همه چیز درمورد مستی عروس هلندی (دانه‌ها+تخم گذاری+جفت گیری)

مستی عروس هلندی
4.8/5 - (48 امتیاز)

با سلام و درود خدمت شما دوستان عزیز در این مقاله از مقاله‌های آموزشی آی آر دانه قرار است راجع به مستی عروس هلندی صحبت کنیم و موارد و سؤالاتی که در این زمینه وجود دارد را توضیح دهیم پس با ما همراه باشید.

توضیحاتی درباره مستی عروس هلندی

سن بلوغ عروس هلندی‌ها در کشور استرالیا که زادگاه اصلی عروس هلندی هست حدود ۲ سال یا ۲۴ ماه می‌باشد یعنی پرنده مادر زمان دوسالگی آماده جفت‌گیری می‌شود یا به‌اصطلاح مست می‌شود و جفت‌گیری را انجام می‌دهد .

اما در حال حاضر چون عروس هلندی‌هایی که ما نگهداری می‌کنیم قفسی هستند و در طبیعت نیستند و تغذیه آن‌ها را ما تعیین می‌کنیم، سن بلوغ آن‌ها کوتاه‌تر شده است. به‌عنوان‌مثال حدود یک و نیم سالگی و گاهی اوقات سن کوچک‌تر می‌توان آن‌ها را جفت زد و جوجه گیری کرد.

در این زمان عروس هلندی ما اگر سه عدد تخم بگذارد احتمال اینکه یکی از آن‌ها توجه شود هست. و تخم‌های که جوجه نمی‌شود معمولاً بدون نطفه هستند چون پرنده را زود جفت زده‌ایم و خوب نطفه منتقل نشده است.

همچنین امکان آنکه همه تخم‌ها جوجه شود نیز وجود دارد ولی خب چیزی که در تجربه نشان داده است معمولاً یکی از تخم‌ها جوجه می‌شود البته بستگی به تغذیه و رشد پرنده هم دارد.

اگر غذاها مکمل‌ها و ویتامین‌های خوب باکیفیت به عروس هلندی خود بدهیم عروس هلندی ما در سن‌های کوتاه در مولد می‌شود. ولی زیر یک سال دیگر نداریم پرنده ما باید حتماً به یک سال دو ماه یا یک سال و ۳ ماه رسیده باشد و حداقل ۱۵ ماه سن داشته باشد ولی سن اصلی جفت‌گیری عروس هلندی‌ها در طبیعت دو سال هست و بهترین زمان هم همان دو سال است زیرا پرنده ما هم ازلحاظ جسمی آماده‌شده است و هم به بلوغ طبیعی خود رسیده است.

مستی عروس هلندی نر و ماده

چرا می‌خواهیم عروس هلندی خود را مست کنیم؟

اگر می‌خواهید از عروس هلندی خود جوجه بگیرید و بخواهید از این طریق درآمد کسب کنید در این حالت هرچه زودتر عروس هلندی شما مست شود و تخم‌گذاری انجام دهد بهتر است چون زودتر می‌توان به خواسته خود رسید و از کسب درآمد از آن خرج خود عروس هلندی را دربیاورید و در آینده از فروش جوجه‌ها بتوانید یک منبع درآمدی برای خود بسازید.

کسانی که سالن دار هستند یا کسانی که داخل خانه می‌خواهند از طریق عروس هلندی کسب درآمد کنند، می‌توانند عروس هلندی آماده یعنی دوساله را تهیه کنند و از آن جوجه گیری کنند. در این حالت زودتر به خواسته خود می‌رسند.

زمان مناسب برای عروس هلندی چه زمانی است؟

همان‌طور که گفتیم زمان مناسب برای جفت زدن عروس هلندی حداقل ۱۵ ماه است و در طبیعت دو سال است که ۱۵ ماهگی در حالتی است که ما دانه‌های هات و دارای طبع گرم به عروس هلندی بدهیم و عروس هلندی مست شده و آماده جفت‌گیری گردد.

فصل مناسب تخم‌گذاری عروس هلندی چه فصلی است؟

بازهم اگر بخواهیم بررسی کنیم جفت زدن عروس هلندی‌ها در طبیعت و عروس هلندی‌های اهلی که ما در خانه نگهداری می‌کنیم تفاوت دارند. در طبیعت قطعاً فصل بهار بهترین فصل برای تخم‌گذاری و جوجه دهی عروس هلندی می‌باشد ولی در پرورش خانگی می‌توان در همه فصول از عروس هلندی جوجه گیری کرد.

پس برای جوجه‌کشی از عروس هلندی‌ها که ما در خانه نگهداری می‌کنیم فصل خاصی وجود ندارد. و به این صورت نیست که بگوییم فصل بهار، تابستان، پاییز و یا زمستان بهتر است. چون در پرورش خانگی ما تغذیه و همچنین دمای محل نگهداری عروس هلندی‌ها را تعیین می‌کنیم و با دادن غذای مست‌کننده عروس هلندی خود می‌توانیم آن را آماده جفت‌گیری کنیم. اما در طبیعت همیشه آن غذاها، دانه‌ها و چیزهایی که عروس هلندی را آماده جفت‌گیری می‌کند، وجود ندارد. و همچنین هوای طبیعت قابل‌تغییر نیست اما ما در سالن و خانه همه این‌ها را می‌توانیم تغییر دهیم و شرایط جفت‌گیری در تمام فصول را مهیا کنیم.

پس هر وقت پرنده ما مست شود آماده جفت گیری است. همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم می‌توانیم غذا های خوب مکمل‌های خوب و ویتامین‌های خوب و میوه‌جات و سبزی‌های تازه به عروس هلندی خود بدهیم تا عروس هلندی ما در هر فصل و شرایطی آماده جفت‌گیری و جوجه دهی شود.

به چیزی که باید توجه کنید این است که باید عروس هلندی‌ای را که می‌خواهید از آن جوجه‌کشی کنید کاملاً تقویت کنید.غذاها، ویتامین ها و مکمل های مناسب در اختیار پرنده قرار دهید تا عروس هلندی شما ازلحاظ جسمی در جوجه کشی کم نیاورد چون عروس هلندی در مرحله اول تخم‌گذاری و همچنین در مراحل بعدی غذا دادن به جوجه نیاز به انرژی زیادی دارد.

دانه‌های مست کننده عروس هلندی چه چیزهایی هستند؟

دانه‌هایی که طبع آن‌ها گرم است و عروس هلندی می‌تواند بخورد دانه‌هایی هستند که باعث مستی عروس هلندی می‌شود که در زیر تعدادی از دانه‌های مست‌کننده را معرفی کرده‌ایم.

توجه داشته باشید که نباید فقط دانه های گرم به عروس هلندی خود بدهیم تا مست شود بلکه باید ترکیبی از دانه‌های مخلوطی که دانه‌های گرم و سرد هستند را باهم ترکیب کنیم که گرمی آن مخلوطی بیشتر باشد تا باعث مستی عروس هلندی گردد

اگر بی‌دقتی کنید و فقط دانه‌های گرم به پرنده خود بدهید ممکن است نتیجه معکوس دهد و به‌جای اینکه پرنده شما مست شود پرنده شما افسردگی بگیرد و یا اصطلاحاً تولک برود و معمولاً در این حالت عروس هلندی پره‌ای خود را می‌کند.

دانه های مست کننده عروس هلندی:

شاهدانهکتان
کتان سیاهنیجر (دان سیاه)
گشنیززیره
مرمرشک (دانه چیا)کافشه (دانه گلبرگ)
لیست دانه‌های مست کننده عروس هلندی

تعدادی از دانه‌های مست کننده عروس هلندی را نام بردیم، حالا اگر بخواهیم همه این‌ها را باهم مخلوط‌کنیم و به پرنده خود بدهیم ممکن است پرنده ما به حالت افسردگی فرود و پروبال‌های خود را بکند.نباید چنین دانه‌های گرمی همه باهم به پرنده داد. مثل این است که ما همیشه چیزهایی با طبع گرم بخوریم.

پس این دانه‌ها را باهم ترکیب نکنیم و به پرنده ندهیم زیرا ممکن است دو هفته بعد از مصرف این دانه‌ها (بدون ترکیب کردن با دانه‌های مقوی دیگر) پرنده ما دچار پر ریزی شود.

این دانه‌هایی که نام بردیم علاوه بر این‌که مست‌کننده است خاصیت‌های دیگری هم دارند:

مثلاً دانه گشنیز علاوه بر این‌که طبع گرمی دارد انگل زدا هم هست.

گاهی اوقات پرنده ما وقتی به بلوغ می‌رسد تخم می‌گذارد. اصطلاحاً به آن تخم مستی می‌گویند و این تخم‌ها چون نطفه ندارند به درد نمی‌خورد و فقط پرنده را ضعیف می‌کند چون پرنده هر دفعه به دلیل مستی تخم می‌گذارد و تخم‌های آن جوجه نمی‌شود و پرنده اذیت می‌شود.

 در این حالت بهتر است که یک جفت برای پرنده خود بخریم و یا از دانه های با طبع سرد یعنی مخلوطی که طبع آن متمایل به سرد است به پرنده خود بدهیم تا پرنده ما از مستی خارج گردد.

اگر این دانه‌ها را به پرنده خود بدهیم تخم‌گذاری عروس هلندی به‌مرورزمان قطع می‌گردد.

این مواردی که گفتیم برای عروس هلندی ماده بود و همچنین عروس هلندی‌های نر هم مست می‌شوند.

تخم مستی عروس هلندی ماده

از کجا بفهمیم عروس هلندی ما مست شده است؟

۱-مستی عروس هلندی ماده

عروس هلندی ماده زمانی که مست می‌شود شروع به تخم‌گذاری می‌کند پس می‌توانیم بگوییم زمانی که عروس هلندی ما تخم گذاشت مست شده است.

علائم مستی عروس هلندی ماده:

از نشانه های مست شدن عروس هلندی ماده این است که رفتار عروس در این دوره عوض می‌شود به این صورت که اکثر مواقع دم خود را بالا می‌برد و با صدای آرام آواز می‌خواند.

چگونه عروس هلندی ماده را مست کنیم ؟

برای مست شدن عروس هلندی ماده می‌توانیم از غذاهای طبع گرم برای تغذیه عروس هلندی ماده استفاده کنیم. مثلا می‌توانیم از جوانه گندم، جوانه تخمه، جوانه شاهدانه و دانه های با طبع گرم استفاده کنیم.
اما باید به این نکته توجه نمایید که استفاده بیش از حد، از این جوانه ها ممکن است نتیجه مورد انتظار را ندهد.

به این دلیل که استفاده غیر اصولی از دانه‌ها، جوانه‌ها و داروهای مست کننده باعث مستی زیاد عروس هلندی می‌شود و در این حالت ممکن است یک یا چند موارد زیر را از پرنده خود مشاهده کنید:
الف – عروس هلندی ماده تخم مستی یا تخم بدون نطفه می‌گذارد.
ب – پرنده تخم های خود را می‌شکند.
پ – پرنده جوجه های خود را در بدو تولد می‌کشد.
ت – عروس ماده پَر جوجه‌هایی که رشد کرده اند را می‌کند.
یا ممکن است عروس هلندی شما توی لَک برود (توی لک رفتن یعنی اینکه پرهای پرنده می‌ریزد و از مستی خارج می‌گردد).

برای جلو گیری از موارد بالا بهتر است از غذای ویژه عروس هلندی استفاده شود.زیرا جیره غذایی مناسب برای دوره جفت گیری و مستی عروس هلندی می‌باشد.

۲-مستی عروس هلندی نر

عروس هلندی نر زمانی که می‌شود، آواز بیشتری می‌خواند و همچنین جنب جوش و بال‌بال زدن‌های بیشتری دارد.

برای کم کردن مستی عروس هلندی‌ها چه‌کاری انجام دهیم؟

چه عروس هلندی ماده و چه عروس هلندی نر مست شود دو راه داریم:

1-یا باید برای عروس هلندی جفت تهیه کنیم .

2-با دادن مخلوطی‌های طبع متمایل به سرد از مستی عروس هلندی کم کنیم.

همان‌طور که بالاتر هم گفتیم عروس هلندی ماده در مستی تخم می‌گذارد و ضعیف‌تر می‌گردد و عروس هلندی نر هم جنب‌وجوش و سروصدای بیشتری ایجاد می‌کند که ممکن است هم ما را اذیت کند و هم خودش را پس بهترین کار این است که مستی آن‌ها را کم کنیم.

پیشنهاد ما این است که اگر شرایط آن رادارید یک جفت برای عروس هلندی خود تهیه کنید و از آن جوجه بگیرید و یکی دو بار که از آن جوجه گرفتید مستی آن‌ها کاهش می‌یابد.

دانه‌های سرد چه چیزهایی هستند؟

خرفه، تخم کاهو، تخم کاسنی، برنج کته(توجه کنید که بدون روغن و نمک و ادویه جات)

مثلاً می‌توانید سفیده تخم‌مرغ را رنده کنید و تخم خرفه و تخم کاهو را روی آن بپاشید تا پرنده آن‌ها را بخورد.

تخم خرفه علاوه بر این‌که طبع آن سرد است باعث سوخت‌وساز بهترِ پرنده همچنین باعث جلوگیری از ورم روده می‌شود.

تخم کاهو علاوه بر این‌که طبع آن سرد است اشتهاآور نیز می‌باشد.

تخم کاسنی هم دارای طبع سردی است که این را هم می‌توانید روی تخم‌مرغ رنده شده یا سیب‌زمینی آب پز یا هویج رنده شده البته آب هویج رنده شده را بگیرید.

می‌توانید از این فرمول‌ها برای کاهش مستی عروس هلندی خود استفاده کنید.

در مواقعی که عروس هلندی خیلی مست هست می‌توانیم هفته‌ای یک‌بار برگ کاهو به پرنده بدهیم اگر در مقاله غذاهای عروس هلندی دقت کرده باشید که ما برگ کاهو را به دلایلی در غذاهای ممنوعه عروس هلندی قرار داده‌ایم اما در شرایطی خاص و استثنا مثل آلان مجاز هستیم فقط هفته یک‌بار به عروس هلندی بدهیم.

جمع‌بندی مقاله مستی عروس هلندی:

در این مقاله ما راجع به مستی عروس هلندی صحبت کردیم و در شرایط مختلف توضیحاتی را ارائه دادیم. در پایان شما اگر سؤالی مرتبط با این مقاله دارید که به تکمیل شدن اطلاعات این صفحه کمک می‌کند خوشحال می‌شویم در پایین همین صفحه برای ما ارسال کنید و همچنین اگر تجربه‌ای دارید یا احساس می‌کنید بخشی از موارد توضیح داده‌شده نیازمند ویرایش هست را در بخش نظرات مطرح نمایید.

12 دیدگاه برای “همه چیز درمورد مستی عروس هلندی (دانه‌ها+تخم گذاری+جفت گیری)

 1. آذین گفته:

  سلام وقت بخیر من یه عروس هلندی نر دارم از جوجگی بزرگش کردم خیلی رامه یکمم حرف میزنه الان دو سالشه براش یه ماده گرفتم اما نر همش میزنتش و بهش اهمیت نمیده نره هر وقت من رو میبینه چهچه میزنه و بازی میکنه اما به ماده اصلا اهمیت نمیده و میزنه
  ماده رو یک هفتس قفس جدا گذاشتم و تخم های گرمی برای هردو ریختم دیگه باید چکار کنم تا نر به ماده واکنش نشون بده

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتون بخیر
   شاید این مطلب رو توی اینترنت خونده باشین که برای جفت زدن عروس هلندی ها بهتر هست که عروس هلندی ها وحشی باشن
   پس جفت زدن عروس هلندی های آشتی کار آسونی نیست. چون پرنده با انسان ارتباط گرفته و به هم نوع خودش بی تفاوت هست.
   برای اینکه پرنده شما باهم جفت بگیرن کم کم ارتباط تون رو با پرنده آشتی کم کنید.

   • اذین گفته:

    با سلام مجدد ممنونم از پاسخگویی دقیقا از وقتی قفس هارو جدا کردم گذاشتم تو اتاقی که رفت و امد نداریم تا نبینه منو
    پس همین روال رو ادامه بدم؟. واینکه جوانه گندم هم شنیدم خوبه درسته؟

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام و درود
     بله همین روش رو ادامه بدین تا ارتباط شما با پرنده کم بشه. اما نکته ای هست که احتمال داره برای پرنده های آشتی اتفاق بیوفته.
     افسرده شدن عروس هلندی های آشتی که شاید موجب پرکنی بشه.
     راه حل برای جلوگیری از پرکنی عروس هلندی آشتی : اسباب بازی(مانند پله چوبی،تاب چوبی و کف دریا هم خوبه) در قفس پرنده قرار بدیم تا سرگرم بشه
     بله جوانه گندم هم برای مست کردن عروس هلندی ها خوبه.
     نکته:
     اگر جوانه گندم بوی ترش بده ( ترشیده شده باشه) به پرنده ندین.

 2. ToT گفته:

  من عروس هلندیام جفتن و خب طوطیم سه بار پست سر هم تخم گذاشت و الان دوتا بچه همسن داره ولی دوباره تخم گذاشت و جوجه نشدن و دوباره میخواد تخم بزاره
  و خب مریض میشه یوقت و یا میمیره به دلیل گذاشتن تخم زیاد
  ولی هرکار میکنم پشت سر هم میخواد تخم بزاره چیکار کنم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   برای اینکه پرنده تخم نذاره از غذای طبع سرد استفاده می کنند و اشیانه (لانه) هم بر میدارند

 3. نرگس گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من یک عروس هلندی ماده دارم که حدود 8ماهشه جفت نداره و شروع به تخم گذاری کرد.
  واقعا براش زوده؛ من یک عروس هلندی نر هم دارم که ۳ سالشه
  اون ها رو در دو قفس جدا نگهداری می کردم و از جوجگی عروس هلندی ماده صدای هم رو شنیدن و همدیگه رو دیدن،وقتی دیدم ماده در حال تخم گذاشتنه قفس این دو عروس هلندی رو طوری گذاشتم که به هم راه داشته باشن تا شاید این دوتا باهم جفت بشن و عروس هلندی ماده تخم نطفه دار بزاره
  عروس هلندی نر خیلی ماده رو میزنه و خیلی باهم دعوا می کنن ولی عوضش گاهی میاد داخل لونه ای که عروس هلندی ماده تخم گذاری کرده و از تخم های بدون نطفه مراقبت میکنه
  می خوام بدونم چه کار هایی باید انجام بدم تا این دو تا عروس هلندی با هم جفت بشن و جوجه دار بشن
  و آیا سنشون برای اینکار مناسبه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقت شما هم بخیر
   بیشتر پرنده ها وقتی جفت می زنیم با هم دعوا می کنند علت دعوا کردن چی هست؟
   احتمالا داره یکی از پرنده ها آماده جفت گیری(مست) نیست و اجازه جفت گیری به پرنده دیگه نمیده.
   راهکار چی هست؟ می تونیم غذای طبع گرم و مست کننده به پرنده ها بدیم تا آماده جفت گیری بشن

 4. امیرمحمد گفته:

  سلام من یک عروس هلندی ماده داشتم 1 ساله 2 ماهش بود و الان یک نر واسش گرفتم که یک سالشه و قفسشون بزرگ بود و وسط قفسش یک چیزی گذاشتم که هم دیگرو ببینن وای نمیتونن برن جای هم دیگ یک تور بستم وسط قفسشون بنظرتون خوبه؟ و جفت میکنن؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   چند روز از هم جدا باشن بعد مانع بین شون رو بردارید تا جفت بشن بهتر هست

 5. majid گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یک عروس هلندی نر اهلی سخنگو دارم دو هفته میشه که براش یک ماده آماده گرفتم.ماده رو چوب نشیمنگاه آماده جفتگیری میشه و نر صدا میزنه ولی نر اصلا بهش توجه نمیکنه.نر هرجا میره ماده میره پیشش ولی نر گاز میزنه و فرار میکنه غذای گرمی هم میدم بهش(شاهدانه.تخم مرغ آبپز.جعفری.میوه.جوانه گندم.قطرهAe3d لطفا راهنمایی کنید چکار کنم نر ماده رو نزنه وباهاش جفتگیری کنه.

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   چون پرنده تون آشتی هست زمان بیشتری لازم دارید تا جفت بشن و ارتباط خودتون با پرنده رو کم کنید منظورم چی هست؟
   پرنده ها رو در قفس بذارید آشیانه براشون بذارید و دیگه از قفس بیرونشون نیارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *