم خیلی مهم هست
   زمانی که پرنده میخریم و به خونه میبریم پرنده رو به مدت 2 هفته قرنطینه میکنیم که اگر مریض بود درمانش کنیم و مریضی به پرندگانی که تو خونه داریم منتقل نشه
   شما پرنده ها رو از اول جفت زدید و پرنده نر براش قابل قبول نیست که یه پرنده دیگه به قلمروش ورود کرده پس اون رو میزنه
   اگر الان نسبت بهم خوب شدن بذارید کنار هم باشن

 12. ابوالفضل گفته:

  سلام من یک نر ماده 15 ماده دارم بعد اینارو کنار هم در دو قفس جدا گزاشته بودم و شاهدانه جوانه گندم تخمه مکمل و… بهشون دادم بعد نر از مستی یکسره میخونه ولی انداختمش کنار ماده از همون لحظه اول ماده رو میزنه دنبالش میکنه نوکش میزنه ماده هم فرار میکنه چیکار کنم نر مشکلش چیه هردو هم وحشی هستن

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   سوال اول اینکه چند روز کنار هم هستن؟
   سوال دوم در مکان آرامی هستند؟
   سوال سوم آیا کف قفس پر ریخته یا نه؟
   و اگر با جزئیات بهتر و بیشتری توضیح بدین بهتر می تونیم راهنمایی کنیم

 13. ترلان گفته:

  سلام ممنون از ملاقه ی خوبتون .
  من حدود یک سالی میشه که برای عروس هلندی نرم ، یک ماده خریدم و هردوشون حدود یک سال و نیمشونه .
  خب ما از همون شب اول اینارو تو یه لونه انداختیم و الان بعد گذر یک سال نر خیلی مشتاقه برای جفت گیری ولی ماده هردفعه بیتوجهی میکنه . اینا دیگه امکان جفت گیری ندارن؟هیچ راه حلی وجود نداره؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   در مورد عروس هلندی های اهلی (آشتی) این رو توجه داشته باشید که دیر جفت میشن
   و احتمالا هر دو عروس هلندی شما اهلی هستن
   امکان جفت گیری بله وجود داره، اما زمان بر هست

 14. محمد گفته:

  سلام من یک جفت عروس دارم که نرو ماده هست ولی جفت نمیشه جوانه گندم هم میدم ولی هیچی نشوده ‌گوفتن از هم جدا کن جدا کردم دو هفته هست حالا من چیکار کنم تا جفت شود لونه هم گزاشتم اصلا تو نمیرن و جفت هم نمیشن ممنون میشم جواب منو بدین ممنون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   ببینید برای جفت زدن عروس هلندی ها به صبر نیاز هست
   و اینکه به پرنده ها استرس وارد نشه
   و در مقاله بالا همه چیز در مورد مستی عروس هلندی نوشته شده
   با دقت بخونید و نکاتی که گفته شده رو رعایت کنید تا به نتیجه برسید

    • اصغر زارعی گفته:

     برای افزایش تعداد تخم می‌تونید از مکمل استفاده کنید
     اما در نظر داشته باشید که افزایش تعداد تخم عوارضی هم داره
     1.به پرنده ماده فشار میاد و قادر به تخم گذاشتن در آینده نیست یا کمتر تخم میذاره
     2.به هر دو جفت فشار میاد بخاطر تعداد زیاد جوجه ها و تامین آب و غذا برای هم ی جوجه ها
     3.احتمال داره جوجه های آخری از بین برن بخاطر اختلاف سنی جوجه ها و ضعیف بودن جوجه های آخر
     پس بهتر هست مولد ها رو تقویت کنیم و هر مقدار که در توانایی شون بود تخم بذارن

 15. مریم گفته:

  سلام ببخشید عروس هلندی من ۱سال و ۵ماهشه الان تخم داره تو شکمش دفعه اولشه و میره داخل لونه و رفتارش عوض شده. همش دمشو میده بالا. و دو سه روزه عروس نر که ۷ ماهشه رو خیلی میزنه. اصلا اجازه نمیده نر بره داخل قفس همش دنبالش میکنه که گازش بگیره. اصلا قبلش اینطور نبود. باید چیکار کنم؟! ممنون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   از توضیحات شما این برداشت میشه که عروس هلندی ماده 1.5 ساله با عروس هلندی 7 ماهه جفت کردین
   اگر عروس هلندی ماذه تخم داشته باشه احتمالا تخم بدون نطفه باشه چون سن عروس هلندی نر خیلی کمه
   حالا چیکار کنید؟
   یا عروس هلندی نر هم سن عروس هلندی ماده گیر بیارید و جقت بزنید
   یا فعلا ذرب آشیانه رو ببندید و غذای طبع خنک به عروس هلندی ماده بدین تا تخم هرزه نذاره

   • مریم گفته:

    ممنون از پاسخگوییتون. دیشب اولین تخم رو گذاشت. و از دیشب داره هم من هم نر رو میزنه :))) بااینکه دستی بوده خیلی! فعلا قفسهاشون رو جداکردم. الان که یه تخم داخل لانه هست ، که دیشب گذاشت ،آیا من بردارم الان لانه‌اش رو مشکلی نداره؟؟ چون پوچه درهرحال..

    • اصغر زارعی گفته:

     به پرنده اجازه بدید تا تمام تخم هاش رو بذاره( معمولا بین 3 تا 5 تخم میذاره)
     بعدش لانه رو از قفس جدا کنید
     اما مراقب باشید که پرنده تخم پیچ نشه
     تخم پیچ یعنی چرخش تخم در بدن پرنده و اینکه پرنده قادر نیست تخم رو از بدنش خارج کنه

 16. اسماعیل گفته:

  با سلام من دوتا عروس هلندی دارم الان بارسوم هستش که تخم گذاشتن دفعه اول سه تا دفعه دوم چهار تا و دفعه سوم چهار تخم گذاشتن ولی الان ۲۳ روز گذشته از تخم گذاری ولی اصلا تخما به جوجه تبدیل نمیشن ممنون میشم راهنمایی کنید مشکل از چیه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام سوال تون خیلی خوبی پرسیدید. چون همه ما این مسأله برامون پیش اومده
   برای اینکه بتونم بهتر راهنمایی تون کنم شما تخم ها رو اول کنار گوش تون بگیرید و ببینید صدای جوجه میده یا نه
   اگر صدای نشنیدید تخم رو بشکنید و از وضعیت تخم در اینجا شرح بدید تا بهتر بتونم راهنمایی تون کنم

 17. Mohamad yasin گفته:

  سلام عروس هلندی من چند وقته که نوبت نوبتی میرم داخل لانه بخصوص نر نر وقتی می‌ره اکثر موقعه ها به لانه نوک میزنه این کار هفته ای یکبار انجام میشه و عروس نر ماده رو میزنم موقعه غذا خوردن چیکار کنم تخم بگذارند چه غذایی بدم کجای خونه بزارم الان دقیقاً طرف ورودی خونه هستش.

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   سوال شما نشون میده که عروس هلندی نر آماده است اما عروس هلندی ماده نه
   اگر داخل قفس پر نریخته باشه شما میتونید از غذاهای طبع گرم استفاده کنید
   و مکان پرنده ها رو تغییر بدید جای از خونه بذارید که آروم باشه و به پرندها استرس وارد نشه

 18. علی گفته:

  سلام من یک جفت عروس هلندی یک ساله دارم عروس ماده تا حالا دوبار تخم گذاشته ولی وجه نشده عروس ماده جفت گیری بلد نیست یعنی روی ماده میره ولی کاری نمیکنه خیلی هم با هم خوبن ممنون میشم راهنمایی کنید

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام ممنون از سوال خوبتون
   احتمالا عروس هلندی نر سنش کم هست و نیاز به زمان بیشتری داره
   تا به بلوغ جنسی برسه و بعد به غریزه خودش تکیه کنه برای جفت گیری درست

   • محمدرضا گفته:

    سلام عروس هلندی من تخم کرده ولی تا من میرم پیششون از رو تخم بلند میشود ایرادی برایه تخم پ جوجه هاش ندارد ممنون میشم جواب من را بدهید

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام زیاد سمت شون نرید تا دمای تخم ها زیاد تغییر نکنه و همچنین به پرنده ها استرس وارد نشه

 19. محمدجواد گفته:

  سلام وقت بخیر
  یه عروس هلندی سینامون تقریبا یک ساله نر داریم که دستی هست و خیلی وابستمون و صحبتم میکنه حدود ۴ ماهه که خودارضایی میکرد چند وقت پیش براش یه ماده گرفتیم که خیلی کتکش میزد و اون ماده مریض شد و مرد . دوباره چند روزیه براش یه ماده دیگه گرفتیم که سرحاله از جایی که گرفتیم گفت بنداز کنار هم انداختیم دیدم که شروع کرد باز میخواست بزنه ماده رو منم جدا کردم ماده خیلی جیغ میزنه که بره پیشش و تنها تو قفس انگار که میترسه . نره هم سر و صدا میکنه واسش ولی احساس میکنم بیشتر دوس داره بیاد بیرون .
  خب من اومدم دوباره گذاشتم کنار هم الان ماده سر و صدا نمیکنه دیگه و اروم شده اما نر دیدم که گاهی که ماده میره که بره سمتش میزنه ماده رو انگار
  و امروزم دیدم که بازم خودارضایی کرد
  اگر میشه راهنمایی کنین که من چیکار کنم ؟ لطفا راهنمایی کنین
  متشکر

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام خوش اومدید به سایت ما و سوال خیلی خوب پرسدید (در مورد خود ارضایی عروس هلندی)
   ببینید برای عروس هلندی های که آشتی هستند پیش میاد که خودارضایی میکنند
   برای مهار خودارضایی پرنده در ابتدا اون وسیله ای که باهاش خود ارضایی میکنه رو ازش دور کنید
   و در مرحله بعدی از غذا ها و عرقیجات طبع سرد استفاده کنید
   و بعد از تقریبا یه دور 2-3 ماهه پرنده ها رو کنار هم بذارید و واکنش شون رو نسبت بهم ببینید

 20. علی گفته:

  سلام
  عروس هام یک و نیم سال سن دارن و جفت هستن. یکماه بیشتره که خریدمشون. الان یکهفته است که دم لونه میرن و توشو نگاه میکنن اما داخل نمیشن. جوانه گندمم چند روزه پشت سرهم دارم میدم. چیکار کنم زودتر برن داخل لونه؟
  ممنون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام دوست گرامی
   این خیلی خوبه بهشون جوانه گندم میدین اما در کنار غذای طبع گرم، پرنده ها به محیط آرام و بدون استرس هم نیاز دارن

 21. محمد گفته:

  سلام وقت بخیر.من عروس نرداشتم حدود۲سالش بودک خودارضایی میکرد و یه عروس ماده براش خریدم عروس ماده هی میره سمتش ولی نر همش نوکش میزنه گرمیجات دادم بهشون الان ماده شروع به تخم گذاری کرده ولی جفت گیری نکردن واینکه نرنمیذاشت ماده بره پیش تخم ها الان جداشون کردم.چکارکنم جفت بخورن؟ واینکه ماده تولونه روتخم هاست غذابراش بزارم تو لونه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   از سوالی که پرسیدید مشخص میشه که عروس هلندی نر شما آشتی هست
   اول این رو بگم که جفت زدن عروس هلندی های آشتی سخت هست یعنی زمان میبره تا جفت بشن و نیاز به صبر و بردباری داره
   اگر بخوام بطور خلاصه بگم اینکه ارتباط انسان با پرنده قطع بشه تا دوتا پرنده جفت بشن
   در آینده یک ویدئو آموزشی در این مورد تهیه می‌کنیم.

 22. مهدی گفته:

  سلام خسته نباشید.عروس های من جفت گیری کردن چند بار و بعداز چند مدت حالا تخم گذاری کردن نر تو تخم 2همش ماده رو میزد.دیدم اگه چند ساعت همین جوری باشه از بین میرن.نر رو جدا کردم ایا ماده میتونه به تنهایی رو تخم ها بخوابه و دربیاره

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   ماده اگر تجربه اش رو داشته باشه می‌تونه و سعی کنید غذای نرم بیشتری در اختیار پرنده قرار بدید

 23. امیررضا گفته:

  سلام
  من عروس هلندیام ۵ تا تخم گذاشتن ۳ تاشون جوجه شد ۳ تارو همون ساعت اول نوک زدن بهشون و کشتن ۲ تا تخم دیگه هم ۱ روزه که نمیخوابن روش
  همش بیرون لونه هستن ماده میره سمت نر نوکشو میچسبونه به نر ولی نر نمیخواد جفت گیری کنه مثل اینکه…
  الان باید مستی نر رو زیاد کنم یا مستی ماده رو از بین ببرم؟
  ممنون از راهنماییتون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام ممنون از سوال خوبتون
   از کشته شدن جوجه عروس ها توسط والدین، متوجه میشیم که مولد ها بیش از اندازه مست هستند
   و بهتره هست کار کنیم که مستی پرنده ها کمتر بشه تا جوجه ها رو بزرگ کنند.در غیر اینصورت هر دفعه جوجه ها از تخم بیرون بیان توسط والدین کشته میشن و این ناراحت کننده هست.
   اگر کسی همین تجربه رو داشته ، تجربه خودش رو در این صفحه بنویسه با تشکر

   • Mir گفته:

    سلام
    من ی عروس هلندی ماده گلباقالی دارم یک سالش شده دیروز ی تخم گذاشت امروزم ی تخم.و پرندم جفت نداره.تخم هرز گذاشته.نمیخوام جفت بگیرم واسش
    چیکار کنم ک تخم نزاره؟
    مشکلی واسش پیش میاد؟

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام سوال خیلی خوبی پرسیدین
     برای اینکه عروس هلندی تخم نذاره دانه های طبع گرم یا غذای طبع گرم از جیره غذای پرنده حذف می‌کنیم
     مثلا:شاهدانه،جوانه گندم و …

 24. amir گفته:

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم نر مست شده و آماده جفتگیریه اما ماده رفته تولک از مستی افتاده تغذیه بهشون چی بدم تا ماده ام آماده شه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   الان به ماده غذاهای طبع رو به سرد می‌دیم تا ابتدا پرنده ماده از لک بیرون بیاد و بعد شروع می‌کنیم به دادن غذاهای طبع گرم

 25. مهدی گفته:

  سلام من یک عروس هلندی نر دارم، یدونه ماده واسش گرفتم ، روز دوم باهم جفت گیری کردن ، چهار بار تاحالا انجام دادن ، بعدش الان ماده میخاد باز جفت گیری کنه سرشو پایین میگیره ولی نر با نوک میزنه یا یه صدای هیس در میارع چرا ؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام شاید پرنده نر شما سنش کمه یا کم تجربه هست و هنوز نحوه صحیح جفت گیری رو بلد نیست بهتره بهشون زمان بدید و بهتره از غذای مست کننده استفاده کنید

 26. آذین گفته:

  سلام وقت بخیر من یه عروس هلندی نر دارم از جوجگی بزرگش کردم خیلی رامه یکمم حرف میزنه الان دو سالشه براش یه ماده گرفتم اما نر همش میزنتش و بهش اهمیت نمیده نره هر وقت من رو میبینه چهچه میزنه و بازی میکنه اما به ماده اصلا اهمیت نمیده و میزنه
  ماده رو یک هفتس قفس جدا گذاشتم و تخم های گرمی برای هردو ریختم دیگه باید چکار کنم تا نر به ماده واکنش نشون بده

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتون بخیر
   شاید این مطلب رو توی اینترنت خونده باشین که برای جفت زدن عروس هلندی ها بهتر هست که عروس هلندی ها وحشی باشن
   پس جفت زدن عروس هلندی های آشتی کار آسونی نیست. چون پرنده با انسان ارتباط گرفته و به هم نوع خودش بی تفاوت هست.
   برای اینکه پرنده شما باهم جفت بگیرن کم کم ارتباط تون رو با پرنده آشتی کم کنید.

   • اذین گفته:

    با سلام مجدد ممنونم از پاسخگویی دقیقا از وقتی قفس هارو جدا کردم گذاشتم تو اتاقی که رفت و امد نداریم تا نبینه منو
    پس همین روال رو ادامه بدم؟. واینکه جوانه گندم هم شنیدم خوبه درسته؟

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام و درود
     بله همین روش رو ادامه بدین تا ارتباط شما با پرنده کم بشه. اما نکته ای هست که احتمال داره برای پرنده های آشتی اتفاق بیوفته.
     افسرده شدن عروس هلندی های آشتی که شاید موجب پرکنی بشه.
     راه حل برای جلوگیری از پرکنی عروس هلندی آشتی : اسباب بازی(مانند پله چوبی،تاب چوبی و کف دریا هم خوبه) در قفس پرنده قرار بدیم تا سرگرم بشه
     بله جوانه گندم هم برای مست کردن عروس هلندی ها خوبه.
     نکته:
     اگر جوانه گندم بوی ترش بده ( ترشیده شده باشه) به پرنده ندین.

 27. ToT گفته:

  من عروس هلندیام جفتن و خب طوطیم سه بار پست سر هم تخم گذاشت و الان دوتا بچه همسن داره ولی دوباره تخم گذاشت و جوجه نشدن و دوباره میخواد تخم بزاره
  و خب مریض میشه یوقت و یا میمیره به دلیل گذاشتن تخم زیاد
  ولی هرکار میکنم پشت سر هم میخواد تخم بزاره چیکار کنم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   برای اینکه پرنده تخم نذاره از غذای طبع سرد استفاده می کنند و اشیانه (لانه) هم بر میدارند

 28. نرگس گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من یک عروس هلندی ماده دارم که حدود 8ماهشه جفت نداره و شروع به تخم گذاری کرد.
  واقعا براش زوده؛ من یک عروس هلندی نر هم دارم که ۳ سالشه
  اون ها رو در دو قفس جدا نگهداری می کردم و از جوجگی عروس هلندی ماده صدای هم رو شنیدن و همدیگه رو دیدن،وقتی دیدم ماده در حال تخم گذاشتنه قفس این دو عروس هلندی رو طوری گذاشتم که به هم راه داشته باشن تا شاید این دوتا باهم جفت بشن و عروس هلندی ماده تخم نطفه دار بزاره
  عروس هلندی نر خیلی ماده رو میزنه و خیلی باهم دعوا می کنن ولی عوضش گاهی میاد داخل لونه ای که عروس هلندی ماده تخم گذاری کرده و از تخم های بدون نطفه مراقبت میکنه
  می خوام بدونم چه کار هایی باید انجام بدم تا این دو تا عروس هلندی با هم جفت بشن و جوجه دار بشن
  و آیا سنشون برای اینکار مناسبه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقت شما هم بخیر
   بیشتر پرنده ها وقتی جفت می زنیم با هم دعوا می کنند علت دعوا کردن چی هست؟
   احتمالا داره یکی از پرنده ها آماده جفت گیری(مست) نیست و اجازه جفت گیری به پرنده دیگه نمیده.
   راهکار چی هست؟ می تونیم غذای طبع گرم و مست کننده به پرنده ها بدیم تا آماده جفت گیری بشن

 29. امیرمحمد گفته:

  سلام من یک عروس هلندی ماده داشتم 1 ساله 2 ماهش بود و الان یک نر واسش گرفتم که یک سالشه و قفسشون بزرگ بود و وسط قفسش یک چیزی گذاشتم که هم دیگرو ببینن وای نمیتونن برن جای هم دیگ یک تور بستم وسط قفسشون بنظرتون خوبه؟ و جفت میکنن؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   چند روز از هم جدا باشن بعد مانع بین شون رو بردارید تا جفت بشن بهتر هست

 30. majid گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یک عروس هلندی نر اهلی سخنگو دارم دو هفته میشه که براش یک ماده آماده گرفتم.ماده رو چوب نشیمنگاه آماده جفتگیری میشه و نر صدا میزنه ولی نر اصلا بهش توجه نمیکنه.نر هرجا میره ماده میره پیشش ولی نر گاز میزنه و فرار میکنه غذای گرمی هم میدم بهش(شاهدانه.تخم مرغ آبپز.جعفری.میوه.جوانه گندم.قطرهAe3d لطفا راهنمایی کنید چکار کنم نر ماده رو نزنه وباهاش جفتگیری کنه.

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   چون پرنده تون آشتی هست زمان بیشتری لازم دارید تا جفت بشن و ارتباط خودتون با پرنده رو کم کنید منظورم چی هست؟
   پرنده ها رو در قفس بذارید آشیانه براشون بذارید و دیگه از قفس بیرونشون نیارید.

   • محمد گفته:

    من یک جفت عروس هلندی دارم تخم گذاشتن و بعد جوجه ها درآمدن بعد چند روز جوجه های خودش کشت ؟

    • اصغر زارعی گفته:

     احتمالات زیادی وجود داره مثلا یکی از احتمالات اینه که به دلیل مستی بیش از حد، والدها جوجه ها رو میکشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *