همه چیز درمورد مستی عروس هلندی (دانه‌ها+تخم گذاری+جفت گیری)

مستی عروس هلندی
4/5 - (119 امتیاز)

با سلام و درود خدمت شما دوستان عزیز در این مقاله از مقاله‌های آموزشی آی آر دانه قرار است راجع به مستی عروس هلندی صحبت کنیم و موارد و سؤالاتی که در این زمینه وجود دارد را توضیح دهیم پس با ما همراه باشید.

توضیحاتی درباره مستی عروس هلندی

سن بلوغ عروس هلندی‌ها در کشور استرالیا که زادگاه اصلی عروس هلندی هست حدود ۲ سال یا ۲۴ ماه می‌باشد یعنی پرنده مادر زمان دوسالگی آماده جفت‌گیری می‌شود یا به‌اصطلاح مست می‌شود و جفت‌گیری را انجام می‌دهد .

اما در حال حاضر چون عروس هلندی‌هایی که ما نگهداری می‌کنیم قفسی هستند و در طبیعت نیستند و تغذیه آن‌ها را ما تعیین می‌کنیم، سن بلوغ آن‌ها کوتاه‌تر شده است. به‌عنوان‌مثال حدود یک و نیم سالگی و گاهی اوقات سن کوچک‌تر می‌توان آن‌ها را جفت زد و جوجه گیری کرد.

در این زمان عروس هلندی ما اگر سه عدد تخم بگذارد احتمال اینکه یکی از آن‌ها توجه شود هست. و تخم‌های که جوجه نمی‌شود معمولاً بدون نطفه هستند چون پرنده را زود جفت زده‌ایم و خوب نطفه منتقل نشده است.

همچنین امکان آنکه همه تخم‌ها جوجه شود نیز وجود دارد ولی خب چیزی که در تجربه نشان داده است معمولاً یکی از تخم‌ها جوجه می‌شود البته بستگی به تغذیه و رشد پرنده هم دارد.

اگر غذاها مکمل‌ها و ویتامین‌های خوب باکیفیت به عروس هلندی خود بدهیم عروس هلندی ما در سن‌های کوتاه در مولد می‌شود. ولی زیر یک سال دیگر نداریم پرنده ما باید حتماً به یک سال دو ماه یا یک سال و ۳ ماه رسیده باشد و حداقل ۱۵ ماه سن داشته باشد ولی سن اصلی جفت‌گیری عروس هلندی‌ها در طبیعت دو سال هست و بهترین زمان هم همان دو سال است زیرا پرنده ما هم ازلحاظ جسمی آماده‌شده است و هم به بلوغ طبیعی خود رسیده است.

مستی عروس هلندی نر و ماده

چرا می‌خواهیم عروس هلندی خود را مست کنیم؟

اگر می‌خواهید از عروس هلندی خود جوجه بگیرید و بخواهید از این طریق درآمد کسب کنید در این حالت هرچه زودتر عروس هلندی شما مست شود و تخم‌گذاری انجام دهد بهتر است چون زودتر می‌توان به خواسته خود رسید و از کسب درآمد از آن خرج خود عروس هلندی را دربیاورید و در آینده از فروش جوجه‌ها بتوانید یک منبع درآمدی برای خود بسازید.

کسانی که سالن دار هستند یا کسانی که داخل خانه می‌خواهند از طریق عروس هلندی کسب درآمد کنند، می‌توانند عروس هلندی آماده یعنی دوساله را تهیه کنند و از آن جوجه گیری کنند. در این حالت زودتر به خواسته خود می‌رسند.

ویدیو حرکات جذاب مستی عروس هلندی

آواز خواندن جذاب عروس هلندی مست

زمان مناسب برای عروس هلندی چه زمانی است؟

همان‌طور که گفتیم زمان مناسب برای جفت زدن عروس هلندی حداقل ۱۵ ماه است و در طبیعت دو سال است که ۱۵ ماهگی در حالتی است که ما دانه‌های هات و دارای طبع گرم به عروس هلندی بدهیم و عروس هلندی مست شده و آماده جفت‌گیری گردد.

فصل مناسب تخم‌گذاری عروس هلندی چه فصلی است؟

بازهم اگر بخواهیم بررسی کنیم جفت زدن عروس هلندی‌ها در طبیعت و عروس هلندی‌های اهلی که ما در خانه نگهداری می‌کنیم تفاوت دارند. در طبیعت قطعاً فصل بهار بهترین فصل برای تخم‌گذاری و جوجه دهی عروس هلندی می‌باشد ولی در پرورش خانگی می‌توان در همه فصول از عروس هلندی جوجه گیری کرد.

پس برای جوجه‌کشی از عروس هلندی‌ها که ما در خانه نگهداری می‌کنیم فصل خاصی وجود ندارد. و به این صورت نیست که بگوییم فصل بهار، تابستان، پاییز و یا زمستان بهتر است. چون در پرورش خانگی ما تغذیه و همچنین دمای محل نگهداری عروس هلندی‌ها را تعیین می‌کنیم و با دادن غذای مست‌کننده عروس هلندی خود می‌توانیم آن را آماده جفت‌گیری کنیم. اما در طبیعت همیشه آن غذاها، دانه‌ها و چیزهایی که عروس هلندی را آماده جفت‌گیری می‌کند، وجود ندارد. و همچنین هوای طبیعت قابل‌تغییر نیست اما ما در سالن و خانه همه این‌ها را می‌توانیم تغییر دهیم و شرایط جفت‌گیری در تمام فصول را مهیا کنیم.

پس هر وقت پرنده ما مست شود آماده جفت گیری است. همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم می‌توانیم غذا های خوب مکمل‌های خوب و ویتامین‌های خوب و میوه‌جات و سبزی‌های تازه به عروس هلندی خود بدهیم تا عروس هلندی ما در هر فصل و شرایطی آماده جفت‌گیری و جوجه دهی شود.

به چیزی که باید توجه کنید این است که باید عروس هلندی‌ای را که می‌خواهید از آن جوجه‌کشی کنید کاملاً تقویت کنید.غذاها، ویتامین ها و مکمل های مناسب در اختیار پرنده قرار دهید تا عروس هلندی شما ازلحاظ جسمی در جوجه کشی کم نیاورد چون عروس هلندی در مرحله اول تخم‌گذاری و همچنین در مراحل بعدی غذا دادن به جوجه نیاز به انرژی زیادی دارد.

دانه‌های مست کننده عروس هلندی چه چیزهایی هستند؟

دانه‌هایی که طبع آن‌ها گرم است و عروس هلندی می‌تواند بخورد دانه‌هایی هستند که باعث مستی عروس هلندی می‌شود که در زیر تعدادی از دانه‌های مست‌کننده را معرفی کرده‌ایم.

توجه داشته باشید که نباید فقط دانه های گرم به عروس هلندی خود بدهیم تا مست شود بلکه باید ترکیبی از دانه‌های مخلوطی که دانه‌های گرم و سرد هستند را باهم ترکیب کنیم که گرمی آن مخلوطی بیشتر باشد تا باعث مستی عروس هلندی گردد

اگر بی‌دقتی کنید و فقط دانه‌های گرم به پرنده خود بدهید ممکن است نتیجه معکوس دهد و به‌جای اینکه پرنده شما مست شود پرنده شما افسردگی بگیرد و یا اصطلاحاً تولک برود و معمولاً در این حالت عروس هلندی پره‌ای خود را می‌کند.

دانه های مست کننده عروس هلندی:

شاهدانهکتان
کتان سیاهنیجر (دان سیاه)
گشنیززیره
مرمرشک (دانه چیا)کافشه (دانه گلبرگ)
لیست دانه‌های مست کننده عروس هلندی

تعدادی از دانه‌های مست کننده عروس هلندی را نام بردیم، حالا اگر بخواهیم همه این‌ها را باهم مخلوط‌کنیم و به پرنده خود بدهیم ممکن است پرنده ما به حالت افسردگی فرود و پروبال‌های خود را بکند.نباید چنین دانه‌های گرمی همه باهم به پرنده داد. مثل این است که ما همیشه چیزهایی با طبع گرم بخوریم.

پس این دانه‌ها را باهم ترکیب نکنیم و به پرنده ندهیم زیرا ممکن است دو هفته بعد از مصرف این دانه‌ها (بدون ترکیب کردن با دانه‌های مقوی دیگر) پرنده ما دچار پر ریزی شود.

این دانه‌هایی که نام بردیم علاوه بر این‌که مست‌کننده است خاصیت‌های دیگری هم دارند:

مثلاً دانه گشنیز علاوه بر این‌که طبع گرمی دارد انگل زدا هم هست.

گاهی اوقات پرنده ما وقتی به بلوغ می‌رسد تخم می‌گذارد. اصطلاحاً به آن تخم مستی می‌گویند و این تخم‌ها چون نطفه ندارند به درد نمی‌خورد و فقط پرنده را ضعیف می‌کند چون پرنده هر دفعه به دلیل مستی تخم می‌گذارد و تخم‌های آن جوجه نمی‌شود و پرنده اذیت می‌شود.

 در این حالت بهتر است که یک جفت برای پرنده خود بخریم و یا از دانه های با طبع سرد یعنی مخلوطی که طبع آن متمایل به سرد است به پرنده خود بدهیم تا پرنده ما از مستی خارج گردد.

اگر این دانه‌ها را به پرنده خود بدهیم تخم‌گذاری عروس هلندی به‌مرورزمان قطع می‌گردد.

این مواردی که گفتیم برای عروس هلندی ماده بود و همچنین عروس هلندی‌های نر هم مست می‌شوند.

تخم مستی عروس هلندی ماده

از کجا بفهمیم عروس هلندی ما مست شده است؟

۱-مستی عروس هلندی ماده

عروس هلندی ماده زمانی که مست می‌شود شروع به تخم‌گذاری می‌کند پس می‌توانیم بگوییم زمانی که عروس هلندی ما تخم گذاشت مست شده است.

علائم مستی عروس هلندی ماده:

از نشانه های مست شدن عروس هلندی ماده این است که رفتار عروس در این دوره عوض می‌شود به این صورت که اکثر مواقع دم خود را بالا می‌برد و با صدای آرام آواز می‌خواند.

چگونه عروس هلندی ماده را مست کنیم ؟

برای مست شدن عروس هلندی ماده می‌توانیم از غذاهای طبع گرم برای تغذیه عروس هلندی ماده استفاده کنیم. مثلا می‌توانیم از جوانه گندم، جوانه تخمه، جوانه شاهدانه و دانه های با طبع گرم استفاده کنیم.
اما باید به این نکته توجه نمایید که استفاده بیش از حد، از این جوانه ها ممکن است نتیجه مورد انتظار را ندهد.

به این دلیل که استفاده غیر اصولی از دانه‌ها، جوانه‌ها و داروهای مست کننده باعث مستی زیاد عروس هلندی می‌شود و در این حالت ممکن است یک یا چند موارد زیر را از پرنده خود مشاهده کنید:
الف – عروس هلندی ماده تخم مستی یا تخم بدون نطفه می‌گذارد.
ب – پرنده تخم های خود را می‌شکند.
پ – پرنده جوجه های خود را در بدو تولد می‌کشد.
ت – عروس ماده پَر جوجه‌هایی که رشد کرده اند را می‌کند.
یا ممکن است عروس هلندی شما توی لَک برود (توی لک رفتن یعنی اینکه پرهای پرنده می‌ریزد و از مستی خارج می‌گردد).

برای جلو گیری از موارد بالا بهتر است از غذای ویژه عروس هلندی استفاده شود.زیرا جیره غذایی مناسب برای دوره جفت گیری و مستی عروس هلندی می‌باشد.

۲-مستی عروس هلندی نر

عروس هلندی نر زمانی که می‌شود، آواز بیشتری می‌خواند و همچنین جنب جوش و بال‌بال زدن‌های بیشتری دارد.

برای کم کردن مستی عروس هلندی‌ها چه‌کاری انجام دهیم؟

چه عروس هلندی ماده و چه عروس هلندی نر مست شود دو راه داریم:

1-یا باید برای عروس هلندی جفت تهیه کنیم .

2-با دادن مخلوطی‌های طبع متمایل به سرد از مستی عروس هلندی کم کنیم.

همان‌طور که بالاتر هم گفتیم عروس هلندی ماده در مستی تخم می‌گذارد و ضعیف‌تر می‌گردد و عروس هلندی نر هم جنب‌وجوش و سروصدای بیشتری ایجاد می‌کند که ممکن است هم ما را اذیت کند و هم خودش را پس بهترین کار این است که مستی آن‌ها را کم کنیم.

پیشنهاد ما این است که اگر شرایط آن رادارید یک جفت برای عروس هلندی خود تهیه کنید و از آن جوجه بگیرید و یکی دو بار که از آن جوجه گرفتید مستی آن‌ها کاهش می‌یابد.

دانه‌های سرد چه چیزهایی هستند؟

خرفه، تخم کاهو، تخم کاسنی، برنج کته(توجه کنید که بدون روغن و نمک و ادویه جات)

مثلاً می‌توانید سفیده تخم‌مرغ را رنده کنید و تخم خرفه و تخم کاهو را روی آن بپاشید تا پرنده آن‌ها را بخورد.

تخم خرفه علاوه بر این‌که طبع آن سرد است باعث سوخت‌وساز بهترِ پرنده همچنین باعث جلوگیری از ورم روده می‌شود.

تخم کاهو علاوه بر این‌که طبع آن سرد است اشتهاآور نیز می‌باشد.

تخم کاسنی هم دارای طبع سردی است که این را هم می‌توانید روی تخم‌مرغ رنده شده یا سیب‌زمینی آب پز یا هویج رنده شده البته آب هویج رنده شده را بگیرید.

می‌توانید از این فرمول‌ها برای کاهش مستی عروس هلندی خود استفاده کنید.

در مواقعی که عروس هلندی خیلی مست هست می‌توانیم هفته‌ای یک‌بار برگ کاهو به پرنده بدهیم اگر در مقاله غذاهای عروس هلندی دقت کرده باشید که ما برگ کاهو را به دلایلی در غذاهای ممنوعه عروس هلندی قرار داده‌ایم اما در شرایطی خاص و استثنا مثل آلان مجاز هستیم فقط هفته یک‌بار به عروس هلندی بدهیم.

جمع‌بندی مقاله مستی عروس هلندی:

در این مقاله ما راجع به مستی عروس هلندی صحبت کردیم و در شرایط مختلف توضیحاتی را ارائه دادیم. در پایان شما اگر سؤالی مرتبط با این مقاله دارید که به تکمیل شدن اطلاعات این صفحه کمک می‌کند خوشحال می‌شویم در پایین همین صفحه برای ما ارسال کنید و همچنین اگر تجربه‌ای دارید یا احساس می‌کنید بخشی از موارد توضیح داده‌شده نیازمند ویرایش هست را در بخش نظرات مطرح نمایید.

اگر تمایل دارید راجب تخم گذاری عروس هلندی ها بیشتر بدانید به مقاله تخم گذاری عروس هلندی ها مراجعه کنید؟

250 دیدگاه برای “همه چیز درمورد مستی عروس هلندی (دانه‌ها+تخم گذاری+جفت گیری)

 1. Rezvaneh گفته:

  سلام وقت بخیر. ببخشید یه سوالی داشتم.
  آیا ممکنه عروس هلندی ماده بالغ با وجود مستی کردن تخم نذاره؟درصورتی که تا قبل این با هر بار مستی تخم هرز هم همراه بود.
  عروس هلندی ماده من ۴ سالشه و جفت نداره چون جفت نمیخوره در واقع از نظرش جفتش منم.
  توی این ۴ سال هر بار که مستی میکرد آماده تخم گذاری میشد و تلاش به پیدا کردن لونه داشت و بعدش هم تخم میکرد. هیچ وقتم سر تخم گذاری به مشکل نخورد خدارو شکر.
  ولی تو سال جدید که شروع کرد مستی کردن خبری از تخم نبود و حتی خودشم تلاشی نمیکرد برای آماده سازی لونه و انگار میدونه خبری از تخم نیس با این که شده چند روز پشت هم مستی کنه.
  الان نمیدونم باید خوشحال باشم از این که تخم نمیکنه یا نگران باشم که نکنه مشکلی در بدنش به وجود اومده؟ یا این قضیه میتونه عادی باشه؟
  البته اینم اضافه کنم که در ظاهر همه چی خوبه و سرحاله و نشونه از مریضی و تخم ماندگی نداره.
  ممنون میشم پاسخ بدید🙇🏻‍♀️

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   خیلی خوب و با جزئیات توضیح دادین که باعث میشه ما هم بهتر راهنمایی کنیم.

   همین طور که گفتید ۴ سال اول مرتب زمانی که مست میشد بعد تخمگذاری صورت می‌گرفت که این طبیعی هست و الان اگر عروس هلندی مست شده اما تخم نمیذار اول بخاطر بالا رفتن سن و تجربه پرنده دوم بخاطر نداشتن جفت هست . اگر حال پرنده خوب و سرحال هست که جای نگرانی نیست اما شما در دوره مستی پرنده مقدار کم برگ کاهو تازه و شسته شده بهش بدید تا از پیچیدگی تخم در بدن و یبوست جلوگیری بشه

 2. آرش گفته:

  سلام خستع نباشید من یع جفت عروس هلندی دارم کع از موقعی کع دونه خور شدن دس خودم بودن و روی زمین گذاشتع بودم و بعد از چند وقت که نر شروع بع سوت زدن و حرف زدن کرد و اینها کع کاملا بالغ شدن و عروس هلندی نرم خیلی مست بود و وقتی کع سمت ماده می‌رفت ماده اون رو گاز می‌گرفت و من اونا هارو برای چند روز از هم جدا کردم و جای بالایی گذاشتم امروز کع نگاه شون کردم دیدم اصن عروس نر سرو صدای میکنع ن تک اون میخورع و فقط یع گوشه هسته و میکنع ولی الان عروس ماد م سروصدا میکنع ولی ن اصن ن حرف میزنع ن سروصدا میکنع ماده همه وقتی میرع سمتش نر فرار میکنع زاید چیکار کنم!!؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سوال تون واضح نبود اما تا جای که متوجه شدیم توضیح میدهیم.
   برای جفت زدن عروس هلندی ها شروطی لازم هست.
   سن پرنده ها
   مکان پرنده ها
   قفس پرنده ها
   غذای پرنده ها
   که هر کدام اگر خوب رعایت نشده باشه پرنده ها جفت نمیشن تیترهای که بالا نوشته شد در فیلم های آموزشی توضیح داده شد و در کانال یوتیوب irdane هست

 3. عرفان رشیدی گفته:

  سلام خسته نباشید من یک جفت عروس هلندی دارم و بار اولشون بود که تخم گزاشتن و با اینکه ۴تخم نطفه داشتند ولی ۲تا از جوجه ها نتونسته بودن از تخم بیرون بیان و ۲تای دیگه فقط زنده موندن الان حدود ۱۰ روزشون شده و عروس ها دوباره میخوان جفت گیری کنند با اینکه غذایی که بهشون میدم طبع سرد داره چیکار میتونم انجام بدم که جفتگیری نکنن؟ یا بزارم این دفعه هم جفت گیری کنند ؟ که مشکلی هم واسه عروس ماده پیش نیاد ؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   اگر جفت گیری میکنن تا زمانی که به جوجه ها اسیبی نرسید بذاریدجوجه ها توسط مولدها بزرگ بشن اگر پرکنی جوجه ها رو دید اون وقت جوجه ها رو جدا کنید.
   برای اینکه مولدها هم دیگه جفت گیری نکنن باید درب لونه رو ببندید و غذای طبع سرد بهش بدید البته غذای طبع سرد هم ببیش از حد بهش ندید

 4. ویدا گفته:

  سلام‌مجدد وقت‌بخیر.عروس هلندی ماده ۸ماهه‌ی‌من که با یک نر ۲ ساله جفتگیری کرده بود امروز دقیقا ۱۵ روز میشه که جفت شدن.داخل لونه میرن ومیان ولی دو روزه که دیگه جفتگیری نمیکنن آیا این جفتگیری نکردنشون عادیه؟ لونه رو بردارم یا بمونه؟ نه تخم میزارن نه جفتگیری میکنن. میخوام نر رو بفروشم. صلاحه که جداشون کنم یا دیگه نمیشه جدا کرد بخاطر جفت شدنشون؟ ((من‌شدیدانگران‌ماده‌ام هستم و میخوام جداشون کنم تا ماده تخم نذاره و ضعیف نشه میترسم تلف شه خیلی وابستشم‌.خواهش میکنم بمن بگید چیکار کنم تخم نذاره و تلف نشه؟ همین که جداشون کنم کافیه؟؟ )))

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   سن عروس ماده کم هست و بهتر می بود که حداقل سنش یکسال میشد و بعد جفت میزدید
   الان اگر جفتگیری کردن و خبری از تخم نیست بخاطر ماده هست و صبر کنید

 5. مهدی گفته:

  سلام من یک جفت عروس داشتم که ماده سر تخم‌گذاری از بین رفت، بعد از چند ماه یک ماده دیگه برای نر گرفتم طبق حرف فروشنده ماده بالغ و آماده است، حدودا یک ماهی هست که داخل قفسن تقریبا بصورت روزانه هم جفتگیری می‌کنن و فکر میکنم از نظر جفت زدن هم نر مهارت داره ولی عروس نر مدام داخل لونه است و فقط برای تغذیه و جفتگیری بیرون میاد و اجازه به عروس ماده نمیده بره داخل البته جدیدا روزی یک مرتبه در حد ۴ ۵ دقیقه باهم داخلن اکثر اوقات هم ماده در حال صدا زدن نر هست و جلوی لانه میشینه ولی خبری از تخم‌گذاری عروس ماده نیست
  از نظر مکمل هم هم مولتی ویتامین هم ad3e بهشون میدم مرتب، تغذیه‌شون هم معمولی هست ارزن و کتان در کنارش هم تخمه گاهی سفیده‌ تخم‌مرغ و ذرت و هویج و …

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   همه چیز درسته و روند طبیعی خودش رو داره میگذرونه و فقط نیاز به زمان هست تا عمل جفتگیری رو انجام بدن
   چون عروس نر لونه رو پسندیده و الان هم کم کم به ماده اجازه ورود رو میده جفت گیری هم میکنن
   اگر به پرنده ها استرس و ترس وارد نشه انتظار تخم گذاشتن رو داریم

 6. امیر محمد گفته:

  سلام خسته نباشید من یک عروس هلندی نر سینامون دارم یک ماده لوتیتو هم خریدم هردو بالغ هستند
  من‌ماده را بلا فاصله در داخل قفس نر گذاشتم وبعد از ۵ روز متوجه شدم که بایداز هم جدا کنم تا جفت بشن
  الان ماده را جدا کردم
  ایا پرنده هایم را مست کنم؟
  حدودا چند روز باید جدا بزارم ؟
  ایا برا ماده لانه بگذارم؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   اگر عروس هلندی نر و ماده بهم نمیزنن ایرادی نداره بذارید کنار هم باشن
   بله به پرنده ها میتونید غذای طبع گرم بدید تا مست بشن
   هنوز برای لانه گذاشتن زوده تقریبا سه هفته ای صبر کنید

 7. ویدا گفته:

  سلام وقت بخیر من یه عروس لوتینو ماده ۸ ماهه دارم یه نر خریدم که کارداده بود فک نمیکردم جفت بشن ولی ماده ام خیلی سمت نر میرفت که در عرض سه روز روزی دوبار جفتگیری کردن سن ماده ام کمه میترسم مریض بشه چیکار باید بکنم ؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   درسته سن ماده کم هست فعلا بذارید کنار هم باشن و یک سری تخم بذاره چون جفت گیری انجام دادن اما برای سری بعد از هم جدا کنید که بهتره هست

 8. تیدا گفته:

  سلام عروس هلندی نرم بلد نیست جفت گیری کنه و ماده روی ظرف غذاش میخوابه و صدا های عجیبی در میاره و قبلا یک بار تخم هرز گذاشته
  الان خیلی وقته با نر توی قفس هستن اما همچنان اون کارو تکرار میکنه
  میشه راهنماییم کنید

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   احتمالا عروس نر یا سنش کمه یا اینکه آشتی هست و بلد نیست درست عمل جفت گیری رو انجام بده
   و میتونید عروس نر بالغ و کار داده برای عروس ماده تهیه کنید

 9. احمد گفته:

  سلام وقتتون بخیر من یه طوطی نر خاکستری حدود یه سال و نیم داشتم و یه ماده لوتینو یه ساله براش خریدم
  بعد حدود سه هفته گذاشتم کنار هم اولا خوب بودن با هم و حتی میرفتن تَه قفس و صدا میدادن حس میکردم دارن جفت میشن ولی یهو یه روز بشدت جنگ کردنو جداشون کردم نمیدونم چیکار کنم جفت بشن؟ نر مست شون میده

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   درسته عروس هلندی ها زمانی که کنار هم هستن دعوا میکنن اگر زد و خورد زیاد باشه جدا کنید اما اگر کم باشه نیازی نیست

 10. محمد گفته:

  سلام وقت بخیر عروس هلندی نر دارم دو ماهی میشه براش ماده اوردم ولی اصلا جفت نمیکنن نر مست ولی ماده بهش اجازه نمیده لونه گذاشتم هیچکدومشون حتی داخل لونه هم نرفتن از نظر غذایی هم غذاشون خوبه واقعا نمیدونم چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   جفت گیری نکردن عروس هلندی ها علت های زیادی میتونه داشته باشه
   آشتی بودن عروس هلندی ها
   سن کم عروس هلندی ها
   تفاوت زیاد سنی
   مکان نامناسب و پراسترس زا

 11. 2216 گفته:

  سلام و وقت بخیر
  من با اینکه اطلاعات زیادی از عروس هلندی نداشتم دوماه پیش یه عروس هلندی دستی گرفتم. فروشنده گفت که نر و شش هفت ماهه است. عروس هلندیم هفته پیش دوتا تخم گذاشت و من فهمیدم مغازه دار دروغ گفته و ماده اس اما سنش رو‌ نمیدونم. حالا با توجه به اینکه تخم گذاشته موندم براش جفت بگیرم یا اینکه طبع غذاش رو سرد کنم.کدوم بهتره؟‌چون کارمندم عروسم تا ظهر تو قفسش تنهاس.
  و اینکه آیا راهی برای فهمیدن سن واقعیش هست؟؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام راهی برای تشخیص دقبق سن عروس هلندی نیست مگر تقریبا از روی پا یا نوک پرنده حدودی گفت که سنش چقدره
   اگر دوست دارید صاحب جوجه عروس هلندی بشید یه عروس نر تهیه کنید و جفت بزنین
   اگر هم میل ندارید غذای طبع سرد بهش بدین و مانع از مست شدن عروس هلندی بشید

 12. محمد جواد طاها گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من عروس هلندیام جفت گیری کردن (اما ب غلط یعنی سمته پهلو وایمیسه نر توی فیلم جفتگیری عروس هلندیا دیدم اونجوری نیس )و اینکه لونه رو که میزارم نر همش میره داخل و اجازه نمیده اصلا ماده بره داخل و وحشی میادبیرون و دعوای ناجووور (البته زخمی یا اتفاقی نمیوفته فقط میوفته دنبالش و نوکش میزنه)الان حدوده ۹ ماه تا یکسال هس که ماده رو اوردم و سه ماهی هس که جفتگیری میکنن تا الانم تخم پوچ نزاشته و اینکه ماده خیلی دوس داره بره تو لونه ولی خب دلیل دعوای شدید لونه رو راهشو بستم .الان سئوال بنده اینه که چیکار کنم نر اجازه بده ماده بره داخل لونه مطمئنم که اگر بره حداقل تخم پوچو میزاره و اینکه جفت گیری درست رو چطوراینا یاد میگیرن ؟با تشکر.

  • اصغر زارعی گفته:

   سلا وقتتون بخیر
   عروس هلندی ها در طبیعت که به صورت گله ای زندگی میکنن جفت گیری رو از مولد های بزرگ تر یاد می گیرن
   اما این مشکل برای کسانی که عروس هلندی آشتی دارن وجود داره که نر بلد نیست جفت گیری کنه و کسی هم مقصر نیست
   اگر می تونید یک جفت کار داده بگیرید و عروس هلندی های خودتون از جفت گیری مولد ها یاد بگیرن خیلی خوب میشه یا عروس ها خودتون رو به شخصی بسپارید که مولد کار داده داره
   چون دقیقا برای خود ما هم همین مساله پیش اومده و زمانی که قفس مولد کار داده کنار قفس عروس هلندی های خودمون گذاشتیم عروس هلندی های ما هم یاد گرفتن به جفت گیری کردن
   بخاطر همین میگن که عروس هلندی های آشتی برای جفت گیری خوب نیستن چون آموزش ندیدن و همیشه با انسان ارتباط داشتن

 13. ایوب علیزاده گفته:

  سلام …یک جفت عروس داشتم تخم گذاشتن ولی هرز بودن تخما جفت گیری ام داشتن …بعد چند مدت عروس نر مرد …منم ۵۰ روزی هست برای ماده یه نر دیگه خریدم حدود ۴۵ روز کنار هم بودن تا جفت گیری کردن منم لونه گذاشتم…حالا عروس هلندی نر نمیزاره ماده بره تو لونه تخم بزاره …چیکار کنم حدود ۶الی ۷ روزی هست براشون لونه گذاشتم…پس ماده ام باد کرده تخم داره ‌‌‌…

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر عروس نر اذیت میکنه از قفس بیرون بیارید

 14. عارف گفته:

  سلام خسته نباشید، عروس هلندی ماده ام فعلا یک دونه تخم هرز گذاشته کف قفس روش هم میشینه، چند روز قبل هم یک نر گرفتم، الان با تخم هرز چیکار کنم ‌و چقدر باید بگذره که بتونم عروس نر رو جفت کنم باهاش؟؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اجازه بدید تموم تخم هاش رو بذاره و بعد تخم ها رو بردارید تا مجددا با عروس نر جفت گیری انجام بده و تخم ها نطفه دار بشن

 15. Reza گفته:

  سلام وقتتنون بخیر چندتا سوال داشتم.
  من یک ماهی میشه واسه عروس هلندی نرم یه جفت گلباقالی گرفتم اینارو انداختم پیشه هم الان ۳ هفتس هرروز جفت گیریم میکنن اما خبری از تخم نیست تغذیشونم خوبه دلیلش چی میتونه باشه؟
  بعد با اینکه اینا ۱ ماه پیشه هم دیگن بازم عروس نر ماده رو میزنه یا نمیزاره غذا بخوره چکارشون کنم؟
  یه راهنمایی کلی بکنید لطفا. تشکر

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   سن عروس هلندی ها بالای یکسال هست اگر کمتر باشه احنمال تخم گذاشتن کم هست
   لونه عروس هلندی ها مناسب هست تا ماده راحت بتونه بره داخلش و تخم بذاره

 16. محمدرضا گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یه عروس هلندی نر ۱۰ ماهه رام دارم که جدیدا آواز مستی میخونه و میخواهم براش یه ماده ی ۱۵ ماهه بگیرم که تا حالا دو سری تخم گذاشته و یه سری بزرگ کرده و با یه پرنده ی دیگه جفت بوده
  آیا ایراد نداره که ماده از نر بزرگتره؟
  با هم جفت میخورن؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلا وقتتون بخیر
   اینکه ماده از نر بزرگ تر باشه ایرادی نداره
   اما سن عروس نر برای جفت زدن کم هست و حداقل سن برای جفت زدن بالای یکسال باشه

 17. سهیل۳۹۰۸ گفته:

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که ۴تاتخم کردن یکی پوچ بودو۳تادیگه جوجه شدن انابه محض بیرون آمدن ازتخم والدین آنها را می‌کشند دلیلش چیه ممنون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلا وقتتون بخیر
   دلیل کشتن شدن جوجه ها توسط مولد ، خوردن داروی مست کننده یا غذای مست کننده هست

 18. فرزاد گفته:

  سلام و خسته نباشید ، من یه جفت نولد دارم نر خیلی خیلی قویه با یه جوجه پنجاه روزه و پنج تا تخم باز هم‌جفت گیری میکنن و یه عروس ماده هم دارم میخواستم بپرسم میشه این ماده رو هم بندازم تو قفس باهم باشن میشه ؟؟؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   متوجه سوالتون نمیشم
   یه ماده دیگه دارید می خواید با این عروس نر جفت بشن
   یعنی دوتا ماده با یک نر : خیر نمیشه

 19. مزروعی گفته:

  سلام وقت بخیر
  یه جفت عروس هلندی نر و ماده دارم که حدود ۱ ساله هستن بار اول ۳ جوجه وبلافاصله دوباره ۴ تا تخم گذاشت که ۳ تاش الان حدودا ۲۵ روزه هستن دوباره دارن جفتگیری میکنن که تخم بزارن تخم کاهو و خرفه هم میدم ساعت روشنایی رو هم کم کردم . اگه جداشون کنم از همدیگه مشکلی پیش نمیاد براشون چون میخوام چند ماهی استراحت کنن???????? خیلی رسیدگی کردم بهشون برای اینکه جوجه ها رو غذا بدن احتمالا بخاطر تغذیه باشه این تخم گذاری ها

  • اصغر زارعی گفته:

   سلا وقتتون بخیر
   اگر جداشون کنید مشکلی پیش نمیاد و براشون هم بهتره تا استراحت و تقویت قوا کنن

 20. یزدان گفته:

  سلام من یک جفت عروس هلندی البینو دارم به ان ها محلول تقویت نطفه دادم لانه هم گذاشتم ولی جفتگیری نمیکنند دلیلش چیه؟؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلا وقتتون بخیر
   قطره تقویت نطفه فقط برای تقویت نطفه بکار میره و پرنده رو مست نمیکنه
   پس برای مست کردن پرنده ها از دانه ها استفاده کنید

 21. اریانا گفته:

  سلام ببخشید ما دو تا عروس هلندی گرفتیم الان یک سالشونه بعد متوجه شدیم جفتشون ماده هستن میشه فقط یدونه نر براشون بگیریم یا حتمن دوتا باید بگیریم لطفا راهنمایی کنید

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام هر عروس ماده به عروس نر نیاز داره یا یکی از عروس هلندی ها رو بفروشید یا دوتا عروس نر بخرید

 22. Nazi گفته:

  سلام و عرض ادب
  بنده دوسال پیش یک جفت عروس هلندی مولد خریدم
  سال اول جوجه کشی نکردم که به محیط جدید عادت کنن و ترسشون بریزه
  سال بعدش دوبار اقدام به جوجه کشی کردم
  دفعه ی اول ۴ تا تخم گذاشتن هر ۴ تاش جوجه شد اما جوجه ها طی دو الی سه روز بعد مردن
  دفعه ی دوم
  ۳ تا تخم گذاشتن
  باز دوتاش نطفه داشت
  حتی صدای جوجه ها از بیرون تخم میومد
  همه چیز خوب پیش میرفت ولی هفته ی آخر کلا مولدا نخوابیدن رو تخما
  ما گفتیم خودمون تخمارو بشکنیم
  اینکارو انجام دادیم ولی مثل اینکه هنوز جوجه ها کامل نشده بودن
  حالا این سری میخواستم اقدام کنم
  خواستم ازتون کمک بگیرم که چیکار کنم دیگه اتفاقای قبلی نیوفته؟
  و اینم بگم عروسام علائم مستی رو دارن یکی دوبارم جفتگیری داشتن
  الانم واسشون لونه گذاشتم
  ماده داخل لونست نر هم میره داخل لونه و میاد
  تو این وضعیت چکاری برای بهبود روند جوجه کشی باید انجام بدم؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   این سری هم اجازه بدید که تخم بذارن تا ببینیم جوجه ها بزرگ میشن یا نه اگر تخم ها به جوجه تبدیل نشن یه نطفه ضعیف هست اگر جوجه ها توی تخم بمیرن دو احتمال داره یکی اینکه پوست تخم ضخیم بوده و جوجه توی تخم خفه شده احتمال دوم عفونت داشتن جوجه ها هست که باید مرحله پاکسازی مولدها رو طی کنیم

 23. ابوالفضل گفته:

  سلام و خسته نباشید
  من یه جفت عروس هلندی لوتینو دارم که بعد از گذشت یه ماه از اولین جفت گیری شون شروع به تخم گذاری کردن ولی کف قفس تخم میکنن میخواستم ببینم چیکار باید بکنم؟
  اولین باره که جفت خوردن و تخم میکنن

 24. میرزایی گفته:

  سلام بله ارسال میکنم ممنون از پاسخگویی شما،فقط یه سوال اضطراری دارم اونم اینه خیلی این عروس ماده نر رو میزنع به طور وحشتناکی دنبالش می‌کنه تو قفس و دعوا میگیرن،ولی براش آواز مستی هم میخونه،به نظر شما دیگ نباید قفس هاشونو از هم جدا کنم و باید صبر کنم؟چون اصلا به نر اجازه رفتن تو لونه نمیده و بیست و چهار ساعت در حال دعوا هستن،البته نر با اینکه کاملا وحشیه ولی شروع کننده دعوا نیست

 25. میرزایی گفته:

  سلام و خسته نباشید،به تازگی یه عروس هلندی نر کاملا وحشی گرفتم و بعد از یک هفته با عروس هلندی ماده خودم تو یه قفس گذاشتم،الان براشون لونه هم گذاشتم،عروس هلندی مادم دمش رو میده بالا و آواز مستی میخونه و نر فقط اونو نگاه می‌کنه یا می‌ره نزدیکش و هیچ کاری نمیکنه،و وقتی ک که ماده می‌ره توی لونه یا اطراف لونه هست کلی جیغ میزنع مثل آژیر ماشین و خیلی ازادهندست،دلیلش رو هم نمیدونم،وقتی عروس هلندی مادم می‌ره توی لونه به نر اجازه نمی‌ده که اونم بیاد تو و میاد عروس هلندی نرمو گاز میگیره و باز جیغ میزنع؟علت این رفتار چیه که جیغ میزنه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اول اینکه شما کار خیلی خوبی کردین که عروس نر رو اول یک هفته قرنطینه کردید و بعد عروس نر و ماده رو کنار هم گذاشتید
   اما الان نیاز به زمان دارن و 10 الی 20 روز صبر می کردین که هر دو عروس با هم خوب بشن و بعد لونه رو میذاشتین چون عروس ماده شما دستی هست و در کل پرنده های ماده یکم سخت گیر هستن برای انتخاب جفت.
   و مدت زمانی که احتمال داره جفت بشن 3 الی 7 ماه هست یا زود جفت میشن یا دیر و اینکه عروس هلندی ها هم پر ریزی نداشته باشن

   • میرزایی گفته:

    اتفاقا دو هفته صبر کردم بعد لونه گذاشتم،ولی ماده من خیلی آواز مستی براش میخونه همش نگاش میکنه،ولی وقته نر بیاد سراغ لونه انقد میزنتش ک دور بشه

    • اصغر زارعی گفته:

     می تونین یه فیلم دو دقیقه ای از عروس هلندی ها ، وسایل ، لونه ، غذا و کف قفس برامون در شماره تلفنی که پایین صفحه هست بفرستید

 26. Yas گفته:

  سلام من یه عروس هلندی نر دارم که چن باری هست ک دیدم خودارضایی میکنه با ظرف غذاش
  نمیخام جفت بگیرم براش راهی هست که بشه جفت نگیرم براش و این حالت هاش از بین بره .
  راهی داره که از مستی در بیاد یا نه میخام مث قبل شه .

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اول ظرف دانه خوری رو عوض کنیدبعد در جیره غذای پرنده غذای سرد اضافه کنید تا کم کم مستی پرنده کمتر بشه و زمان خواب پرنده رو هم بیشتر کنید

 27. صابر گفته:

  سلام من یه عروس هلندی ماده یکساله دارم که دستی هست و یه عروس هلندی نر که داخل قفسه هردوشون مست شدن و آواز میخونن عروس هلندی ماده جفت گیری نکرده ولی تخم گذاشته علتش چیه؟و اینکه اگه الان بزارم داخل قفس جفتگیری کنه تخماش نطفه دار میشه؟و امکان داره از حالت دستی در بیاد؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   علت اینکه چرا عروس هلندی ماده تخم گذاشته بخاطر مست بودن هست و تخم هرز یا پوچ گذاشته
   اگر نر و ماده کنار هم دیگه قرار بدین و عمل جفت گیری رو انجام بدن تخم های سری بعد بله نطفه دار و تبدیل به جوجه میشه
   زمانی که عروس هلندی ها تخم میذارن بله وحشی میشن اما زمانی که جوجه ها بزرگ بشن دوبار دستی میشن

  • منوچهر گفته:

   سلام . دو تا عروس هلندی دارم که ۱۵ ساله خریده ام ولی جفت نشده اند . اخیرا متوجه شدم که هر دو نر هستند . الان چکار باید کرد ؟ توی این پانزده سال مرتب هم قطره ویتامین و غذاهای مقوی داده ام .

   • اصغر زارعی گفته:

    سلام وقتتون بخیر
    سن عروس هلندی خیلی زیاد هست و دیگه مناسب جفت گیری نیستن

 28. اکبری گفته:

  سلام خسته نباشید،من یه عروس هلندی ماده لوتینو دارم حدودا دو سالشه و اهلیه،اخیرا حدود دو سه ماه دمش رو میداد بالا و آواز مستی میخوند و تصمیم گرفتم یه جفت بیارم براش،یه عروس نر وایت فیس به تازگی خریداری کردم،عروس نر کاملا وحشیه و یک بار با یه ماده دیگ جفت گیری کرده و تخم گذاشته،الانم خیلی مشتاقه ک با عروس هلندی من جفت بشه و همش میره سراغش و عروس من ازش می‌ترسه و همش فرار می‌کنه و دیگه اون حالت مستی رو نداره،هفته اولی که عروس نر رو آوردم خونه تو یه قفس جدا از هم گذاشتمشون و نر خیلی بیتابی میکرد برای اینکه بره پیش ماده،الان تو یه قفس با هم هستن و ماده هیچ علاقه ای نداره بره سمت نر و نر همش می‌ره دنبالش و چشمش به اونه،من اصلا نیتم جوجه کشی نیست و فقط می‌خوام دو تا با هم خوب بشن،به نظر شما حتما نیازه لونه بزارم ؟و حتما باید جفتگیری کنن و تخم بزارن تا خوب بشن با همدیگه؟قطره مولتی ویتامین باید مصرف کنن؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   بهتر هست که سالی یکبار جوجه گیری کنین در کل میگم برای پرنده ها هم خوبه
   اما اگر دوست ندارید جوجه کشی کنید لونه نصب نکنید و غذا های طبع سرد در جیره غذایی پرنده ها قرار بدین تا میل کنن
   برای خوب شدن بهم نیاز به زمان داره
   اگر پرنده ها تنوع غذایی خوبی دارن و همه چیز میخورن نیازی به مولتی ویتامین نیست ولی در غیر این مولتی ویتامین بهش بدین اما طریقه مصرف رو هم از فروشنده بگیرید

 29. حسام گفته:

  سلام من یه عروس هلندی ماده دارم حدودا ۱ و نیم سالشه از ۳ ماهگی دارمش ک به شدت دستیه
  سه ماه پیش یه عروس نر خریدم که یکم نسبت به عروس مادم کوچیک تر بود
  همون موقع که خریدمش تو یه قفس بودن و تا ۱ هفته نسبت به هم بی تفاوت بودن
  بعد ۱ هفته نر شروع کرد به اواز خوندن و سر و صدا اینم بگم اصلا دستی نیست هنوزم به ما عادت نکرده
  منم گفتم شایدم مست شده براشون لونه تهیه کردم به انید جفت گیری ولی هربار عروس مادم مستی خودشو نشون میداد نر به جای اینکه جفت گیری کنه فقط نوازشش میکرد نوکشو نزدیک مقعد ماده میکرد و مادم بیشتر تحریک میشد
  بعد از اون ماده ۴ تا تخم پوچ گذاشت که وقتی فهمیدم پوچن برداشتم
  بعد از اون لونه هم برداشتم که ماده دیگه تخم پوچ نزاره
  بعد چند وقت این موردی که بالا گفتم رو تکرار کردن ولی چون دیگه لونه نبود تخم نگذاشت ماده
  الانم که هنوز جفت گیری نکردن و زیاد به هم عادت ندارن
  موندم نر رو عوض کنم یا بیشتر بزارم بمونه شاید جفت شدن
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   توضیحات خیلی خوبی دادین:
   احتمال داره بخاطر کوچک تر بودن عروس هلندی نر و بی تجربگی در جفت گیری زمان بیشتری لازم باشه
   و بعد اینکه مدت زمانی که پرنده ها جفت میشن 3 الی 6 ماه طول میکشه
   یه نکته دیگه زمانی که عروس هلندی ها رو جفت میزنیم دیگه هیچ کدوم از پرنده ها رو از قفس بیرون نمیاریم و یا اینکه دستمون رو داخل قفس نمی بریم که پرنده ها رو نوازش کنیم

 30. امیر گفته:

  سلام من یک جفت عروس البینو گرفتم الان هردو تقریبا یکونیم سالند هر دوهم مست نر شدیدا اواز میخونه تحرک بالا دستگاه تناسلیشو ب تیرک میماله ماده هم تخم مستی گذاشته ولی ندیدم تا حالا جفت گیری کنن صبر کنم جفت میشن یا یکیشونو عوض کنم بهتره ممنون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر قبلا جفت بود بذارید کنار هم باشن و مجددا جفتگیری میکنن ولی اگر عروس هلندی نر بعد 2 ماه کاری نکرد دیگه یکی رو عوض کنین

 31. Narges گفته:

  با سلام من یه جفت عروس دارم که پنج روزی میشه دوتا تخم گذاشتن بیشتر اوقات نر رو تخم ها میخابه ولی ماده ام میخابه امروز هردو از لونه بیرون اومدن و جفت گیری کردن میخام بدونم جفت گیری اینا مشکلی برای تخم ها نداره و چیکار کنم که دوباره جفت گیری نکنن

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون به شادی
   معمولا عروس هلندی 3 الی 5 تخم میذارن و چون تا حالا دو تا تخم گذاشتن احتمال داره بازهم بذارن و اینکه شاید به خاطر بی تجربگی هم باشه که بعد از پنج روز تخم گذاری مجددا دارن جفتگیری میکنن

 32. داودقدسی گفته:

  سلام.من یک ماه یه جفت عروس گرفتم که چهارتا تخم داشتن.ولی روش نمیخوابیدن.تخم برداشتم لونه بعد چند وقت گذاشتم.الان بیشتر روز داخل لونه هستن.ولی تخم نمیزاره .
  ضمنا عروس نر پرهاش ریخته.ولی عروس ماده سرحاله.
  به نظرتون لونه بروارم.یابمونه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر عروس نر پرریزی داره پس فعلا جفتگیری نمیکنن و بهتره دوره پرریزی عروس نر تموم بشه و بعد لونه رو بذارید و پرنده ها رو تقویت کنید

 33. سعید گفته:

  سلام . من دوتا عروس هلندی دارم ۱ روزه یه دونه تخم گذاشته ماده عین خیالش نیست نر میره میشینه رو تخم دلیلش چیه؟ انگار نر تخم گذاشته ؟ بی‌زحمت راهنمایی کنید

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر و نیکی
   عروس هلندی های نر مسولیت پذیرتر هستن نسبت به ماده ها بخاطر همین هنوز روی تخم میخوابه و احتمال جوجه شدنش هست

 34. حمید.د گفته:

  سلام الآن ۴ ماهه که یک جفت عروس هلندی لوتینو دارم حدود یکسال و نیمه که یکماه پیش شروع به جفت گیری کردن و روزی دوبار ولی بعداز حدود دوهفته دیگه جفت گیری نکردن و فقط کمار هم بودن و همدیگر را نوازش میکردن اما هیچکدام وارد لانه نمیشدند و بعداز مدتی هم اقدام به نوک زدن به میله های نگهدارنده قفس و بعد کندن دیوار پشت قفس کردند ، میخواستم ببینم علت عدم تخمگذاری و نرفتن به لانه و این رفتارها چیه؟تشکر

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   کندن دیوار یا بخاطر کمبود کلسیم یا بخاطر کوتاه کردن نوک هست شاید بخاطر هر دو دلیل باشه و اما کف قفس پرنده ها رو چک کنید که آیا پر ریخته شده یا نه؟ سلامتی پرنده ها چطوره؟ ایا غذای مقوی به پرنده ها داده میشه که بنیه پرنده قوی بشه برای تخم گذاری

 35. مونامحمدی گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من یه نر آشتی دارم که الان تقریبا سه سالشه .خود ارضایی میکرد براش یه ماده ی وحشی خریدیم یکسال باهم بودن جفت گیری نکردن ماده خیلی مست بود حتی جلوش میخوابید تا نر بره روش یا سرشو میبرد تا نازش کنه
  نر به زور یه لحظه نازش میکرد و بعد فرار میکرد
  الان یه نر دیگه گرفتم که خیلی مسته ولی اونم به ماده توجهی نمیکنه و برعکس از نره که تو قفس جداست خوشش اومده
  باید چیکار کنم که جفت بشن ؟
  نر جدیدرو الان از ماده جدا کنم فایده داره ؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون به شادی
   اگر عروس هلندی نر جدید هم آشتی باشه باز هم همون آش و همون کاسه است.چون جفت زدن عروس هلندی های آشتی کار آسونی نیست اما شدنی هست و زمان میبره
   اول اینکه نر جدید رو قرنطینه کردید؟ چون هر پرنده جدید که به خونه میاد نیاز به 2 هفته قرنطینه داره
   و برای جفت زدن عروس هلندی ها هر سه رو توی یک قفس بذار با یه لونه به قفس نصب کنید و ببینید که ماده به کدوم عروس هلندی میل داره و نر اضافی رو از قفس بیرون بیارید. البته در صورتی که مدت زمان قرنطینه نر جدید تموم شده باشه

  • شورا گفته:

   با سلام
   اولی وقتی پرنده ماده جلوش اظهار آمادگی میکنه، نمیره نازش کنه، بلکه میره در گوشش میگه منم ماده‌م خواهر جون.
   میگی نه؟ از پرنده نر جدیدت بپرس چونکه اون فهمیده این ماده‌س فقط سیس پسرونه میزنه

 36. Ali گفته:

  یه سوال عروس هلندی نر همیشه باید آواز مستی بخونه یا عادی بعضی وقت های نخونه بعضی وقت ها بخونه ؟؟؟؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر و شادی
   بایدی در کار نیست و بستگی به میزان مست بودنش داره یا سن

 37. Ben گفته:

  سلام من دوتا عروس هلندی دارم یکی خاکستری یکی لوتینو ماده من نزدیک ۴ سالشه و نر نزدیک ۱ ماه دیگه میشه ۱ سالش خواستم ببینم باهم جفت میخورن یا باید بزرگ تر شن و اگه کنار هم بزرگ شن مشکلی پیش میاد برای جفت زدنشون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر و نیکی
   تفاوت سنی پرنده ها زیاد هست اما میشه جفت زد و فقط عروس نر بخاطر کوچک بودن سن و بی تجربه بودن زمان میبره

 38. معین گفته:

  سلام منم یه جفت دارم از هر لحاظ رسیدگی میشه بهشون دان خوب غذای تر ۵روز در هفته
  ویتامین ها همه نکتون
  ماده داشتم ۶ماه نر گرفتم جفتشون ۱سال۶ماهه
  ماده مستی میکنه نر اصلا عکس العمل نشون نمیده اصلا براش مهم نیس
  ماده جدیدا بعد مستی نر رو میزنه اصلا اینکار رو نمیکرد
  چیکار کنم
  نر ۳هفته اس داخل پر ریزی بود تازه تموم شده

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   همه چیز خوبه و هم غذا و مکمل و … همین طور که گفتید اگر دوره پرریزی پرنده ها تموم شد لانه رو نصب کنید و تا جفتگیری کردن 4 الی 7 ماه طول میکشه

 39. شاهرخ گفته:

  سلام، وخسته نباشید
  من ی نر تقریبا 3 ساله دارم ک از بچگی بزرگش کردم نسبتا اهلیه و ازمستی زیاد میخونه و خود ارضایی میکنه با اشیا تو قفس مثل چوب
  براش ی ماده اهلی ک تخم مستی گذاشته گرفتم و گذاشتمش توی ی قفس بزرگ ماده میره سمت نر ولی نره اجازه نمیده و بهش نوک میزنه گاهی وقتی باهم دعوا میکنن ولی هر دوشون تا منو میبینن جنب وجوش زیادی دارن و دوس دارن بیان بیرون چیکار کنم غذای طب گرم بدم برای مستی یا ک طب سرد تا مستی شون بیوفته و بهم دیگه عادت کنن بعد غذای طب گرم بهشون بدم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   ممنون از توضیحات خوبی که دادین
   همین طور که گفتید عروس هلندی تون رام/دستی هست و برای جفت زدن نیاز به زمان و صبر هست چون دستی هستند ولی اگر پرنده ها وحشی بودن راحت تر جفت میشدن.
   اون اشیای که پرنده نر خودش رو باهاش ارضا میکنه رو ازش دور کنید و همین طور که گفتید بهشون یه مدت غذای طبع سرد بدین تا چند مدتی رو باهم باشن و بهم عادت کنند و بعد شروع کنید به دادن غذای طبع کردم و بعدش هم لانه براشون بذارید

 40. محمد گفته:

  سلام یک جفت عروس لوتینو دیگه هم دارم که ۱۰ روزه خریدم قبلا دو بار جوجه دادن ولی الان هم دیگه رو میزنن و اصلا با هم جفت گیری نمیکنن ایا میشه دلیل این کارشون از عوض شدن محیط باشع؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   بله ، زمانی که مولد ها رو از مکانی به مکانی دیگه منتقل/جابجا میکنیم احتمال داره تا چند ماه(2 الی3) جفت گیری انجام ندن و این طبیعی هست.

 41. محمد گفته:

  سلام من یک عروس نر داشتم که جلوی آیینه برا خودش آواز میخوند و دنبال سایه خودش به عنوان جفت بود براش یک عروس ماده خریدم الان یک ماهی هست که با همن ولی عروس نر هنوز دنبال سایه خودشه و تو آیینه با جفت فرضی خودش آواز میخونه
  عروس نر ۱۱ ماهشه و عروس ماده ۱ سال

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   در ابتدا مشخص هست که عروس هلندی نر آشتی/اهلی/رام هست.
   بعد سن عروس نر هم هنوز بالای یکسال نیست و الان عادت کرده به اینکه بره جلو آیینه و برای جفت فرضی خودش آواز بخونه و حرکاتی دیگه انجام بده.
   الان چیکار کنیم؟
   در ابتدا این رو بگم که جفت زدن عروس هلندی های رام/آشتی کار آسونی نیست و همچینین غیر ممکن هم نیست و شدنی هست اما نیاز به زمان و صبر داره.
   اول پرنده رو از آیینه محروم کنید و با وسایل دیگه ، وسایل اسباب بازی سرگرمش کنید و بعد جفتی که خریدید رو هم کنارش در قفس قرار میدیم تا ارتباط این دو پرنده صورت بگیره
   و بعد از مدتی دیگه اصلا از قفس بیرون نیارید تا این دو پرنده کاملا با هم خو/ارتباط بگیرند و هم دیگه رو نوازش کنند. و طی این مدت هم از غذای های تقویتی و مست کننده هم می تونید برای جفت زدنشون کمک بگیرید.

 42. ali گفته:

  سلام عروس هلندی های من چند روزی میشه تخم گذاشتن 5تا 3تاش درامد ولی اون دوتا نطفه نداشت روش نمیرفتن
  الان بازم دارن جفت گیری میکنن
  چیکار کنم؟؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   یا جوجه ها رو با سرلاک بزرگ کنید یا تخم های جدید که گذاشتن رو بردارید تا جوجه ها رو بزرگ کنن

 43. علی گفته:

  سلام من عروس هلندی دارم چند وقته جفت زدن لونه میرم ولی تخم نزاشته خیلی هم مست هستم حداقل هفته سه چهار بار جفت میزنم ولی تخم نزاشتن

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر پرنده ها جفت هستن و عمل جفت گیری هم به درستی انجام میدن ولی خبری از تخم نیست احتمالا مشکل از پرنده ماده هست یا خیلی کم سن یا مسن هست یا چربی داره و شاید عقیم باشه اینکه در ابتدا مطمئن باشید پرنده ها در و ماده باشن

   • نسرین ملک دوست گفته:

    سلام وقت بخیر من چند تا عروس هلندی دارم یه نر و ماده که جفت گیری کردن و بچه هم دارند ولی یه نر بدون جفت دارم که وقت تو دست می گیریم خود ارضایی می کنه ولی با ماده هم که می دارم فقط باهاش حرف می زده کاری نمی کنه باید .کار کنم سپاسگزارم

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام وقتتون بخیر
     عروس هلندی نر که دارید بخاطر دستی زمان میبره تا جفت بشه و راهش اینکه توی قفس با ماده ای که خوبه بذارید و دیگه از قفس بیرون نیارید تا با هم ارتباط بگیرن و شاید 3 الی 7 ماه طول بکشه تا جفت بشن

 44. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید
  پرنده های من دوتا جوجه 25 روزه دارن
  الان هم همش دارن روی ۳ باز جفتگیری میکنن که تخم کنن
  بعد نر و ماده پر های یکدیگر رو میکنن و میخورن
  همینطور پرهای جوجه هارو
  باید چکار کنم چی بهشون بدم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   در ابتدا اگر پرهای جوجه ها رو میکنن ، جوجه ها رو جدا کنید و با سرلاک مرغوب بزرگ کنید که احتمال مرگ جوجه بخاطر مست بودن مولدها وجود داره.
   اگر پرهای هم دیگه رو میکنن احتمالا بخاطر کمبود کلسیم باشه و شما از طریق قطره کلسیم یا روش ها دیگه که بیان شده در جبران کلسیم پرنده ها باشید

 45. سید یاسین گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یک ماه هست که عروس هلندی گرفتم نر و ماده هستن
  ولی اینارو سه تا چهار روز جدا کردم و همدیگر را قبول کردن
  اما کی جفت گیری میکنن و اینکه در قفس همش پر هست و نر پر میریزه
  چیکار کنم تا زودتر جفت شن و پر نر نریزه و
  غذاشون در یک کاسه مخلوط از ارزن و تخمه و دانه کشنیز و… و در کاسه دوم فقط ارزن وکتان است
  و چرا هیچ کدام در لانه نمی روند
  ممنونم خیلی از سایتتان خوشم امد خیلی زحمت کشیدین واقعا سایت عالی است ممنون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   در ابتدا ازتون ممنونیم که خیلی خوب توضیح دادید.
   چون الان در فصل تابستان هستیم معمولا اکثر پرنده دوره پر ریزی رو میگذرونن و حالا چیکار کنیم دوره پر ریزی که سه ماهه هست بیشتر نشه و یکم زودتر این دوره تموم بشه؟
   جواب:در جیره غذای پرنده ها از دانه ها،جوانه ها و عرقیجاتی که طبع سرد دارن استفاده میکنیم اما به مقدار کم ، تا دوره پر ریزی تموم بشه.
   در این مدت هم پرنده ها رو تقویت میکنیم تا بنیه قوی داشته باشن برای تخم گذاری

   • رضا گفته:

    سلام
    من یه عروس نر دارم واسش یه ماده خریدم الانم ماده رو بعضی وقت میزنع چیکارشون کنم زود جفتب

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام وقتتون بخیر
     برای جفت زدن عروس هلندی در ابتدا لازم هست که پرنده ها رو تقویت و مرحله بعد مست شون کنیم.

 46. .. گفته:

  سلام من یک عروس هلندی ماده 2 سال و 10 ماهه دارم که 3 روز پیش یکدونه تخم گذاشت . البته این تخم بدون نطفه اس .
  میخواستم بدونم که چیکار کنم که دیگه تخم نزاره چون میترسم مریض بشه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   بعد از 2 سال تخم گذاشتن طبیعی هست و شما پرنده رو تقویت کنید تا بدنش ضعیف نشه
   بعد از کامل گذاشتن همه ی تخم ها در جیره غذای پرنده از دانه ها،جوانه ها و عرقیجات طبع سرد به مقدار کم استفاده کنین

 47. مهدی شمسی گفته:

  سلام وقت بخیر، من دوتا عروس دارم که جفتشون صب تا شب میخونن و سرشونو بالاپایین میکنن،باهم خوب هم هستن ، ولی فقط نر میره تو لونه و میشینه ولی ماده رو نمیزاره بره و وقتی ماده نزدیک لونه میشه نر سریع میاد بیرون و مانع میشه جفتشون هم ۱ ونیم سالشونه و ۱۵ روزه لونه دارن ولی جفتگیری نمیکنن فقط صب تا شب میخونن

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   در ابتدا عروس نر لونه رو گرم میکنه برای پذیرش عروس ماده و جفت شدن عروس هلندی ها زمان بر هست.
   با توضیحاتی که دادین عذوس هلندی ها در ماه آینده ان شاالله تخم میذارن البته پرنده ها رو هم تقویت کنید و کلسیم در جیره غذای پرنده ماده حتما باشه.

   • مهدی شمسی گفته:

    پیشنهادتون برا تقویتی چیه، و اینکه چه غذایی رو برای کلسیم در اختیارشون بزارم

    • اصغر زارعی گفته:

     پیشنهاد برای تقویت پرندگان تنوع غذای از دانه ها و جوانه ها هست اما طبع متعادلی داشته باشه
     سفیده تخم مرغ آب پز با پودر پوسته تخم مرغ هم برای جبران کلسیم و یا قطره کلسیم

 48. سوین گفته:

  سلام. من یه ماده 7 ماهه دارم خیلی مست و آمده بود یک ماهیی هست که براش یه نر 2 ساله گرفتم و 20 روز هست که مرتب باهم جفت میشن و روزی 3 الی 4 بار جفت می کنن اما هنوز تخم نزاشتن. مرتب هم به لونه میرن باهم و ساعت ها میشینن. به غذا و ویتامین هاشونم مرتب رسیدم.
  از چی میتونه باشه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   درسته عروس ماده در سن 7 ماهگی مست هست اما بنیه(توان جسمی) پرنده کم هست. ما سن مناسب برای جفت زدن رو تقریبا از 14 ماهگی توصیه میکنیم.

 49. روشنک گفته:

  سلام من یه عروس نر یک سال و نیمه داشتم براش یه عروس ماده ۲ ساله خریدم الان ماده سه تا تخم گذاشته ولی پوچ هست روش نمیشینه عروس ماده اکثرا خوابه علت چیه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر بتونید با جزيیات بیشتری توضیح بدین یا فیلم برامون ارسال کنید بهتر می تونیم راهنمایی انجام بدیم.

 50. حبیب گفته:

  با سلام و خسته نباشید من یک عروس هلندی نر دارم که دست آموز است و صحبت میکنه و تقریبا دو سالشه و تنها بوده الان یک ماده که چندماه پیش با نر دیگری جفت بوده و تخم پوچ گذاشته بوده آوردم با عروس هلندی خودم جفت شود اما الان 20 روزی هست که باهمن و همدیگر رو نوک میزنن آیا اینا جفت میشن؟ اگر راهنمایی کنین ممنون میشم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   در ابتدا بگم که جفت زدن عروس هلندی دست آموز کار آسونی نیست ولی شدنی هست.
   شرایط لازم برای جفت زدن عروس هلندی دست آموز:
   1.هیچکدام از پرنده ها پر ریزی نداشته باشن
   2.از قفس بیرون نیارید تا ارتباط بین دو پرنده برقرار بشه شاید چند ماه هم زمان ببره
   3.در جیره غذای پرنده ها ، عذای طبع گرم استفاده کنین
   4.قفس بزرگ و مناسب باشه و در مکانی از خانه که آرام هست قرار بدین
   توجه داشته باشید که جفت زدن عروس هلندی های دست آموز زمان بر هست اگر موارد بالا رعایت بشه احتمال جفت شدنشون بالاست.

 51. طلاااااااا.ج گفته:

  وقت بخیر من یه عروس ماده دارم که جفت نداره و تقریبا 1 سالگیش تموم شد و رفت تو 2 سال
  اوایل اردیبهشت امسال 4 تا تخم پوچ گذاشت که بعد چند روز برداشتم و تا امروز یه چند باری خودارضایی میکرد که تا میتونستم حواسش رو پرت میکردم
  از امروز اسهال بود فهمیدم که تخم میزاره 1 ساعت پیش تخم گذاشت ولی زیاد بهش توجه نکرد برعکس تخم های اولیه
  تو این مدت تغذیه‌ش هم ارزن و تخمه ی قرمز
  کاهو گشنیز سیب و خیارو هویج و گاهی تخم مرغ آبپز میدادم و حدود 10 روزی بود قطره ی کلسیم دادم بهش واس اولین بار
  که بعدش امروز تخم گذاشت
  چیکار کنم که اینقدر زود به زود تخم نزاره
  با چی تقویتش کنم چون ضعیف میشه با تخم گزاری
  چه ویتامینی بدم و تغذیش چی باشه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   سوالات خیلی خوبی مطرح کردین.
   برای کم کردن مستی پرنده ها در جیره غذای شون غذای طبع سرد قرار بدین.
   استفاده از خیار ممنوع و هویج هم می خواید بهش بدید آبش رو بگیرید و تفاله هویج رو بهش بدین.
   برای تقویت پرنده از مخلوطی که دانه های مناسب داشته باشه بعلاوه سفیده تخم مرغ آب پز و جوانه ها می تونید بهشون بدین
   اگر از میوه ها،سبزی ها و جوانه ها استفاده می کنید نیازی به مکمل یا ویتامین ندارن مگر در مواردی که در آینده بیان میکنیم

 52. sami گفته:

  و یه چیز دیگه، اینکه بعضی وقتا دهنش رو باز میکنه و حالت خمیازه های پشت سرهم میکشه. علتش چی هست؟

 53. sami گفته:

  سلام من یه عروس هلندی ماده دارم که به جز ارزن و کتان هیچ چیز دیگه ای نمیخوره و هر چیزی که بهش میدم فقط ریزش میکنه و نمیخوره. به نظرتون علتش چیه؟
  و اینکه بعضی وقتا بی دلیل استفراغ میکنه. با اینکه کاملا سالم و سرحاله و هیچ نشانه بیماری نداره.

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اینکه بعضی از پرنده ها فقط یک نمونه دانه رو میخورن طبیعی هست یا فقط تخمه میخورن یا ارزن و یا کتان.
   ولی اینکه پرنده شما استفراغ میکنه بی دلیل نیست. شما ارزن و کتان ایرانی بهش بدین.
   سنگ مینرال تهیه کنید و در قفس پرنده قرار بدین برای تقویت چینه دان پرنده خیلی خوبه

 54. Fatemeh گفته:

  سلام خسته نباشید
  من برای عروس مادم که مسته یه نر گرفتم
  تو غذاهاشون، تخم مرغ، تخم گشنیز و شاهدونه با ویتامین های مورد نیاز هم اضافه کردم
  اما نر اصلا به عروس مادم توجهی نداره و سعی میکنه ازش فاصله بگیره
  اصلا برخوردی باهم ندارن، چه دعوا چه دوستانه.
  باید چکار کنم؟ این دوتا باهم جفت میخورن؟

  مشکل دومم اینکه عروس مادم قبلا جفت خورده بوده، نر میمیره و ۳تا تخم داشته که هرسه نطفه داشتن، اما هفته دوم عروس مادم تخم ها رو میشکنه. داخل تخم هارو که دیدم کاملا جوجه ها رشد کرده بودن. چرا عروس اینکارو کرده؟ ممکنه بازم تکرار کنه؟ من خیلی به خوراکش هم اهمیت داده بودم.

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   در ابتدا جواب سوال دوم میدم: در پاراگراف اول اشاره کردید که عروس هلندی ماده زیاد مست هست و علت شکوندن تخم ها هم میتونه بخاطر مستی زیاد باشه. البته یه علت دیگه بخاطر کمبود کلسیم بدن پرنده هم میشه که احتمال کمی داره.

   در جواب سوال اول:اینکه عروس هلندی ماده مست هست درست ولی آیا عروس هلندی نر هم مست و آماده هست؟
   چه مدت زمانی عروس هلندی نر رو خریدید و کنار عروس هلندی ماده قرار دادید؟

 55. M گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من یه عروس هلندی دارم ولی اصلا آواز نمیخونه خیلیم گوشه گیره
  وقتی از‌قفس میاد بیرون یه ساعت همش سرحاله بقیش بی حال میشه
  ۲ روزی هست که پشتشو به همه جا میماله
  میخام بدونم نره یا ماده
  چرا پشتشو به همه جا میماله؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام روزتون بخیر
   با توضیحاتی که دادن احتمالا عروس هلندی ماده باشه
   اگر عقب عقب میره و پشتش رو به جای لمس میکنه (میماله) این حرکات عروس هلندی آماده جفت گیری هست

 56. مجتبی گفته:

  سلام من عروسم چهارتاتخم کردوبازکردولی بی احتیاطی خودم خیلی تخم مرغ دادم کشتم جوجه هامویکیش زنده موندتقریبایه ماه بودکه جداش کردم دستی شدبهش سرلاک میدادم چون نرمه خوری میکردولی کم یه روزعصرسرلاک دادم تافرداظهرروزبعدحضم نشدحیون مرددلیلش نمیدونم امکانش هست راهنمایی کنین
  زمانی که عروس تخم میزاره جفتیک زدن مشکلی پیش نمیاد

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   فقط از سفیده تخم مرغ آب پز شده استفاده می کردین یا زرده هم میدادین؟
   اینکه چرا سرلاک رو هضم نکرده:
   یا بخاطر نوع سرلاک بوده. یعنی اینکه سرلاک جوجه رو عوض کردین
   یا سرلاک سرد خورده و یا سرلاک خیلی غلیظ بهش دادین
   سوال آخر رو متوجه نشدم تا راهنمایی تون کنیم.

 57. ا گفته:

  سلام
  ببخشیدیکی از بچه های عروس هلندی من از تخم در آمده ولی مادر و پدرش اورا زیر خود قرار نمی‌دهند تا گرم شود ؟؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   احتمالا بخاطر اینکه الان فصل تابستان هست و مولدها کمتر جوجه رو زیر خودشون میبرن

  • مهدی گفته:

   سلام.ماده م خیلی میره تو لونه فک کنم میخواد تخم بزاره ولی تا میام واسشون دون بزارم نر میادو شروع میکنه به نوک زدن به منو پرخاشگری.ح

   • اصغر زارعی گفته:

    سلام وقتتون بخیر
    قفس تون جوری باشه که نیازی به داخل بردن دست نباشه. اگر دست داخل قفس بره به پرنده ها استرس وارد میشه و میترسن و محیطی که همراه با ترس و استرس باشه پرنده ها جفتگیری نمی کنن

 58. محمد گفته:

  چگونه هم طبع سرد وهم طبع گرم بدهیم؟
  مثلا یه روز طبع گرم بدهیم وروز های بعد طبع سرد

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   سوال خوبی پرسیدید اجازه بدید با مثال توضیح بدم:
   سالاد شیرازی که معروف هست و اکثرا میل کردیم.ترکیبات سالاد شیرازی خیار،گوجه فرنگی،پیاز،فلفل سیاه و … هست. اگر کمی فکر کنیم متوجه میشیم که سالاد شیرازی مخلوطی از طبع گرم و سرد هست که در نتیجه غذای معتدل بدست میاد.
   در مورد پرندگان هم ما با ترکیب غذای سرد و گرم غذای معتدل در اختیارش قرار میدیم.
   اما در یعضی مواقع با توجه به هدفی که دارم می تونیم در ترکیبات مقدار بیشتری غذای طبع گرم یا سرد بدیم.

 59. هانیه گفته:

  سلام ما جفت عروس هلندی داریم ی هفته که دارن جفت گیری میکنن مثل توی یه روز سه بار یا چهار بار قبل هم چهار تا تخم گذاشتن
  بچه هاشون هم بزرگ شدن اما خودش جفت گیری میکنن خیلی هم لاغر شدن اگه مانع جفت گیری بشیم چیزی میشه ؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   مانع جفت گیری شون بشید مشکلی بوجود نمیاره
   اگر چهار بار قبلا جوجه دادن الان وقتش هست بهشون استراحت بدین و همچنین تقویت شون کنید. در ابتدا لانه رو بردارید و از دادن غذا های طبع گرم خوداری کنید.

 60. عرفان گفته:

  سلام و عرض ادب. عروس هلندی های من حدود یه هفته هستش که تخم گذاشتن من تا حالا جفتگیریشونم ندیدام و نرم تاحالا مستی نکرده به نظرتون آیا تخم ها نطفه دار هستش؟ سوال بعدیم اینه که دمای جای نگهداریشون باید چقدر باشه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   شما می‌تونید با چراغ گوشی تون تست کنید که آیا تخم نطفه داره یا نه.
   و دمای خونه هم 27 الی 30 درجه باشه

 61. رضا غزلاوی گفته:

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم ۴ تخم ولی وقتی جوجه هاشون در میان میکشه اول یک روز یا دو روز غذا بهشون میده بعد له میکنه جوجه رو میکشد ممنون اگخ راهنمایم کنید

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   توجه کنید که چه غذای و با چه طبعی به پرنده ها میدین
   احتمالا از غذاهای طبع گرم استفاده می کنید که مولد ها جوجه ها رو می کشن

 62. Arezoo گفته:

  سلام پرنده نر و ماده من جفتگیری انجام دادن و توی این یکی دو هفته ماده سه تا تخم گذاشته، ماده روی تخم توی لونه میشینه ولی نمیزاره نر بره داخل و روی تخم ها بخوابه . نر هم همش جلوی در لونه یا راه میره یا اواز میخونه یا میشینه وقتی هم که وارد لونه میشه ماده اونو میزنه و نمیزاره وارد بشه. پرنده ها توی قفس نیستن اصلا و همیشه آزادن.بنظرتون تخم ها جوجه میشه؟ و اینکه چرا نمیزاره نر روی تخم ها بخوابه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   از توضیحاتی که دادین من این برداشت رو داشتم که پرنده ها آشتی(اهلی و رام) هستند. برای اینکه بفهمیم تخم ها جوجه میشه یا نه با چراغ گوشی همراه می‌تونید از نطفه دار بودن جوجه کمک بگیرید.
   به این روش که 10-15 روز پرنده ها روی تخم خوابیده باشن و بعد یکی از تخم ها رو بردارین و روی چراغ گوشی تون قرار بدین اگر رگه های خون داخل تخم مشاهده کردین یعنی اینکه تخم نطفه داره و احتمال جوجه شدن خیلی بالاست
   نکته:حتما دست هاتون رو بشورید تا تخم عروس هلندی ها بوی دست نگیره

 63. مهدی گفته:

  سلام من یه عروس دارم مستی می‌کنه دمش میده بالا و جیک جیک می‌کنه همچین صدایی و سرحال و شیطونه ولی بیشتر کف قفس میشینه حدود ۱۰ ماهشه از طریق مستی میشه فهمید نره یا ماده

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   بله از روی حرکات پرنده ها تقریبا میشه تشخیص داد که آیا نر هست یا ماده.
   و اگر پرنده شما در سن کم مست شده یعنی اینکه غذاهای طبع گرم بهش دادین و بهتر هست از غذاهای معتدل تر استفاده کنید.

 64. صادق گفته:

  سلام من یه عروس هلندی ماده دستی دارم که یک سالشه چند روز پیش رفته روی کمد تخم گذاشته ،چون تنهاست تخم بدون نطفه هست، ولی مدام میره روی تخم میشینه، مشکلی براش پیش نمیاد؟ افسرده نمیشه تخمش باز نشه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   یا غذاهای طبع سرد در اختیارش قرار بدین که از مستی بره
   یا یک جفت براش تهیه کنید

   • مهری گفته:

    سلام.. من دوتا عروس هلندی نر دارم حدودا دو ساله هستن… یک ماهی هست ک برای خودشون لونه درست کردن روی تخم خیالی نوبتی می شینن.. هرکاری می کنم از سرشون نمیفته و طفلیا خیلی اذیتن چیکار کنم ????????

    • اصغر زارعی گفته:

     اگر مقدور هست جفت براشون تهیه کنید
     وگرنه در جیره غذای پرنده ها از غذای طبع سرد مانند عرق کاسنی ،‌ تخم خرفه و … استفاده کنید.

 65. نازنین گفته:

  من یک جفت عروس هلندی دارم که ماده دستی بوده ولی نر وحشی تازه جفت انداختم ودیدم که جفت گیری کردن الان چند روزه میبینم پوشال های کف لونه رو میکشن بیرون وخورد میکنن چون راحت تر برن تولونه من یه نردبون کوچک گذاشتم که نر میره روی اون وچوب هاشو بانوکش میکنه یکی دوبار دیدم رفتن تولونه وبرگشتن الان ماده کف قفس بیشتر وقت هامیخوابه نمیدونم چرا غذاشو خوب میخوره کلسیم هم بهش میدم میشه یک راه نمایی بکنید چون موندم چرا تخم نمیزارن الان 3ماهه میشه که جفت انداختم 8روز هم میشه که دیدم جفت گیری کردن البته نر یکم ماده رو میزنه نمیزاره بره تولونه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اینکه عروس هلندی نر پله رو تکه تکه میکنه احتمالا قصد داره نوکش رو از این راه کوتاه کنه و ای عمل در طوطی سانان طبیعی هست.
   معمولا بعد از چند روز که عمل جفت گیری درست انجام بشه زیر شکم عروس هلندی ماده برامدگی بوجود میاد(مثل خانوم باردار که مشخص هست)
   اگر برامدگی بود یا تخم میذاره یا تخم پیچ میشه
   اگر تخم پیچ بشه که نیاز هست شما یا یک شخص باتجربه تخم رو از بدن پرنده خارج کنه

  • پوریا گفته:

   سلام وقتتون بخیر من دو ماهه یک جفت نر ماده عروس خریدم جوانه گندم بهشون میدم ولی نمیدونم چرا نر نمیخوره و الان چند وقته شبا میرن دم لونه نر می‌ره تو لونه ماده که مسته میاد خودشو میماله به لونه که نره جفتی بندازه ولی نرهجفتی نمیندازن مشکل چیه

 66. شهاب گفته:

  سلام عروس هلندی ماده خیلی مست هست ولی نر توجه نمیکنه علت بی توجهی عروس نر چیه میسه راهنمایی کنید درضمن عروس نر ۲سال داره و عروس ماده ۷ماه بزرگتره ممنون میشم راهنمایی کنید

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   در این زمینه فیلم آموزشی تولید شده و در کانال آپارات قرار داده شده، شما می تونید کانال irdane.ir در آپارات رو دنبال کنید و هر هفته فیلم های آوزشی خوبی رو قرار میدیم

 67. سارا گفته:

  سلام ببخشید من یه جفت عروس هلندی دارم ک نر دستی و سخنگو ماده یخورده وحشی جفت خوردنشون رو ندیدم ولی ماده خیلی وابسته نر الانم ۷ تا تخم گذاشته ولی هی تخمارو میشکونن و نمیخورن بنظرتون علتش چیه الان ۲ تا تخم سالم مونده فقط؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   علت خردن کردن یا خردن شدن تخم ها چی هست؟
   1.احتمالا بدن پرنده ها نیاز به کلسیم داره و برای جبران کلسیم بدنشون تخم ها رو میشکونن
   2.احتمال داره یکی از پرنده ها یا هر دو بیش از حد مست باشن و تخم ها رو بشکونن
   3.بعضی از مولدها خودشون بعد از مدتی که روی تخم ها خوابیدن متوجه میشوند که این تخم پوچ هست و تخم رو میشکنن
   4.احتمال دار پوشال چوب در لانه کم هست و موجب شکسته شدن تخم میشه

 68. م گفته:

  سلام من یک عروس هلندی نر دستی سخنگو دارم ویک ماده وحشی ۲ماه براش گرفتم ۲هفته هست لانه براشون گذاشتم پرنده نر خیلی میره داخل لانه ونوک به لانه میزنه دعوا شون هم کم شده امروز دیدم عروس هلندی ماده رفته داخل آغول تنهایی نشسته علت چیه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   شما می‌تونید ویدئو نحوه جفت زدن عروس هلندی های آشتی رو ببینین
   نکات خیلی خوبی توی ویدئو گفته شده اگر به جواب سوالتون نرسیدید مجددا در همین صفحه سوال تون رو بپرسید

 69. ماهان گفته:

  سلام روزتون بخیر
  من ی جفت عروس هلندی دارم ک ماده مست مست همش میشینه و صدا در میاره ک نر بیاد روش اما نر فقط میره می‌چسبه بهش سوارش نمیشه باید چیکار کنم ؟
  هردو هم بالای ۲ سال دارن
  ولی نر اهلی هست

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   شما می‌تونید ویدئو نحوه جفت زدن عروس هلندی های آشتی رو ببینین
   نکات خیلی خوبی توی ویدئو گفته شده اگر به جواب سوالتون نرسیدید مجددا در همین صفحه سوال تون رو بپرسید

 70. امیر حسین گفته:

  سلام ببخشید جوجه های عروس هلندی پشت سر هم از تخم بیرون می‌آیند یا بینشون فاصله هست

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   سوال خوبی پرسیدید اما بستگی به جفت ها داره، چطور؟
   بعضی از جفت های کار داده و با تجربه وقتی تمام تخم هاشون رو گذاشتن روی تخم ها می‌خوابن تا جوجه ها اختلاف سنی نداشته باشن
   ولی بعضی از جفت ها خیر، اینکار رو انجام نمیدن و فاصله بین تولد جوجه بوجود میاد

   • امیررضا گفته:

    سلام عروس های من امروز یه تخم گذاشتن و فقط نر روی تخم ها میشینه و از صبح لب به غذا نزده چیکار کنم مشکلی پیش نمیاد؟

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام وقتتون بخیر
     بله درسته زمانی که عروس هلندی ها تخم میذارن زمان بیشتری رو روی تخم هستن تا دمای تخم همیشه ثابت باشه
     و مدت زمان کوتاهی رو میان بیرون و غذا میخورن.شما سعی کنید غذای نرم در اختیارشون قرار بدین تا سریع بخورن و مجددا برن و از تخم ها مراقبت کنن

     • حمید رضا گفته:

      من یکی عروس هلندی ماده داشتم الان هم دارم یکی تخم کذاشت من رفتم براش جفت خریدم جفتش ماده بود فروختم رفتم یه نر خریدم نر به ماده هیچ توجه ی نمیکنه الان یه دو هفته ای هست پیش همن الان ۲ تا تخم گذاشته ولی من ندیدم جفت گیری کنن فکر کنم فردا یکی دیگه هم تخم بکنه تخمها سرشون تیز نیست یکم پایین تر از سر تخم ها یه حلقه ی هست و نر روی تخم ها نمی خوابه ولی ولی وقتی طرف لونه میری بال بال میزنه صرو صدا میکنه دلیلش چرا این کارارو میکنه واینکه تخم ها نطفه دارن

     • اصغر زارعی گفته:

      سلام وقتتون بخیر
      احتمالا این تخم ها هم نطفه ندارن بخاطر اینکه: 1.عمل جفت گیری پرنده ها رو ندیدید. 2.مدت زمانی کوتاهی هست که پرنده ها رو در کنار هم قرار دادید و هنوز پرنده ها با هم ارتباط نگرفتن.
      اما بهتر هست شما تا 12 روز صبر کنید و تست نطفه دار بودن یا نبودن تخم ها رو انجام بدین.

 71. زینلی پور گفته:

  سلام خسته نباشید عروس هلندی ماده ام یک سال و نیمه تقریبا نر هم دوسالشه باهم جفت شدن 3تاتخم گذاشتن که دوتاش پوچ بود و یکیش جوجه داشت الان دوباره 3تاتخم گذاشته دوهفته روی تخم هاش نشسته ولی درعین حال دوباره هم دارن جفت‌گیری میکنن میخواستم ببینم دلیلش چیه واینکه چرافقط 3تاتخم میذاره ممنونم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر عروس هلندی ها تخم دارن و مجددا جفت گیری انجام میدن احتمالا بخاطر اینکه غذای طبع گرم داریم بهشون میدیم
   و اینکه چرا 3 عدد تخم میذارن:
   1.بخاطر اینکه بار اول و دوم هست تعداد تخم کمتری گذاشتن
   2.بخاطر نژاد پرنده ها هست که تعداد تخم کمتری میذارن

   • زینلی پور گفته:

    یه سوال دیگه الان باید طبع غذاشون رو سردترکنم؟؟ جفت گیری میکنن برای تخم هاشون مشکلی نداره ممنوم ازشما

    • اصغر زارعی گفته:

     نیازی نیست غذای طبع سرد بهش بدین
     فقط دانه های طبع گرم از جیره غذای پرنده ها خارج کنید
     مانند: شاهدانه،جوانه گندم و …

 72. saraghp گفته:

  سلام .
  یک ماهه عروس نروماده و کنارهم دارم .. چندین بارم جفت گیری کردن ..
  براشون لونه گذاشتم . عروس نر همش داخل لونه ست و چوب لونه و میکنه .. ماده هم یه گوشه تو لکه .. مدفوع ماده بزرگ شده و گاهی باشدت هم هست ..
  وقتی نر و جدامیکنم ماده میره تو قفس اما بعد چنددقیقه میادبیرون و همو صدا میزنن ..
  علت جویدن چوب و این حرکات طبیعیه؟؟
  داخل لونه هم پنبه گذاشتم ..

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   پنبه مناسب نیست و ما داخل لانه (آشیانه) از پوشال چوب استفاده می‌کنیم و می‌تونید فیلم نکات پوشال چوب رو در سایت ببینید.
   چندین بار جفت گیری کردن آیا منجر به تخم گذاشتن شده؟

   • saraghp گفته:

    شاید از ده باربیشتر جفت گیری کردن . هنوزم تخمی نذاشتن ..
    عروس نرهمش ساعتها میره تو لونه .. ماده بیرونه ..

    • اصغر زارعی گفته:

     علت خوردن چوب چند دلیل داره:
     1.می‌خواد نوکش رو کوتاه کنه چوب رو نوک می‌گیره
     2.اگر عصبی شده باشه یا استرس بهش وارد شده باشه چوب رو نوک میگیره
     3.بعضی مواقع هست سوراخ ورودی آشیانه کوچک هست و با نوک گرفتن سوراخ ورودی لانه رو بزرگ می‌کنن

     سوال:آیا ماده بی حال هست؟ یعنی کف قفس بشینه و بال هاش شل شده باشه؟
     و پشت عروس هلندی ماده برامدگی داره یا نه؟

     • sghp گفته:

      نه هیچ کدوم .. ماده خوبه .. فقط نر نمیزاره بره تو لونه .از دیروز وقتی نر همش تولونه ست ،ماده بیرون یکسره صداش میکنه اروم اروم . اگه ی زمانی زودتر ماده بره تو نر صداش میزنه و گاهی ام پشته ماده و نوک میزنه باعصبانیت ..
      پوشالم تهیه کردم و کف لونه ریختم ..

     • sghp گفته:

      اینم شده که نر از تو لونه ماده و صدابزنه و ماده هم بیرون از لونه صداش بزنه ..
      امروزم وقتی خواستم داخل لونه و ببینم ‌که چی شده انقد بیتابن ، نر خیلی عصبانی شد و جیغ زد .. قبلا اصلا اینجوری نبود..
      هرروزم یکبارو جفت گیری میکنن ..

     • sghp گفته:

      من گاهی روقفس پارچه میزارم .. به نظرتون اشتباهه؟
      حس میکنم اینجوری امنیت بیشتری دارن ..
      بعضی وقتا هم که نگاهشون میکنم میبینم دارن سرهمو ناز میدن ..

     • اصغر زارعی گفته:

      با توجه به توضیحاتی که دادین مشکلی وجود نداره
      اما دقت کنید که پرنده های در جای تاریکی نباشن
      یعنی چی؟ وقتی می‌خوایم پرنده ها رو جفت بزنیم مدت زمان خواب پرنده ها رو کم میکنیم
      و در طول روز در اتاقی باشن که به اندازه کافی روشن باشه و پرند ها فعالیت داشته باشن و چرت نزنن

 73. فرشید یزدانی گفته:

  سلام ببخشید عروس هلندی نر من دائم به داخل لانه می‌ره و ماده اون خیلی بی تابی می‌کنه و سر و صدا و جیغ میزنه بنظرتون چه اتفاقی واسه پرنده ها افتاده

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر با بیشتر توضیح بدین راحت تر می‌تونیم راهنمای کنیم
   احتمال داره ترسیده باشن

   • ابوالفضل گفته:

    سلام خسته نباشید
    امروز عروس هلندی های من اولین تخمشونو گذاشتن و الان دو سه ساعت هست که سراغ تخم نرفتن عادیه یا نه

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام وقتتون بخیر
     بله عادی هست.فقط تاریخ رو بنویسید تا یادتون باشه چه زمانی موقع بیرون اومدن جوجه از تخم هست

 74. ابوالفضل گفته:

  سلام خسته نباشید من یک جفت عروس هلندی دارم الان ب مدت ۳ یا ۴ روز است ک جفت گیری میکنن ولی از تخم خبری نیست و داخل لانه هم رفت و امد دارن و نره هم هی اواز میخونه ،جیغ میزنه مشکل از چیه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر جفت گیری صحیح انجام میدن
   طبیعا بعد چند روز عروس هلندی ماده تخم میذاره

 75. آرین گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  دوتا نر دستی بشدت وابسته دارم مست هم هسن چون میرن جاهای تنگ و تاریک و آواز میخونن واسشون یه ماده کار داده خریدم یکیشون یه چن روزی واسش میخوند چال گرم میکردن اما نر تحمل قفس نداشت مدام صدا میزد

  واسه ماده یه نر پنج ساله خریدم گذاشتم تو یه قفس بنظرتون جفت میخورن؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   جفت زدن عروس هلندی های آشتی کار آسونی نیست و صبر و شکیبایی شما رو می طلبه
   در همین رابطه یه مقاله آماده کردیم و منتظر انتشار اون باشید
   در رابطه با سن جفت زدن بهتر هست که سن نر و ماده نزدیک بهم باشه

   • آرین گفته:

    شما چی پیشنهاد میکنید؟؟!
    نر پنج ساله هم که گذاشتم پاش اواز نمیخونه واسش و میزنه ماده رو
    همون نر دستی رو بزارم تو قفسش؟ احساس میکنم ماده پذیرفته بودش
    هم اینکه به صاحب وابسته هس هم اون نر دیگه اگه جفتش نر نبود فک میکردم جفت خوردن این دوتا نر من
    واقه ان موندم چیکار کنم باهاشون
    لطفاً راهنماییم کنید

    • اصغر زارعی گفته:

     ببینید برای جفت زدن عروس هلندی ها
     به محیط آرام و بدون استرس،قفس مناسب،غذای مناسب و زمان نیاز هست
     اگر هر دفعه بخواهید نر یا ماده رو عوض کنید نتیجه ای نمی گیرید

     • ارین گفته:

      پس بنظرتون نر پنج ساله رو عوض نکنم
      واقه ان موندم فقط میخوام بعد چن سال چندتا جوجه داشته باشم

     • اصغر زارعی گفته:

      منتظر فیلم جدید ما باشید این مطلب رو بیان کردیم

   • ارین گفته:

    ببخشید نر که تازه خریده بودم از امروز صبح وحشی شده رفته تو چال الان ماده رو ول نمیکنه مدام میزنتش و جیغ میزنه منو هم میخواد بگیره چیکار کنم ؟؟!

    • اصغر زارعی گفته:

     اگر پرنده نر به شدت به پرنده ماده میزنه جدا کنید
     و در غیراینصورت بذارید کنار هم باشن

 76. امیر گفته:

  سلام یه جفت عروس دارم ماده و نر مست مست هستن ولی ماده وقتی میره طرف نر نره اونو میزنه باید چیکار کنیم؟ هنوز هم لونه براشون نزاشتم

  • اصغر زارعی گفته:

   با توجه به سوال قبلی که پرسیدید این دو عروس هلندی رو بهتر هست که جفت نزنید

 77. امیر گفته:

  سلام خوب هستید؛
  من یک عروس هلندی نر و یک ماده دارم و نر مست مست هست ماده هم داره مست میشه بعد اینا خواهر برادرن مشکلی نداره باهم بندازمشون پا جفت؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   سوال خیلی خوبی پرسیدید
   ازدواج فامیلی در عروس هلندی بهتر هست انجام ندیم
   چون ممکنه جوجه های خیلی ضعیفی دنیا بیان

 78. ابوالفضل گفته:

  سلام ببخشید من یه عروس نر ۱و ۲ ماه دارم رفتم براش جفت گرفتم و بلافاصله کنار هم گذاشتم پرنده تر خیلی براس آواز میخونه اما اون توجه چندانی نمیکنه
  هما بعضی اوقات هم که عروس ماده میخواد بیاد کنار نر عروس نر اون رو میزنه بابد چیکار کنم آیا الان فایده ای داره جدا شون کنم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   در ابتدا این نکته رو بگم خیلی مهم هست
   زمانی که پرنده میخریم و به خونه میبریم پرنده رو به مدت 2 هفته قرنطینه میکنیم که اگر مریض بود درمانش کنیم و مریضی به پرندگانی که تو خونه داریم منتقل نشه
   شما پرنده ها رو از اول جفت زدید و پرنده نر براش قابل قبول نیست که یه پرنده دیگه به قلمروش ورود کرده پس اون رو میزنه
   اگر الان نسبت بهم خوب شدن بذارید کنار هم باشن

 79. ابوالفضل گفته:

  سلام من یک نر ماده 15 ماده دارم بعد اینارو کنار هم در دو قفس جدا گزاشته بودم و شاهدانه جوانه گندم تخمه مکمل و… بهشون دادم بعد نر از مستی یکسره میخونه ولی انداختمش کنار ماده از همون لحظه اول ماده رو میزنه دنبالش میکنه نوکش میزنه ماده هم فرار میکنه چیکار کنم نر مشکلش چیه هردو هم وحشی هستن

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   سوال اول اینکه چند روز کنار هم هستن؟
   سوال دوم در مکان آرامی هستند؟
   سوال سوم آیا کف قفس پر ریخته یا نه؟
   و اگر با جزئیات بهتر و بیشتری توضیح بدین بهتر می تونیم راهنمایی کنیم

 80. ترلان گفته:

  سلام ممنون از ملاقه ی خوبتون .
  من حدود یک سالی میشه که برای عروس هلندی نرم ، یک ماده خریدم و هردوشون حدود یک سال و نیمشونه .
  خب ما از همون شب اول اینارو تو یه لونه انداختیم و الان بعد گذر یک سال نر خیلی مشتاقه برای جفت گیری ولی ماده هردفعه بیتوجهی میکنه . اینا دیگه امکان جفت گیری ندارن؟هیچ راه حلی وجود نداره؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   در مورد عروس هلندی های اهلی (آشتی) این رو توجه داشته باشید که دیر جفت میشن
   و احتمالا هر دو عروس هلندی شما اهلی هستن
   امکان جفت گیری بله وجود داره، اما زمان بر هست

 81. محمد گفته:

  سلام من یک جفت عروس دارم که نرو ماده هست ولی جفت نمیشه جوانه گندم هم میدم ولی هیچی نشوده ‌گوفتن از هم جدا کن جدا کردم دو هفته هست حالا من چیکار کنم تا جفت شود لونه هم گزاشتم اصلا تو نمیرن و جفت هم نمیشن ممنون میشم جواب منو بدین ممنون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   ببینید برای جفت زدن عروس هلندی ها به صبر نیاز هست
   و اینکه به پرنده ها استرس وارد نشه
   و در مقاله بالا همه چیز در مورد مستی عروس هلندی نوشته شده
   با دقت بخونید و نکاتی که گفته شده رو رعایت کنید تا به نتیجه برسید

    • اصغر زارعی گفته:

     برای افزایش تعداد تخم می‌تونید از مکمل استفاده کنید
     اما در نظر داشته باشید که افزایش تعداد تخم عوارضی هم داره
     1.به پرنده ماده فشار میاد و قادر به تخم گذاشتن در آینده نیست یا کمتر تخم میذاره
     2.به هر دو جفت فشار میاد بخاطر تعداد زیاد جوجه ها و تامین آب و غذا برای هم ی جوجه ها
     3.احتمال داره جوجه های آخری از بین برن بخاطر اختلاف سنی جوجه ها و ضعیف بودن جوجه های آخر
     پس بهتر هست مولد ها رو تقویت کنیم و هر مقدار که در توانایی شون بود تخم بذارن

   • امیر گفته:

    سلام ،من یه جفت عروس هلندی دارم که نر دستی و رامه
    بار اول که تخم گذاشتن پنج تا جوجه داشتن ،جوجه ها هنوز یکماهه نشده بودن که شروع به جفتگیری کردن درصورتی که لانه رو برداشته بودم و ماده تخم داشت مجبور به جدا کردن جوجه ها شدم و گذاشتن دوباره لانه
    الان که جوجه های دوم ۸روزه در امدن دوباره نر و ماده روزی چندین بار جفتگیری دارند ،جوجه ها هم خیلی کوچیکن که بخوام لونه رو بردارم یا جدا کنم،یبار هم نر رو دو روز جدا کردم ولی ماده نتونست به جوجه ها غذا بده و بازم اجبارا کنار هم گذاشتم که نر سریع شروع به غذا دادن جوجه ها کردو خیلی مراقب جوجه هاست که دست نزنیم بهشون،الان امکان داره که نر برا تخم گذاری دوباره به جوجه ها اسیب بزنه

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام
     اول غذای که مولدها میدید رو عوض کنید چون احتمالا بخاطر وجود دانه های طبع گرم مولدها زود به زود جفتگیری و تخمگذاری میکنن
     دوم بله امکان داره به جوجه ها آسیب برسونه و مراقب جوجه ها باشید

 82. مریم گفته:

  سلام ببخشید عروس هلندی من ۱سال و ۵ماهشه الان تخم داره تو شکمش دفعه اولشه و میره داخل لونه و رفتارش عوض شده. همش دمشو میده بالا. و دو سه روزه عروس نر که ۷ ماهشه رو خیلی میزنه. اصلا اجازه نمیده نر بره داخل قفس همش دنبالش میکنه که گازش بگیره. اصلا قبلش اینطور نبود. باید چیکار کنم؟! ممنون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   از توضیحات شما این برداشت میشه که عروس هلندی ماده 1.5 ساله با عروس هلندی 7 ماهه جفت کردین
   اگر عروس هلندی ماذه تخم داشته باشه احتمالا تخم بدون نطفه باشه چون سن عروس هلندی نر خیلی کمه
   حالا چیکار کنید؟
   یا عروس هلندی نر هم سن عروس هلندی ماده گیر بیارید و جقت بزنید
   یا فعلا ذرب آشیانه رو ببندید و غذای طبع خنک به عروس هلندی ماده بدین تا تخم هرزه نذاره

   • مریم گفته:

    ممنون از پاسخگوییتون. دیشب اولین تخم رو گذاشت. و از دیشب داره هم من هم نر رو میزنه :))) بااینکه دستی بوده خیلی! فعلا قفسهاشون رو جداکردم. الان که یه تخم داخل لانه هست ، که دیشب گذاشت ،آیا من بردارم الان لانه‌اش رو مشکلی نداره؟؟ چون پوچه درهرحال..

    • اصغر زارعی گفته:

     به پرنده اجازه بدید تا تمام تخم هاش رو بذاره( معمولا بین 3 تا 5 تخم میذاره)
     بعدش لانه رو از قفس جدا کنید
     اما مراقب باشید که پرنده تخم پیچ نشه
     تخم پیچ یعنی چرخش تخم در بدن پرنده و اینکه پرنده قادر نیست تخم رو از بدنش خارج کنه

 83. اسماعیل گفته:

  با سلام من دوتا عروس هلندی دارم الان بارسوم هستش که تخم گذاشتن دفعه اول سه تا دفعه دوم چهار تا و دفعه سوم چهار تخم گذاشتن ولی الان ۲۳ روز گذشته از تخم گذاری ولی اصلا تخما به جوجه تبدیل نمیشن ممنون میشم راهنمایی کنید مشکل از چیه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام سوال تون خیلی خوبی پرسیدید. چون همه ما این مسأله برامون پیش اومده
   برای اینکه بتونم بهتر راهنمایی تون کنم شما تخم ها رو اول کنار گوش تون بگیرید و ببینید صدای جوجه میده یا نه
   اگر صدای نشنیدید تخم رو بشکنید و از وضعیت تخم در اینجا شرح بدید تا بهتر بتونم راهنمایی تون کنم

 84. Mohamad yasin گفته:

  سلام عروس هلندی من چند وقته که نوبت نوبتی میرم داخل لانه بخصوص نر نر وقتی می‌ره اکثر موقعه ها به لانه نوک میزنه این کار هفته ای یکبار انجام میشه و عروس نر ماده رو میزنم موقعه غذا خوردن چیکار کنم تخم بگذارند چه غذایی بدم کجای خونه بزارم الان دقیقاً طرف ورودی خونه هستش.

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   سوال شما نشون میده که عروس هلندی نر آماده است اما عروس هلندی ماده نه
   اگر داخل قفس پر نریخته باشه شما میتونید از غذاهای طبع گرم استفاده کنید
   و مکان پرنده ها رو تغییر بدید جای از خونه بذارید که آروم باشه و به پرندها استرس وارد نشه

 85. علی گفته:

  سلام من یک جفت عروس هلندی یک ساله دارم عروس ماده تا حالا دوبار تخم گذاشته ولی وجه نشده عروس ماده جفت گیری بلد نیست یعنی روی ماده میره ولی کاری نمیکنه خیلی هم با هم خوبن ممنون میشم راهنمایی کنید

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام ممنون از سوال خوبتون
   احتمالا عروس هلندی نر سنش کم هست و نیاز به زمان بیشتری داره
   تا به بلوغ جنسی برسه و بعد به غریزه خودش تکیه کنه برای جفت گیری درست

   • محمدرضا گفته:

    سلام عروس هلندی من تخم کرده ولی تا من میرم پیششون از رو تخم بلند میشود ایرادی برایه تخم پ جوجه هاش ندارد ممنون میشم جواب من را بدهید

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام زیاد سمت شون نرید تا دمای تخم ها زیاد تغییر نکنه و همچنین به پرنده ها استرس وارد نشه

 86. محمدجواد گفته:

  سلام وقت بخیر
  یه عروس هلندی سینامون تقریبا یک ساله نر داریم که دستی هست و خیلی وابستمون و صحبتم میکنه حدود ۴ ماهه که خودارضایی میکرد چند وقت پیش براش یه ماده گرفتیم که خیلی کتکش میزد و اون ماده مریض شد و مرد . دوباره چند روزیه براش یه ماده دیگه گرفتیم که سرحاله از جایی که گرفتیم گفت بنداز کنار هم انداختیم دیدم که شروع کرد باز میخواست بزنه ماده رو منم جدا کردم ماده خیلی جیغ میزنه که بره پیشش و تنها تو قفس انگار که میترسه . نره هم سر و صدا میکنه واسش ولی احساس میکنم بیشتر دوس داره بیاد بیرون .
  خب من اومدم دوباره گذاشتم کنار هم الان ماده سر و صدا نمیکنه دیگه و اروم شده اما نر دیدم که گاهی که ماده میره که بره سمتش میزنه ماده رو انگار
  و امروزم دیدم که بازم خودارضایی کرد
  اگر میشه راهنمایی کنین که من چیکار کنم ؟ لطفا راهنمایی کنین
  متشکر

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام خوش اومدید به سایت ما و سوال خیلی خوب پرسدید (در مورد خود ارضایی عروس هلندی)
   ببینید برای عروس هلندی های که آشتی هستند پیش میاد که خودارضایی میکنند
   برای مهار خودارضایی پرنده در ابتدا اون وسیله ای که باهاش خود ارضایی میکنه رو ازش دور کنید
   و در مرحله بعدی از غذا ها و عرقیجات طبع سرد استفاده کنید
   و بعد از تقریبا یه دور 2-3 ماهه پرنده ها رو کنار هم بذارید و واکنش شون رو نسبت بهم ببینید

 87. علی گفته:

  سلام
  عروس هام یک و نیم سال سن دارن و جفت هستن. یکماه بیشتره که خریدمشون. الان یکهفته است که دم لونه میرن و توشو نگاه میکنن اما داخل نمیشن. جوانه گندمم چند روزه پشت سرهم دارم میدم. چیکار کنم زودتر برن داخل لونه؟
  ممنون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام دوست گرامی
   این خیلی خوبه بهشون جوانه گندم میدین اما در کنار غذای طبع گرم، پرنده ها به محیط آرام و بدون استرس هم نیاز دارن

 88. محمد گفته:

  سلام وقت بخیر.من عروس نرداشتم حدود۲سالش بودک خودارضایی میکرد و یه عروس ماده براش خریدم عروس ماده هی میره سمتش ولی نر همش نوکش میزنه گرمیجات دادم بهشون الان ماده شروع به تخم گذاری کرده ولی جفت گیری نکردن واینکه نرنمیذاشت ماده بره پیش تخم ها الان جداشون کردم.چکارکنم جفت بخورن؟ واینکه ماده تولونه روتخم هاست غذابراش بزارم تو لونه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   از سوالی که پرسیدید مشخص میشه که عروس هلندی نر شما آشتی هست
   اول این رو بگم که جفت زدن عروس هلندی های آشتی سخت هست یعنی زمان میبره تا جفت بشن و نیاز به صبر و بردباری داره
   اگر بخوام بطور خلاصه بگم اینکه ارتباط انسان با پرنده قطع بشه تا دوتا پرنده جفت بشن
   در آینده یک ویدئو آموزشی در این مورد تهیه می‌کنیم.

 89. مهدی گفته:

  سلام خسته نباشید.عروس های من جفت گیری کردن چند بار و بعداز چند مدت حالا تخم گذاری کردن نر تو تخم 2همش ماده رو میزد.دیدم اگه چند ساعت همین جوری باشه از بین میرن.نر رو جدا کردم ایا ماده میتونه به تنهایی رو تخم ها بخوابه و دربیاره

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   ماده اگر تجربه اش رو داشته باشه می‌تونه و سعی کنید غذای نرم بیشتری در اختیار پرنده قرار بدید

 90. امیررضا گفته:

  سلام
  من عروس هلندیام ۵ تا تخم گذاشتن ۳ تاشون جوجه شد ۳ تارو همون ساعت اول نوک زدن بهشون و کشتن ۲ تا تخم دیگه هم ۱ روزه که نمیخوابن روش
  همش بیرون لونه هستن ماده میره سمت نر نوکشو میچسبونه به نر ولی نر نمیخواد جفت گیری کنه مثل اینکه…
  الان باید مستی نر رو زیاد کنم یا مستی ماده رو از بین ببرم؟
  ممنون از راهنماییتون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام ممنون از سوال خوبتون
   از کشته شدن جوجه عروس ها توسط والدین، متوجه میشیم که مولد ها بیش از اندازه مست هستند
   و بهتره هست کار کنیم که مستی پرنده ها کمتر بشه تا جوجه ها رو بزرگ کنند.در غیر اینصورت هر دفعه جوجه ها از تخم بیرون بیان توسط والدین کشته میشن و این ناراحت کننده هست.
   اگر کسی همین تجربه رو داشته ، تجربه خودش رو در این صفحه بنویسه با تشکر

   • Mir گفته:

    سلام
    من ی عروس هلندی ماده گلباقالی دارم یک سالش شده دیروز ی تخم گذاشت امروزم ی تخم.و پرندم جفت نداره.تخم هرز گذاشته.نمیخوام جفت بگیرم واسش
    چیکار کنم ک تخم نزاره؟
    مشکلی واسش پیش میاد؟

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام سوال خیلی خوبی پرسیدین
     برای اینکه عروس هلندی تخم نذاره دانه های طبع گرم یا غذای طبع گرم از جیره غذای پرنده حذف می‌کنیم
     مثلا:شاهدانه،جوانه گندم و …

 91. amir گفته:

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم نر مست شده و آماده جفتگیریه اما ماده رفته تولک از مستی افتاده تغذیه بهشون چی بدم تا ماده ام آماده شه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   الان به ماده غذاهای طبع رو به سرد می‌دیم تا ابتدا پرنده ماده از لک بیرون بیاد و بعد شروع می‌کنیم به دادن غذاهای طبع گرم

 92. مهدی گفته:

  سلام من یک عروس هلندی نر دارم، یدونه ماده واسش گرفتم ، روز دوم باهم جفت گیری کردن ، چهار بار تاحالا انجام دادن ، بعدش الان ماده میخاد باز جفت گیری کنه سرشو پایین میگیره ولی نر با نوک میزنه یا یه صدای هیس در میارع چرا ؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام شاید پرنده نر شما سنش کمه یا کم تجربه هست و هنوز نحوه صحیح جفت گیری رو بلد نیست بهتره بهشون زمان بدید و بهتره از غذای مست کننده استفاده کنید

 93. آذین گفته:

  سلام وقت بخیر من یه عروس هلندی نر دارم از جوجگی بزرگش کردم خیلی رامه یکمم حرف میزنه الان دو سالشه براش یه ماده گرفتم اما نر همش میزنتش و بهش اهمیت نمیده نره هر وقت من رو میبینه چهچه میزنه و بازی میکنه اما به ماده اصلا اهمیت نمیده و میزنه
  ماده رو یک هفتس قفس جدا گذاشتم و تخم های گرمی برای هردو ریختم دیگه باید چکار کنم تا نر به ماده واکنش نشون بده

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتون بخیر
   شاید این مطلب رو توی اینترنت خونده باشین که برای جفت زدن عروس هلندی ها بهتر هست که عروس هلندی ها وحشی باشن
   پس جفت زدن عروس هلندی های آشتی کار آسونی نیست. چون پرنده با انسان ارتباط گرفته و به هم نوع خودش بی تفاوت هست.
   برای اینکه پرنده شما باهم جفت بگیرن کم کم ارتباط تون رو با پرنده آشتی کم کنید.

   • اذین گفته:

    با سلام مجدد ممنونم از پاسخگویی دقیقا از وقتی قفس هارو جدا کردم گذاشتم تو اتاقی که رفت و امد نداریم تا نبینه منو
    پس همین روال رو ادامه بدم؟. واینکه جوانه گندم هم شنیدم خوبه درسته؟

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام و درود
     بله همین روش رو ادامه بدین تا ارتباط شما با پرنده کم بشه. اما نکته ای هست که احتمال داره برای پرنده های آشتی اتفاق بیوفته.
     افسرده شدن عروس هلندی های آشتی که شاید موجب پرکنی بشه.
     راه حل برای جلوگیری از پرکنی عروس هلندی آشتی : اسباب بازی(مانند پله چوبی،تاب چوبی و کف دریا هم خوبه) در قفس پرنده قرار بدیم تا سرگرم بشه
     بله جوانه گندم هم برای مست کردن عروس هلندی ها خوبه.
     نکته:
     اگر جوانه گندم بوی ترش بده ( ترشیده شده باشه) به پرنده ندین.

 94. ToT گفته:

  من عروس هلندیام جفتن و خب طوطیم سه بار پست سر هم تخم گذاشت و الان دوتا بچه همسن داره ولی دوباره تخم گذاشت و جوجه نشدن و دوباره میخواد تخم بزاره
  و خب مریض میشه یوقت و یا میمیره به دلیل گذاشتن تخم زیاد
  ولی هرکار میکنم پشت سر هم میخواد تخم بزاره چیکار کنم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   برای اینکه پرنده تخم نذاره از غذای طبع سرد استفاده می کنند و اشیانه (لانه) هم بر میدارند

 95. نرگس گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من یک عروس هلندی ماده دارم که حدود 8ماهشه جفت نداره و شروع به تخم گذاری کرد.
  واقعا براش زوده؛ من یک عروس هلندی نر هم دارم که ۳ سالشه
  اون ها رو در دو قفس جدا نگهداری می کردم و از جوجگی عروس هلندی ماده صدای هم رو شنیدن و همدیگه رو دیدن،وقتی دیدم ماده در حال تخم گذاشتنه قفس این دو عروس هلندی رو طوری گذاشتم که به هم راه داشته باشن تا شاید این دوتا باهم جفت بشن و عروس هلندی ماده تخم نطفه دار بزاره
  عروس هلندی نر خیلی ماده رو میزنه و خیلی باهم دعوا می کنن ولی عوضش گاهی میاد داخل لونه ای که عروس هلندی ماده تخم گذاری کرده و از تخم های بدون نطفه مراقبت میکنه
  می خوام بدونم چه کار هایی باید انجام بدم تا این دو تا عروس هلندی با هم جفت بشن و جوجه دار بشن
  و آیا سنشون برای اینکار مناسبه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقت شما هم بخیر
   بیشتر پرنده ها وقتی جفت می زنیم با هم دعوا می کنند علت دعوا کردن چی هست؟
   احتمالا داره یکی از پرنده ها آماده جفت گیری(مست) نیست و اجازه جفت گیری به پرنده دیگه نمیده.
   راهکار چی هست؟ می تونیم غذای طبع گرم و مست کننده به پرنده ها بدیم تا آماده جفت گیری بشن

 96. امیرمحمد گفته:

  سلام من یک عروس هلندی ماده داشتم 1 ساله 2 ماهش بود و الان یک نر واسش گرفتم که یک سالشه و قفسشون بزرگ بود و وسط قفسش یک چیزی گذاشتم که هم دیگرو ببینن وای نمیتونن برن جای هم دیگ یک تور بستم وسط قفسشون بنظرتون خوبه؟ و جفت میکنن؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   چند روز از هم جدا باشن بعد مانع بین شون رو بردارید تا جفت بشن بهتر هست

 97. majid گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یک عروس هلندی نر اهلی سخنگو دارم دو هفته میشه که براش یک ماده آماده گرفتم.ماده رو چوب نشیمنگاه آماده جفتگیری میشه و نر صدا میزنه ولی نر اصلا بهش توجه نمیکنه.نر هرجا میره ماده میره پیشش ولی نر گاز میزنه و فرار میکنه غذای گرمی هم میدم بهش(شاهدانه.تخم مرغ آبپز.جعفری.میوه.جوانه گندم.قطرهAe3d لطفا راهنمایی کنید چکار کنم نر ماده رو نزنه وباهاش جفتگیری کنه.

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   چون پرنده تون آشتی هست زمان بیشتری لازم دارید تا جفت بشن و ارتباط خودتون با پرنده رو کم کنید منظورم چی هست؟
   پرنده ها رو در قفس بذارید آشیانه براشون بذارید و دیگه از قفس بیرونشون نیارید.

   • محمد گفته:

    من یک جفت عروس هلندی دارم تخم گذاشتن و بعد جوجه ها درآمدن بعد چند روز جوجه های خودش کشت ؟

    • اصغر زارعی گفته:

     احتمالات زیادی وجود داره مثلا یکی از احتمالات اینه که به دلیل مستی بیش از حد، والدها جوجه ها رو میکشن

   • مهرنوش گفته:

    سلام وقتتون بخیر من یه جفت عروس هلندی لوتینو دارم
    ماده م از ۱سالو نیم که شد هی هر ماه تخم هرز گذاشت ۶ماه پشت هم که حالش آخرین سری بد شد بردم دامپزشکی گفت موقع مستی حواسشو پرت کن که دیگه تخم نذاره این کار تا ۶ماه جواب داد براش یه جفت نر لوتینو خریدم الان دوباره مست شده جفت گیری کردن تخم گذاشت تخمش نطفه داشت و فقط ماده روی تخم ها می‌خوابید نر نمیخوابید که آخرش دیگه نخوابید تخم ها خراب شدن ولی سه هفته نشد باز مست شد چیکارکنم که انقد مست نشه دونه فقط ارزن بهش میدم با کاهو هویج برنج ماکارونی ولی هر ماه مست نگرانم که چیزیش بشه قرصی یا چیزی هست که کلا دیگه تخم نذاره؟

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام وقتتون بخیر
     سوال خیلی خوبی پرسیدید اینکه چیکار کنیم عروس هلندی ماده مست نشه؟
     1.محیط پرنده تغییر کنه 2.غذای پرنده معتدل باشه و در کنارش غذا یا عرقیجاتی که طبع سرد دارن به مقدار کم بهشون بدیم بدیم .
     3.آشیانه (لانه) رو از قفس جدا کنید تا عروس هلندی ماده داخلش نره
     4.زمان خواب پرنده ها در طول روز بیشتر بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *