خوردن سرلاک جوجه عروس هلندی {ساخت+آموزش+غلظت+ساعت}

نکات مهم سرلاک دادن به جوجه عروس هلندی

آنچه در این مطلب می خوانید:

4.4/5 - (116 امتیاز)

سلام خدمت دوستان عزیز در این بخش از مقاله‌های عروس هلندی در سایت آی آر دانه قرار است راجع به انواع سرلاک‌ها و نحوه آماده کردن سرلاک عروس هلندی صحبت کنیم بررسی کنیم که چه نوع سرلاکی برای پرنده مناسب است و چه نکات مهمی در دادن سرلاک به جوجه عروس مهم است که باید هر صاحب عروس هلندی آن را بداند.

فیلم آموزش سرلاک دادن به جوجه عروس هلندی(نکات طلایی)

سرلاک عروس هلندی در مبحث غذای عروس هلندی قرار می‌گیرد که در صفحه‌ی غذاهای عروس هلندی کلی نکات بسیار مهم درباره‌ی انواع غذاهای مجاز و غیر مجاز برای عروس هلندی و همچنین کلی نکات دیگر از تجربیات چندین ساله خود در رابطه با عروس هلندی ها قرار داده ایم.

این مقاله در راستای کامل کردن مطلب غذای جوجه عروس هلندی از زمان به دنیا آمدن نوشته ایم که اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره‌ی عروس هلندی ها بدست بیاوریداین مقاله را بخوانید.

در بازار انواع و اقسام سرلاک‌ها شامل مارک‌های ایرانی و خارجی وجود دارد و برای خرید آن باید تشخیص دهیم که سرلاک مرغوب است یا خیر؟

قبل از سرلاک دادن به جوجه عروس باید چند نکته را موردتوجه قرار دهیم.

هنگامی‌که ما پرنده‌ای را از فروشنده می‌خریم باید از فروشنده بپرسیم که آیا به پرنده سرلاک داده است یا خیر؟ اگر سرلاک داده است از چه برندی سرلاک به جوجه عروس داده است.

 اگر جواب این سؤال مثبت بود یعنی فروشنده به جوجه سرلاک می‌داده بهتر است که از همان مارک و برند سرلاک به عروس هلندی‌مان بدهیم. تا برای پرنده ما مشکلی پیش نیاید.

 اگر این جوجه عروس هلندی از مولد تغذیه می‌شده است یعنی این‌که این عروس هلندی از پدر و مادرش تغذیه می‌شده است و الان از پدر و مادرش جداشده و به ما تحویل داده‌شده است اینجا ما می‌توانیم تصمیم بگیریم که چه برندی سرلاک به پرنده خود بدهیم و بهتر است که یک برند مرغوب تهیه کنیم برندی که هم شامل ویتامین باشد و همچنین کیفیت خوبی داشته باشد.

چطور تشخیص دهیم که چه سرلاکی مرغوب است؟

قبل از اینکه سرلاک را مصرف کنیم آن را تست می‌کنیم و سرلاک را با آب جوش درست می‌کنیم یعنی آن را با آب جوش ترکیب می‌نمایم اگر سرلاک مارک ایرانی هست حتماً در آب جوش حل کنید و برای سرلاک‌های خارجی می‌توانید آن را در آب ولرم (نه آب سرد) هم حل کنید. البته بهتر است که سرلاک خارجی را هم با آب جوش ترکیب کنید. معمولاً دستورالعمل هر سرلاک را روی بسته‌بندی آن می‌نویسند.

مثال: سرلاک مثل قند می‌ماند، قند داخل چایی داغ زودتر حل می‌شود تا زمانی که قند در آب ولرم یا آب سرد بخواهیم حل کنیم به همین دلیل توصیه ما این است که سرلاک را در آب جوش حل کنید.

خب برای تست گفتیم که سرلاک را با آب جوش ترکیب می‌کنیم و هم می‌زنیم تا سرلاک آماده شود ۵ دقیقه صبر می‌کنیم تا مشاهده کنیم که سرلاک با آب خوب حل‌شده و ته‌نشین نشده است. اگر سرلاک بعد از چند دقیقه ته‌نشین شده باشد سرلاک بی‌کیفیت هست و می‌تواند عروس هلندی شمارا از پا دربیاورد.

وقتی سرلاک با آب جوش ترکیب می‌شود و هم می‌خورد باید حالت ماستی مانند داشته باشد و به همان حالت بماند و نباید ذرات آن ته‌نشین شوند و باید بتواند حالت ماستی مانند خود را حفظ کند و سرلاک به‌صورت یکدست باشد.

 اگر سرلاک مرغوب نباشد در چینه‌دان پرنده ته‌نشین می‌شود و هضم نمی‌گردد و زمانی که شما غذای وعده بعدی را می‌خواهید به جوجه بدهید، چون وعده قبلی خود را به‌صورت کامل هضم نکرده است باعث می‌شود که سرلاک در چینه‌دان پرنده بماند و فاسد شود.

 اگر این اتفاق بیفتد شما باید چینه‌دان پرنده را ساکشن کنید و سرلاک ته‌نشین شده را بیرون بکشید که دردسر‌های خاص خود را دارد و خیلی از افراد ناوارد هستند پس بهتر است که همین ابتدا از یک سرلاک مرغوب برای جوجه عروس هلندی خود تهیه نمایید.

نکات سرلاک دادن به جوجه عروس هلندی‌ای که تازه از پدر و مادرش جداشده است:

اگر عروس هلندی که دارید یا می‌خرید هیچ سرلاکی به آن داده نشده است و از پدر و مادرش جداشده است و شما برای اولین بار می‌خواهید به آن جوجه سرلاک بدهید باید نکات زیر را رعایت کنید.

۱-بهتر است ۲۴ ساعت بعد از جداسازی به جوجه سرلاک بدهیم و تا قبل از ۲۴ ساعت هیچ‌چیزی به آن ندهیم.

حالا چرا باید ۲۴ ساعت صبر کنیم؟ برای اینکه زمانی که جوجه را از پدر و مادر جدا می‌کنیم چینه‌دان جوجه عروس پر از دانه هست و جوجه گرسنه نیست و اگر بخواهیم چند ساعت بعد به آن سرلاک بدهیم زیاد میلی به خوردن آن ندارد اما اگر بگذاریم که خوب گرسنه شود یعنی بعد از ۲۴ ساعت با اشتهای بیشتر مشتاق به خوردن سرلاک است و شما راحت می‌توانید با استفاده از سرنگ و کرمک به جوجه سرلاک بدهید.

۲-یکی از دلایل دیگر این است که اگر ما به‌زور به پرنده غذا بدهیم آن پرنده راحت‌تر دستی نمی‌شود اما اگر خودش مشتاق به خوردن باشد و شما به آن سرلاک بدهیم با ما راحت‌تر آشتی می‌شود چون اون موقع گرسنه است و ما نیاز آن را برطرف نموده‌ایم.

 اما اگر زمانی که سیر است به‌زور سرلاک را به آن بدهیم ممکن است به‌خوبی سرلاک را نخورد و اگر در این برخورد اول این اتفاق بیفتد ما برای سرلاک دادن در دفعه‌های بعد اذیت می‌شویم و جوجه عادت می‌کنید که به‌زور به آن سرلاک بدهید اما اگر گرسنه باشد دفعه‌های بعدی خودش کرمک را در چینه دانش فرومی‌کند و نیازی نیست که ما به‌زور این کار را انجام دهیم.

البته دفعه اول شاید جوجه کمی بترسد ولی وقتی ما دفعه‌ی اول توانستیم با موفقیت پشت سر بگذاریم دیگر خودش خوردن سرلاک با سرنگ و کرمک را یاد می‌گیرد.

آیا سرلاک را جلوی جوجه عروس درست کنم؟

بهتر است زمانی که سرلاک را درست می‌کنیم عروس هلندی هم این مراحل را ببیند و در کنار ما باشد و هرچه پرنده بزرگ‌تر می‌شود وقتی گرسنه می‌شود برای خوردن غذا به سراغ ما می‌آید و حتی ممکن است ما را از خواب بیدار کند تا برای آن سرلاک درست کنیم.

چون می‌بیند و می‌داند که درست کردن سرلاک کار آسانی نیست و به مرحله‌ای می‌رسد که وقتی ما سرلاک درست می‌کنیم  جوجه عروس به سمت کاسه می‌آید که سرلاک را بخورد اما اگر شما فقط سرنگ را به او نشان دهید و مراحل درست کردن سرلاک را نبیند فقط به دنبال سرنگ می‌رود و فکر می‌کند که خود سرنگ غذا دارد. و در این حالت جوجه فقط سرنگ را می‌شناسد و کاسه و سرلاک و مراحل ساخت آن را نمی‌شناسد.

اموزش سرلاک دادن به بچه عروس هلندی

وسایل موردنیاز برای سرلاک دادن به جوجه عروس هلندی:

۱-یک عدد سرنگ ۵ سی‌سی

۲-یک عدد کرمک یا سر سرنگ آهنی  که سر آن گرد باشد

۳-بست زیپ‌دار کوچک

۴-یک ظرف کوچک مانند کاسه کوچک

۵-یک عدد قاشق

۶-یک عدد پیمانه برای به دست آوردن حجم آب موردنیاز برای ساخت سرلاک در دفعات بعدی

۷-مقداری آب جوش

از سرسرنگ‌های سرتیز استفاده نکنید که ممکن است گلوی پرنده آسیب ببیند و پیشنهاد ما استفاده از کرمک دوچرخه می‌باشد که می‌توانید آن را به سر سرنگ توسط یک بست زیپی کوچک متصل نمایید البته بدون بسته هم می‌توان استفاده کرد ولی دقت کنید که کرمک از سرنگ بیرون نیاید و وارد گلوی جوجه شود باید حواستان به این موضوع باشد. چون عروس هلندی وقتی گرسنه است کرمک را به داخل چینه‌دان خود می‌کشد اگر محکم نباشد ممکن است کرمک از سرنگ بیرون بیاید و وارد چینه‌دان جوجه عروس شود.

 البته در ابتدا کرمک محکم به سرنگ می‌چسبد ولی به‌مرورزمان این اتصال سست می‌شود پس بهتر است همان ابتدا ازبست زیپ‌دار برای محکم کردن آن استفاده کنید.

نحوه ساخت سرلاک:

برای ساخت سرلاک به‌اندازه ۵ تا ۱۰ سی‌سی یک مقدار آب جوش یعنی آبی که جوش آمده است و دمای آن به ۱۰۰ درجه رسیده است را داخل ظرف یا همان کاسه می‌ریزیم و مقدار آب را می‌توانیم توسط پیمانه اندازه بگیریم که برای ساخت در دفعات بعدی بدانیم چه مقدار آب را باید با سرلاک ترکیب کنیم.

وقتی آب را در ظرف ریختیم کم‌کم سرلاک را به ظرف اضافه می‌کنیم و با قاشق سرلاک و آب جوش را هم می‌زنیم و تا زمانی این کار را انجام می‌دهیم که سرلاک ساخته‌شده حالتی ماستی مانند داشته باشد و نباید بیش‌ازحد سفت باشد که داخل سرنگ نرود و همچنین نباید بسیار آبکی باشد که کیفیت غذایی آن پایین بیاید بعد از چند بار ساختن سرلاک شما با مقدار ترکیب آن آشنا خواهید شد.

چه سرلاکی برای عروس هلندی خوبه:

یک رژیم غذایی متعادل و مغذی برای سلامت و تندرستی عروس هلندی شما ضروری است. در حالی که یک رژیم غذایی مبتنی بر دانه می تواند منبع خوبی از مواد مغذی باشد، ممکن است تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز عروس هلندی ها را تامین نکند. بنابراین، یک غذا یا سرلاک مخصوص کوکتل با کیفیت بالا می تواند افزودنی خوبی به رژیم غذایی آنها باشد.

قبل از خرید سرلاک عروس هلندی فهمیدن نکات این مقاله خیلی مهم و حیاتی هست. برای خواندن این نکات به مقاله زیر مراجعه کنید.

نکات حیاتی قبل از خرید سرلاک برای عروس هلندی

هنگام انتخاب سرلاک برای عروس هلندی خود، مهم است که به دنبال محصولی باشید که به طور خاص برای کوکاتیل فرموله شده باشد و حاوی انواع مواد سالم مانند غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و دانه ها باشد. سرلاک همچنین باید عاری از مواد نگهدارنده، رنگ و طعم دهنده مصنوعی باشد.

فیلم نحوه تشخیص سرلاک مرغوب:

نکات مهم تشخیص سرلاک با کیفیت بالا برای جوجه عروس هلندی

سرلاکی که برای تغذیه جوجه عروس هلندی استفاده می شود باید یکسری ویژگی ها داشته باشد. هنگامی که به دنبال Seralac با کیفیت بالا هستید، باید چندین عامل را در نظر بگیرید:

تاریخ انقضا را بررسی کنید: مطمئن شوید که سرلاکی که خریداری می کنید منقضی نشده باشد. سرلاک تاریخ مصرف گذشته می تواند برای جوجه های شما مضر باشد و ممکن است مواد مغذی مورد نیاز آنها را تامین نکند.

مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید: به دنبال سرلاکی باشید که حاوی مواد باکیفیت مانند پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی است. از سرالاک که حاوی مواد افزودنی است خودداری کنید.

بافت سرلاک را در نظر بگیرید: بافت سرالاک باید نرم و آردی مانند و بدون هیچ گونه توده یا دانه های بزرگ باشد. این مورد به شما اطمینان میدهد که جوجه های شما به راحتی می توانند غذا را هضم کنند.

نظرات دیگران را بخوانید: بررسی‌های آنلاین را بررسی کنید یا از صاحبان پرندگان دیگر توصیه‌هایی بخواهید. این می تواند به شما ایده ای در مورد کیفیت سرالاک و اینکه آیا سایر صاحبان پرندگان در استفاده از آن برای جوجه عروس هلندیهای خود موفق بوده اند، به شما می دهد.

به طور کلی، انتخاب سرلاک با کیفیت بالا برای جوجه‌های عروس هلندی ها برای اطمینان از رشد و نمو مناسب آنها ضروری است. با در نظر گرفتن این فاکتورها می توانید سرالاک باکیفیتی بیابید که نیازهای تغذیه ای جوجه های شما را برآورده می کند.

غلظت سرلاک جوجه عروس هلندی

غلظت سرلاکی که برای جوجه عروس می‌سازیم خیلی مهم است و باید مناسب باشد و بیش از حد آبکی نباشد چون آبکی بودن بیش از حد می‌تواند از کیفیت غذایی سرلاک بکاهد و همچنین سفتی بیش از حد باعث خوب هضم نشدن سرلاک می‌شود و معده جوجه اذیت خواهد شد.

بهترین حالت برای ساخت سرلاک حالت ماستی مانند است که نه زیاد شل است و نه زیاد سفت است و به راحتی وارد سرنگ می شود.با چند بار درست کردن سرلاک با آب جوش به این فرمول دست خواهید یافت.

از طریق نگاه کردن به مدفوع جوجه می‌توانید بفهمید که غلظت سرلاک خوب است یا خیر.
البته نوع مدفوع به کیفیت سرلاک هم بستگی دارد ولی در حالت کلی اگر مدفوع آبکی باشد احتمالا سرلاکی که به جوجه داده اید آبکی بوده است. و اگر مدفوع خشک باشد و رطوبت نداشته باشد سرلاکی که به جوجه عروسهلندی داده‌اید سفت بوده است.

معایب دادن سرلاک سفت به عروس هلندی:

یکی از معایب سفت بودن سرلاک این است که از سرنگ به‌خوبی رد نمی‌شود و علت دیگر آن این است که مقدار آبی که در سرلاک وجود دارد کم است و پرنده نیاز به آب دارد و از این طریق آب بدن پرنده هم تأمین می‌شود و اگر آب کم باشد بدن پرنده دچار کمبود آب می‌شود.

یکی از معایب دیگر این است که سرلاک سفت باعث دیرتر هضم شدن آن می‌شود و ممکن است در چینه‌دان پرنده بماند و فاسد گردد.

معایب دادن سرلاک آبکی به عروس هلندی:

اگر سرلاکی که شما می‌سازید آبکی باشد، بیشتر ترکیب آن آب است و در این حالت آب زیاد است و مواد مغذی و غذایی کم است و باعث می‌شود که جوجه عروس به‌مرورزمان ضعیف شود. چون د این حالت مواد غذایی به‌اندازه کافی به بدن نمی‌رسد. بهترین حالت برای سرلاک داشتن حالت ماستی مانند می‌باشد تا هم آب کافی داشته باشد و هم کیفیت غذایی مناسب داشته باشد.

چطور سرلاک را به پرنده بدهیم؟

زمانی که سرلاک را آماده کرده‌ایم و می‌خواهیم آن را به پرنده بدهیم به صورتی که در بالا گفتیم بهترین روش استفاده از سرنگ و کرمک ژله‌ای هست و بهتر است کرمکی که استفاده می‌کنیم ۳ الی ۴ سانتی‌متر طول داشته باشد که کامل وارد چینه‌دان پرنده شود و بتوانیم سرلاک را به‌راحتی در چینه‌دان پرنده خالی کنیم.

اگر سرلاک را در دهان پرنده خالی کنیم ممکن است وارد دستگاه تنفسی جوجه شود و باعث خفگی جوجه عروس گردد این موارد خیلی پیش‌آمده است و تعدادی از دوستان گفته‌اند که پرنده ما مرده و سرلاکی که شما به ما دادید خوب نبوده است ولی وقتی‌که ما با آن‌ها صحبت کردیم و نحوه دادن سرلاک را از آن‌ها جویا شدیم متوجه این موضوع شدیم که سرلاک را به‌صورت نادرست به پرنده داده‌اند چون در این روش جوجه بعد از چند دقیقه ممکن است بمیرد زیرا دستگاه تنفسی به‌وسیله سرلاک مسدود می‌گردد.

 بهتر است از کرمک بلند استفاده کنید تا کرمک به داخل چینه‌دان پرنده برود. باید توجه کنید که پرنده خودش کرمک را به سمت چینه‌دان خود هدایت می‌کند بعضی‌اوقات ممکن است که جوجه عروس شما سرلاک نخورد و شما سعی دارید به‌زور سرلاک را به پرنده بدهید حواستان را جمع کنید که کرمک را اشتباهی وارد دستگاه تنفسی و ریه جوجه نکنید.

سرلاکی را که آماده کرده‌اید باید توسط سرنگ و کرمک به داخل سرنگ بکشید و سرنگ را پرکنید حواستان باشد که هوای داخل سرنگ را خالی کنید تا هوا وارد چینه‌دان جوجه نشود.

فیلم آموزش هواگیری سرنگ قبل از سرلاک دادن به جوجه عروس هلندی:

نکات مهم هواگیری سرنگ سرلاک عروس هلندی

در مرحله بعدی کرمک را روبروی دهان جوجه می‌گیریم تا دهانش را باز کند اگر جوجه گرسنه باشد زمانی که چیزی بالاسر آن می‌رود دهان خود را باز می‌کند اگر سر کرمک را در دهان آن قرار دهیم خودش کرمک را به سمت چین دان می‌کشد و زمانی که احساس کردید کرمک وارد چینه‌دان شده است سرنگ را به‌آرامی خالی کنید.

نکته مهم: نکته‌ای که در دادن سرلاک به جوجه عروس خیلی مهم است این است که زمانی که شما سرلاک را درست می‌کنید خیلی داغ است در این حالت صبر کنید تا سرلاک ولرم شود(حدود دمای ۳۰ تا ۳۲ درجه – البته داغی آن با پشت دست هم می‌توان تست نمود به صورتی که دست نسوزد) و وقتی ولرم شد سرلاک را به جوجه بدهید زیرا سرلاک داغ باعث سوختن چینه‌دان پرنده می‌شود.

 پس حواستان باشد که سرلاک داغ به جوجه خود ندهید بعضی‌اوقات پیش می‌آید که عجله دارید ولی حواستان باشد که این کار باعث صدمه زدن به جوجه می‌شود همچنین توجه کنید که سرلاکی که بیش‌ازحد سرد شده است را نیز به جوجه خود ندهید زیرا سرلاکی سرد هم باعث دیرهضم شدن و در طولانی‌مدت باعث ورم روده می‌گردد.

روزی چند بار به جوجه عروس خود سرلاک بدهم یا چند ساعت یک‌بار به جوجه عروس هلندی خود سرلاک بدهم؟

فاصله هر وعده سرلاک دادن به جوجه عروس هلندی بهتر است که حدود ۶ ساعت باشد اما اگر زمان دقیق‌تری می‌خواهید زمان دقیق‌تر هنگامی است که چینه‌دان جوجه شما خالی‌شده است یعنی جوجه تمامی سرلاک هایی که خورده است را هضم کرده باشد و مشتاق به خوردن وعده بعدی سرلاک است. این حالت بهتر است زیرا باعث انباشته شدن سرلاک در چینه‌دان نمی‌شود و سرلاک به‌خوبی هضم می‌گردد‌.

مدت‌زمان هر وعده سرلاک دادن به جوجه عروس هلندی:

اگر زمان می‌خواهید زمان آن تقریباً ۶ ساعت است البته به مقدار خوردن سرلاک هم‌بستگی دارد گاهی اوقات جوجه شما ۱۰ سی‌سی سرلاک می‌خورد و گاهی اوقات ۵سی‌سی می‌خورد درصورتی‌که ۵ سی‌سی بخورد ممکن است ۴ تا ۶ ساعت دیگر گرسنه شود و پیشنهاد ما این است که مقدار کمتر سرلاک به جوجه بدهید تا راحت‌تر هضم شود اما اگر وقت ندارید می‌توانید ۱۰ سی‌سی سرلاک به جوجه خود بدهید و فاصله زمانی آن بیشتر می‌شود.

به این نکته هم توجه کنید که شما هر چه وعده‌های بیشتری به عروس هلندی خود غذا بدهید پرنده بیشتر با شما ارتباط دارد و با شما بهتر آشتی می‌شود‌.

چرا جوجه عروس سرلاک بالا می‌آورد؟

 بعضی‌اوقات مشاهده نموده‌ایم که چین دان بعضی از جوجه عروس‌ها کوچک‌تر از چینه‌دان استاندارد است. در این حالت شما نمی‌توانید زیادی به جوجه عروس خود سرلاک بدهید مثلاً اگر ۱۰ سی‌سی سرلاک به جوجه خود بدهید باعث می‌شود که به چینه‌دان آن فشار بیاید و حتی سرلاک‌ها را بالا بیاورد و این مورد هم توجه کنید.

یک نکته دیگر این است که گاهی اوقات پیش می‌آید که شما زیادی به جوجه خود سرلاک نمی‌دهید اما جوجه سرلاک را بالا می‌آورد در این حالت ممکن است سرلاکی که به آن داده‌اید با جوجه سازگاری ندارد و بهتر است از سرلاک مرغوب‌تر و باکیفیت‌تر استفاده کرد و این موارد زمانی به وجود می‌آید که سرلاک جوجه‌ها عوض می‌شود.

سوالات متداول

آیا به جوجه سرلاکی آب بدهم؟

خیر نیاز به آب ندارد چون سرلاکی که برای جوجه درست می‌کنیم به اندازه کافی آب دارد.

غلظت سرلاک برای جوجه عروس هلندی باید چه مقدار باشد؟

غلظت سرلاک باید به صورت ماستی باشد که در بالای مقاله توضیح دادیم.

آشتی کردن جوجه هنگام سرلاک دادن:

نکته دیگری که در هنگام دادن سرلاک به جوجه عروس هلندی می‌توانیم استفاده کنیم این است که هنگامی‌که می‌خواهیم به جوجه خود سرلاک بدهیم اسم آن را صدا بزنیم و با آن صحبت کنیم در این حالت صمیمیت آن با شما بیشتر می‌شود و حتی راحت‌تر با اسم خود آشنا می‌شود و آن را یاد می‌گیرد.

جوجه شما از سن پنج یا شش‌ماهگی می‌تواند صحبت کردن را یاد بگیرد اگر شما به‌صورت مداوم با آن صحبت کرده باشید.

زمانی که عروس هلندی کوچک است تعداد وعده‌های بیشتر اما مقدار سرلاک کمتری می‌خورد و هرچه جوجه عروس هلندی ما بزرگ‌تر می‌شود تعداد وعده‌ها کمتر اما حجم بیشتری غذا می‌خورد به چیزی که باید توجه کنید این است که سعی کنید به جوجه خود بیش‌ازحد سرلاک ندهید بعضی‌اوقات ممکن است جوجه تقاضای بیشتری داشته باشد در این حالت بهتر است بیشتر از ۱۰ سی‌سی سرلاک به جوجه خود ندهید چون باعث می‌شود به چینه دان آن فشار بیاید.

زمانی که جوجه عروس شما بزرگ‌تر می‌شود مثلاً ۶۰روزه یا ۷۰ روزه می‌شود شما می‌توانید ارزن و کتان ایرانی که نرم و تازه هستند در اختیار عروس بگذارید تا کم‌کم با دانه‌ها بازی کند و خوردن دانه‌ها را یاد بگیرد.

توجه داشته باشید که ظرف مناسب برای دانه‌های جوجه ظرفی است که جوجه بتواند داخل آن بنشیند و راحت‌تر بهدانه‌ها دسترسی داشته باشد چون زمانی که جوجه کوچک است نمی‌تواند روی لبه ظرف یا روی چوب بنشیند و بهتر است که از ظرف بزرگ دانه و غذای عروس هلندی استفاده کنیم

نکته دیگری که باید موردتوجه قرار دهید این است که مقدار ارزن و یا کتان یا دانه‌های نرم و مخصوص جوجه‌ها را به مقدار کم داخل ظرف بریزید تا اگر جوجه درون ظرف فضله کند باعث خرابی تمام دندانه‌ها نشود و همیشه به مقدار کم دانه داخل ظرف بریزید تا جوجه از آن‌ها استفاده کند.

مقالات مرتبط:
آموزش دون خور کردن جوجه عروس هلندی

در پایان اگر سوالی در ذهن دارید که در نوشته های این صفحه نیافتید در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید، همچنین اگر تجربیاتی در دادن سرلاک به جوجه عروس هلندی دارید خوشحال می‌شویم در کادر پایین بنویسید و برای ما ارسال کنید.(توضیحات شما درباره سرلاک این صفحه نمایش داده می‌شود.)

158 دیدگاه برای “خوردن سرلاک جوجه عروس هلندی {ساخت+آموزش+غلظت+ساعت}

 1. بابایی گفته:

  سلام جوجه عروس هلندیای من چن روزه ساکشن کردم باز سرلاک مبمونه تو چینه دونشون ،الانم خیلی بی حالت میوفتن همش نمیتونن بلند بشن چیکار کنم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   سرلاک رو عوض کنید چون این سرلاکی که دارید به جوجه میدید ، توی چینه دان جوجه داره ته نشین میکنه

 2. بابایی گفته:

  سلام خسته نباشید ،جوجه عروس هلندی های من ۲۰روزشونه و سرلاک مونده تو چینه دونشون ،هضم نمیشه چیکار کنم؟؟میشه به راهکار بدین فک کنم تابم وعده غذایی رو اشتباه حساب میکردم زیاد سرلاک دادم 😭

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام دیگه سرلاک بهش ندید و مقداری آب ولرم بهش بدید سپس چینه دان جوجه رو ماساژ بدید تا سرلاک با آب مخلوط بشه و جوجه قادر باشه هضم کنه

 3. نگار گفته:

  سلام وقت بخیر خسته نباشید
  من دو تا نا جوجه عروس هلندی تازه گرفتم یکی شون کوچیک تره چون پر های گردن و سینه رشد نکرده ولی اون یکی پرهاش کامل رشد کرده
  یه مدته هر دوشون می‌لرزن علتش چی میتونه باشه؟
  و به هردوشون تو هر شش ساعت پنج سی سی سرلاک بدم حتی با وجود تفاوت سنشون؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   علت لرزید جوجه عروس هلندی ها ممکنه سرما باشه یا اینکه سرلاک سرد بخورن
   مقدار سرلاک 5 سی سی باشه اما اول نگاه کنید که آیا سرلاک رو هضم کردن که وعده بعدی رو بهش بدین یا نه

 4. Mohsen گفته:

  سلام خسته نباشیدجوجه عروس هلندی من تقریبا20روزش بود که بعداز ظهر لونه رانگاه کردم دیدم کلا میلرزه هیچ کاری نکردم تا اینکه سه چهار ساعت بعد دیدم داره جون میده میتونم بپرسم علتش چی بوده نکنه سردش بوده

 5. شیدا گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یه جوجه عروس هلندی یکی
  روزه دارم که مادر پدرش قبولش نمیکنن و خودم نگهداری میکنم کنار بخاری گذاشتمش و روی بخاری قابلمه اب کراشتم که رطوبت هوام تنظیم بشه بخوام یهش غذا بدم روزی چند وعده بدن غلظت سرلاک چه انداره باشه
  .قبلا تجربه نگهداری ار جپجه سرلاکی داشتم همین بابای این جوجه یه اما اونو که اوردم ۱۲روزش بود اما این یکی یه روزه لطفا منو راهنمایی کنید

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   غلظت سرلاک برای جوجه یک روزه : مثل اب رقیق باشه
   و در طول روز 5 وعده هم میخوره

 6. علی گفته:

  با سلام من سه تا جوجه عروس دارم خودم از تخم دراوردم،سرلاک میدم خودم ،مدتی دادم اما باعث متورم شدن چینه دانشون شد ،ارزن حدود ۵ قاشق کتان سه قاشق تخمه سیاه خام و پودر کردم الک کردم با آب داغ قاطی کردم دادم بهشون،اما متاسفانه خیلی دیر هضم میکردن حدود هشت نه ساعتی طول میکشه تا هضم شه،الان من چیکار کنم چیکار کنم چینه دان زودتر هضم کنه غذا رو،ی سرلاک خوب معرفی کنید بهم ممنون میشم،آیا بازم ارزن و بقیه مخلفات و پودر کنم بدم یا برم سراغ سرلاک؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   شما به صورت دست ساز سرلاک درست کردین که خیلی از مواد یا آنزیم ها رو نداره و همین طور که گفتید دیر هضم میشه
   پس بهتره از سرلاک های مرغوب و اصل مانند سرلاک ورسلاگا، ستاکوس، اگزت استفاده کنید

 7. محمد گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من یه جوجه 25 روزه خریدم سرلاک a19 میدم بهش روزی سه وعده و هربار 5 سی سی ولی بازم گشنش میشه و چینه دانش خالی میشه و غذا میخواد میخاستم بدونم بهش بازم غذا بدم یا همون سه وعده خوبه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر و شادی
   اگر زود هضم می‌کنه میتونین چهار وعده بهش بدین یا مقدار بیشتری بهش بدین

 8. ام البنین نجف پور گفته:

  سلام من چهار روزه یه جوجه تهیه کردم و طبق رشد عروس هلندی از گوگل و …. حدس میزنم حدود ۲۵روز به بالا باشه بر حسب جثه پرنده ولی خب قشنگ نوک میزنه حتی کاغذ رو راحت میجوعه دستمو محکم میتونه گاز بگیره امکانش هست راهنمایی کنین چه جوری تشخیص بدم چند روزه است و اینک مناسب هست فعلا کمی تخم مرغ اب پز در اختیارش قرار بدم چون حتی وقتی پیشمه رو لباسم چیزی باشه که جلب توجه کنه خیلی سعی میکنه جدا کنه و اینک من یه وعده هست صبح پنج.شیش سی سی میدم ی وعده ساعت یک حدود هشت سی سی یه وعده هم ساعت شیش عصر میره تا هشت روز بعد آیا لازمه مثلا یک شب بیدار شم و بهش سرلاک بدم؟؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   تشخیص سن پرنده از روی ظاهر دقیق نیست ولی تقریبا میشه گفت بین 30 تا 40 روزگی مثلا هست ولی اگر از شخصی که خریدید بپرسید سنش رو میدونه.
   در روز سه وعده سرلاک به جوجه میدیم و نیازی نیست که شب بیدار بشیم و سرلاک بدیم همون سه وعده که میدین کافیه

 9. حبیب گفته:

  سلام
  وقت بخیر
  آقای زارعی عزیز واقعا یه دنیاازتون تشکروقدردانی میکنم که وقت باارزشتون را برای سئوالات ومشکلات دوستان میزارید خداازتون راضی باش
  ببخشید یه سئوال داشتم جوجه عروس های من تقریبا 25روزه هست ولی 2تا
  از جوجه ها ضعیف هستن خیلی رشد نمی‌کنند تواین 25روز حتی چشم هاشون هم کامل باز نشده درسته میخورندوچینه دانشون مقداری پر هستش ولی زیر باسنش که مدفوع میاد بیرون رگ ها یکم سیاه هستش بنظرتون مشکل از چی هستش چه راهکاری می‌تونه بهبود کنه الفسارا هم هرروز به آب اضافه میکنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اولین احتمال : اگر مولدها خواهر و برادر یا فامیل باشن احتمال جوجه ضعیف دادن بالاست که با مکمل ها هم نمیشه کمکشون کرد.
   دومین احتمال : اگر غذای طبع سرد به مولدها بدین با این وجود که از آلفاسریل هم استفاده می کنید اما باز هم ورم روده میگیرن.
   سومین احتمال : دفعات زیادی پشت سر هم از مولدها جوجه گیری شده و الف) مولدها ضعیف شدن ب)پاکسازی مولدها صورت نگرفته که در این صورت جوجه ها ضعیف هستن
   سخن آخر اگر آلفاسریل اصل باشه کمکی در روند بهبود جوجه ها انجام نده ، کاری از ما ساخته نیست شاید با سرلاگ ورسلاگا A19 بتونید جوجه رو بزرگ کیند البته اونم جنس اصل

 10. SAARGOL گفته:

  سلام ی سوال داشتم
  لازمه ک جوجه عروس هلندی شب هم هر ۴ ساعت یک بار تغذیه بشه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   معمولا در طول شبانه روز سه بار بهش سرلاک میدیم و وعده چهارم بستگی به مقدار سرلاکی در طول روز میدیم داره
   مثلا اگر هر وعده 5 سی سی بدیم نیازی به وعده چهارم نیست
   ولی اگر هر وعده 3 سی سی بدیم وعده چهارم هم میدیم و این مطلب رو در فیلمی که در آینده تولید میکنیم آموزش میدیم

 11. 933 گفته:

  سلام عروس هلندی من ۱۰ماهشه وقتی خریدمش دون خور شده بود ولی خیلی ضعیف بود الان که ۱۰ماهش شده دامپزشکی بردمش گفت بیمار نیست فقط ضعیفه و بهش قطره تقویتی و سرلاک داد
  چون بزرگ شده سرلاک رو نمیخوره و من صبحا با سرنگ تو دهنش میریزم قورت میده ولی رنگ مدفوعش عوض شده سبز روشن مایل به زرد شده علتش چیه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   علت تغییر رنگ مدفوع پرنده بر می گرده به اینکه چی میخوره. فکر کنم قطره ویتامین زرد رنگ هست و به همین خاطر مدفوع پرنده هم زرد رنگ میشه البته این یه احتمال هست.

 12. مجید گفته:

  سلام خسته نباشید من یک عروس هلندی خریدم ۳۰ روزه و گفتن با قاشق بهش سرلاک بدم بعد سرلاکی که من درست میکردم شل تر بود و زیر گلوش که میریخته سفت شده چکار کنم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   با دستمال مرطوب یواش یواش تمیزش کنید.

 13. کیمیا گفته:

  سلام من یه جوجه عروس هلندی یک ماهه خریدم دیروز
  فروشنده خودش یه بسته سرلاک بهم داد و گفت خارجیه ولی خب سرلاک داخل کارتن نیست و داخل یه کیسه بسته بندی شده
  میخواستم بدونم تا چه زمانی باید به جوجم سرلاک بدم؟
  و اینکه الان این سرلاکش اگه تموم بشه من از کجا باید بدونم که چه برند سرلاکی بوده تا دوبار از همون برند تهیه کنم؟چون سرلاک فقط داخل یه کیسه نایلونی پرس شده بود و چیزی روش ننوشته بود
  یه سوال دیگه ام دارم،موقع غذا دادن با کرمک به عروس هلندیم خیلی دلم براش میسوزه حس میکنم خیلی اذیت میشه و خیلی میترسم آسیب ببینه، یکی از آشناهامونم گفت که غذا دادن با کرمک باعث خونریزی معدش میشه واسه همین خیلی نگرانشم،میتونه همچین مشکلی براش پیش بیاد؟
  خواهش میکنم جواب بدین،ممنون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   سوالات خیلی خوبی پرسیدید و پاسخ هر سوال رو بصورت جداگانه مینویسیم.
   1.تا چه زمانی به جوجه سرلاک بدین؟ اگر جوجه 30 روزه باشه و سرلاکی که بهتون داده خارجی و مرغوب باشه معمولا تا سن 60 روزگی دونه خور میشه و شاید تا 80 روزگی. چون تجربه بزرگ کردن با سرلاک خارجی رو داریم زودتر پرنده رشد میکنه و دانه خور میشه
   2.اگر سرلاک تموم بشه چیکار کنید؟ تقریبا یه جوجه 30 روزه تا بزرگ بشه و دانه خور بشه حدود 500 تا 600 گرم سرلاک میخوره البته در بعضی مواقع کمتر هم بوده شما به مقدار 600 گرم سرلاک رو تهیه کنید و در یخچال نگهداری کنید تا نگرانی بابت تموم شدن سرلاک نداشته باشید.
   3.کرمک ها معمولا که جنسش نرم هست. اگر حس میکنید که جنس کرمکی که استفاده میکنید سخت هست مراجعه کنید به مغازه دوچرخه فروش ها و کرمک دوچرخه رو به انداره تقریبا 5 سانتی متر تهیه و استفاده کنید.
   و تا الان نشنیدم که کرمک باعث خونریزی بشه. شاید سر سرنگ فلزی باعث پارگی گلو بشه و کرمکی که جنسش نرم باشه خیر.

 14. Elnaz گفته:

  سلام
  من عروس هلندی ک خریدم فروشنده اینطور ک شما گفتید سرنگ رو بگیریم بالا خودت تو دهنش میزاره بهش سرلاک نمیداد و میگرفت دهنش باز میکرد بهش میداد وقتی هم که من گرفتمش اصلا نمیزاشت سرلاک بدم تا سرنگ میدید فرار میکرد اما دونه میخورد که خیلی لاغر شد الان چند روزیه دارم بهش سرلاک میدم باز اما اسهال شده چیکار کنم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر با دادن سرلاک فضله پرنده اسهال مانند شده یا زیاد سرلاک رو آبکی به پرنده میدید یا سرلاک به پرنده نمیسازه و از سرلاک بهتری استفاده کنید.اما جوجه ای که دانه خور شده دیگه نیازی به سرلاک نداره و بیشتر غذای نرم و دانه های تازه بهش میدیم مثل ارزن و کتان ایرانی

 15. چیکو گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من دیروز ی جوجه تقریبا 30روزه خریدم ک از مولد تغذیه میشده بم گف سرلاک بچه بگیر که منم سرلاک گندمو سیبشو گرفتم دیروز فضلش تقریبا ب سیاه میزد بعدش شد سبز امروز فقط اب مدفوع میکنه .میتونم سرلاکشو عوض کنم ورسل لاگا بگیرم؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   بله می تونید سرلاکش رو عوض کنید و ورسلاگا اصل گیرتون بیاد.
   قبل از عوض کردن سرلاک اینکار رو انجام بدین که مفید هست:
   2-3 سی سی آب قند ولرم به جوجه بدین تا سرلاک های قبلی رو که خورده هضم بشه و بعد از 3-4 ساعت سرلاک جدید رو بهش بدین

 16. امیرحسین کوهستانی گفته:

  سلام من از دیشب تصمیم گرفتم سرلاک بدم که سرلاک ققنوس هم هست ولی جوجه بزرگه نمیخوره و بعد از یکم سرلاک رفت یک گوشه جوجه دومی هم تقریبا اینطوری فقط آخری سرلاک خورد با اینکه از دیشب ساعت 10 هیچی نخورده بودند

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   2-3 سی سی آب قند ولرم بهش بدین بعد از سه ساعت مجددا سرلاک بهش بدین

 17. اتنا گفته:

  ابجی:
  سلام خسته نباشید من عروس هلندی دارم سه تا تخم گذاشتن امروز یکی شون در اومد سرحال بود بعد چند ساعت دیدم مرد فردا باید دوتا دیگه بیان بیرون چون تغذیه عروس هلندی هام خوب نبود ویتامین نداشت قبل تخم گذاری فکر کنم برای همین جوجه عروس هلندی مرد میشه فردا بچه هاشون رو ازشون بگیرم بهشون سرلاک بدم؟؟

  بپرس روز اپل باید بهشون غذا بدیم یا نه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر تجربه بزرگ کردن جوجه یک روزه دارید؟ بله میتونید جوجه ها رو خودتون بزرگ کنید اما با سرلاک مرغوب.

 18. علی گفته:

  سلام وقت بخیر جوجه عروس هلندی از زمان بدنیا اومدن تا 30روزگی و از سی روزگی تا 60روزگی تقریبا چقدر سرلاک میخوره که همونقدر تهیه کنم و رو دستم نمیونه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   با توجه به تجربه ای که داریم معمولا تا 600 گرم سرلاک نیاز هست برای بزرگ شدن جوجه 25 تا دون خور شدن.
   البته بودن کسانی که تا 8 ماهگی به عروس هلندی شون سرلاک میدادن.

 19. علی گفته:

  سلام خسته نباشید سوالی که داشتم اینه که کلا یدونه عروس از وقتی از تخم بیروم میاد تا وقتی دانخور بشه به طور تقریبی چقدر سرلاک مصرف میکنه؟بسته چند گرمی باید بگیرم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر فرض کنیم جوجه 25 روزش باشه تقریبا 600 گرم تا 80-90 روزگی مصرف میکنه
   بعضی مواقع دیده شده زودتر و یا حتی دیرتر دونه خور میشن.

 20. محمد زارعی گفته:

  سلام آقای زارعی من سه تا جوجه دو هفته ای دارم از مادر و پدر کامل تغذیه میشن آیا زمان جداسازی دارن یعنی حتما باید جدا بشن و سرلاک بدم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   1.اگر قصد دارید که جوجه ها رو آشتی کنید زمانی که سن جوجه ها 25 روز شد می تونید جداشون کنید و با سرلاک مرغوب بزرگشون کنید.
   2.اگر مولد ها جوجه ها رو میزنن و یا به جوجه ها غذا نمیدن شما در این مرحله ورود پیدا کنید و جوجه ها رو با سرلاک مرغوب بزرگ کنید.

 21. گفته:

  سلام سرلاک حتما باید مخصوص پرنده باشه؟ برای بچه رو نمیتونه حضم کنه؟ چون من اطلاع نداشتم و برای بچه رو گرفتم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   از سرلاک گندمی بچه هم میشه جوجه رو بزرگ کرد اما بهتر می بود که سرلاک پرنده باشه. الان که با سرلاک بچه دارید بزرگ می کنید با همون سرلاک ادامه بدین و تغییرش ندهید.

 22. محمدرضا گفته:

  سلام سایتتون فوق‌العاده هستش فقط من عروس هلندی من جوجه هستش ۱ ماهشه اولش زیاد دستشویی می‌کرد از امروز ولی کمتر شده با اینکه بهش غذا هم دادم مشکلش از چیه؟ غذا میدم بهش بعد چند ساعت میبینم چینه دونش خالی شده ولی مدفوعی نبود

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر مدفوعی نمی بینید احتمال داره جوجه مدفوع خودش رو میخوره. که در این مورد شما به جوجه دقت کنید و حرکات و رفتارش رو در نظر بگیرید.

  • حسین گفته:

   سلام
   سرلاکی که درست میکنیم تا چند ساعت میتونیم بهش بدیم و تا چند ساعت سرلاک سالم میمونه و خراب نمیشه؟

   • اصغر زارعی گفته:

    سلام وقتتون بخیر
    زمانی که سرلاک رو با آب جوش حل میکنیم برای همون وعده قابل مصرف هست و اگر سرلاک بیش از حد درست کردن مابقی سرلاک دور ریخته شود

 23. Ryan گفته:

  با سلام
  من سه تا جوجه عروس هلندی دارم که مامانشون بهشون غذا نداد و دارم بهشون سرلاک میدم ولی وقتی بهشون سرلاک میدم با اینکه چینه دانشون پر شده ولی بازم جیغ میزنن و اگه سرنگو ببرم نزدیکشون بازم دوست دارن بهشون غذا بدم
  آیا بهشون بازم سرلاک بدم یا نه؟
  و علت این جیغ هاشون چیه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   به نکته ی خیلی خوبی اشاره کردین
   بعضی مواقع پیش میاد با اینکه به جوجه عروس سرلاک دادیم بازهم تقاضای سرلاک میکنه آیا سرلاک بهش بدیم یا نه؟
   با توجه به سن جوجه عروس هلندی ، ما سرلاک بهش میدیم و بزرگ تر که بشه مقدار سرلاک رو بیشتر میکنیم ( تا 10 سی سی) و یا اینکه تعداد وعده ها رو بیشتر میکنیم.
   به طور مثال: اگر در روز سه بار 5 سی سی میدیم و جوجه گرسنه هست یا مقدار سرلاک رو تا 10 سی سی افزایش میدیم یا چهار وعده 5 سی سی بهشون میدیم.
   علت جیغ کشیدن هاشون: چون سرلاک مستقیم در چینه دان جوجه خالی میکنیم جوجه احساس سیری نمیکنه و تقاضای سرلاک رو داره و اگر بیش از حد بهش بدیم با کوچک ترین فشار به چینه دان، جوجه سرلاکی رو که خورده بالا میاره و شاید منجر به خفه شدنش بشه

 24. Emran sepidh گفته:

  سلام اقای زارعی خوب هستین
  ی سوال خیلی خیلی مهم داشتم خیلی ضروری اگ میشع حتما زود جواب بدین اقای زارعی من خونه عروسم ۲۷روزشه دیروز دستم گرفتمش داش از دستم می افتاد از پاش گرفتم و جلوگیری کردم از افتادنش امروز ک خونه نیستم همسرم بیحاله و کم غذا خورده از ی طرفم میگه انگار بال یا پاش شکسته چیکار کنم حالم از صب نگرانم تورخدا راهنماییم کنید

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   احتمالا بخاطر کشیده شدن پای جوجه، پاش درد میکنه شما میتونید پای جوجه رو یا با آب گرم یا روغن زیتون خوراکی مالش بدید تا پای جوجه بهبود پیدا کنه.
   و پرنده بخاطر دردی که داره یکم بحال و چرت میزنه

   • سبحان گفته:

    سلام ببخشید آقای زارعی من امروز جوجه عروس خریدم لطفا بگین از کجا بفهمم چینه دانش خالیه

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام وقتتون بخیر
     چینه دان پرنده زیر گلوش قرار داره اگر پر باشه برآمدگی داره و خالی هم باشه که صاف هست.

 25. امیررضا گفته:

  سلام
  من عروس هلندیم ۳۳ روزشه و میخواهم دونخور شوند باید اول چه کارهایی رو انجام بدم؟
  الان روزی ۲ وعده سرلاک میخوره

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   پیشنهاد ما اینکه در این سن هنوز به جوجه سرلاک بدین و روزی سه بار و تا سن 60 روزگی سرلاک بخوره
   بعدش سرلاک همراه غذای نرم بهش میدیم تا کم کم دون خور بشه

 26. یاشار گفته:

  عرض ادب ببخشید یه سوال داشتم اینکه من پرندم بعد از سرلاک نوک و زیر گلوش پاک میکردم اما متوجه شدم هنوزم سرلاک زیر گلوش چسبیده و خشک شده و نمیشه پاک کرد ایا قارچ یا بیماری نمیگیره؟ و با چی تمیز کنم؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   درسته زمانی که به جوجه سرلاک میدیم ممکنه سرلاک به پرهای گردن یا کنار نوک جوجه بچسپه و برای پاک کردنش دستتون رو خیس کنید و به همون قسمتی که سرلاک چسپیده بکشید تا سرلاک از حالت خشکی به حالت خمیری در بیاد و بتونید راحت تر جوجه رو تمیز کنید و از دستمال مرطوب هم میشه استفاده کرد.
   توجه: سرلاک خشک شده رو هیچ وقت نکنید.

 27. ستایش گفته:

  سلام ببخشید تا چند روزگی باید سرلاک داد و اینکه عروس من ۳۴ روزشه و داخل کارتن و الان فضول شده میخواد در بیاد میتونم داخل قفس بزارم یا زوده؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   معمولا زمانی که عروس هلندی شروع میکنه به پرواز کردن داخل قفس نگه داری می کنیم
   در ضمن قفسی که تهیه می کنید دارای فضله گیر باشه

 28. ماهان گفته:

  سلام خسته نباشید. من تازگیا جوجه یه ماهه سرلاکی خریدم فروشنده گفت ورسلاگا a19 میده منم همون از خودخریدم و تو این چند روز هشت سی سی که میدم بعد شاید ۱۰ ساعت هنوز چینه دان کامل خالی نشده و دیر هضم میکنه واسه همین سرلاک با اب داغ قاطی کردم و ته نشین شد واسه همین میخوام سرلاکش عوض کنم چه برند خارجی پیشنهاد میدین و چطور عوض کنم مراحل خاصی داره؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   احتمالا سرلاک اصلی نبوده. چون ما از برند استفاده کردیم و راضی هستیم.
   برای عوض کردن سرلاک در ابتدا این رو بگم که سرلاک و عوض نکنید و اگر شرایطی مثل الان پیش اومد می تونید از سرلاک برند اگزکت امگا 3 exact omega3 hand استفاده کنید.
   نحوه دادن سرلاک جدید:
   1.حداقل از آخرین وعده قبلی 12 ساعت گذشته باشه تا سرلاک قبلی که بهش دادین رو کامل هضم کرده باشه.
   2. 2 الی 5 سی سی آب قند ولرم به جوجه میدیم تا همه ی محتویات داخل بدن پرنده خارج بشه
   3. دو ساعت بعد از دادن آب قند ولرم اولین وعده سرلاک جدید رو به جوجه به مقدار کم میدیم، مثلا 2 الی 3 سی سی کافیه

 29. سعیدی گفته:

  سلام جوجه عروس من ۲۳ روزه هستش ولی دو سه روزه ساکت شده اون صدای جوجه ها موقع غذا خوردن رو درنمیاره و وقتی کرمک داخل دهنشه اصلا تکون نمیخوره چیکارش کنم

 30. محمد رحیمی گفته:

  با عرض سلام
  ببخشید من ی جوجه ۲۶روزه خریدم چرا چیندان هیچ موقع خالی نمیشه زمان نیاز هم سپری شده ،یا میل ب خوردن نداره زیاد، لطفاً راهنمایی کنید
  و اینکه ب زور بهش سرلاک میدم a21سر لاک هست طبق گفته فروشنده

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر سرلاک A19 اصل باشه که عطر و بوی خوبی داره .
   اگر سرلاک اصل باشه احتمالا سرلاک رو غلیظ درست میکنید و شاید سرلاک رو وقتی سرد هست به جوجه میدید.
   فیلم نحوه سرلاک دادن به جوجه عروس هلندی رو تماشا کنید.

   • کامران گفته:

    سلام
    لطفا دقیقا بفرمایید کرمک رو از سمت چپ صورت و نوک پرنده وارد کنیم یا سمت چپ خودمون یا از سمت چپ نوک پرنده به سمت راست حلق پرنده من متوجه نشدم ممنون میشم بفرمایید

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام وقتتون بخیر
     اجازه بدید در این زمینه آناتومی بدن عروس هلندی رو طراحی کنیم تا بتونیم خیلی راحت تر براتون شرح بدیم

 31. سیروان گفته:

  اینم اضافه کنم که قبلا فقط وقتی گشنش بود سروصدا میکرد ولی الان سروصداش هم زیاد شده حتا وقتی سیر شده

  • اصغر زارعی گفته:

   غذای جوجه چی هست؟ اسم سرلاکی که استفاده می کنید چی هست؟

   • سیروان گفته:

    سلام
    سرلاک جیلراک (gealerac ) ویژه جوجه عروس هلندی
    از نظر رشد جسش به نظر نمیاد مشکلی داشته باشه و خوب رشد کرده

    • اصغر زارعی گفته:

     اگر مشکلی نداره پس طرز تهیه سرلاک که روی بسته نوشته شده پیروی کنید

     • سیروان گفته:

      خیر به نظر مشکلی نداره و خوب رشد کرده ، فقط نمیدونم اینکه پرهاش تو یک ماهگی ریخته طبیعیه و دوباره رشد میکنه یا لازمه که ببرمش دکتر؟

     • اصغر زارعی گفته:

      اگر عکس یا فیلمی برامون ارسال کنید بهتر می‌تونیم راهنمایی کنیم.
      به شماره ای که در پایین صفحه هست ارسال کنید.

     • فاطمه زینلی کرمانی گفته:

      سلام جوجه عروس تقریبا ۴۰ روزه دارم که صاحبش سه وعده در روز هر وعده ۲۰ سی سی بهش غذا میداد خوب رشد کرده و اشتهای خوبی داره اما پرنده فروشی سوال کردیم گفت هر وعده بیشتر از ۱۰ سیسی بهش ندین،هر ۵ ۶ساعتی یبار ک غذا میخاد چینه دانش هنوز خالی نشده و مقداری غذا توش هست اما سفت نیست وقتی خریدمش چند ساعت بعد خیلی صدا میداد بهش سرلاک دادم با اینکه چینه دانش هنوز خالی نشده بود بعد اون ۱۵ ساعت هم صبر کردیم بازم غذاش کامل هضم نشده بود مدفوعش مشکلی نداره بی‌حال هم نیست اما نمی‌دونم طبیعیه چینه دانش خالی خالی نمیشه یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید

     • اصغر زارعی گفته:

      سلام وقتتون بخیر
      ۲۰ سی سی برای یک وعده فکر میکنیم زیاد باشه و ۱۰ سی سی بهتره
      شما از همون برند سرلاکی که از اول به پرنده دادن استفاده کنید و حالت سرلاک هم ماستی باشه نه شل باشه و نه سفت.
      و سرلاک هم ولرم باشه یعنی مقداری گرمی داشته باشه تا پرنده بهتر هضم کنه
      (اگر وعده قبلی هضم نشده مقداری آب قند ولرم بهش بدین و چینه دان جوجه رو ماساژ بدین تا سرلاک قبلی دفع بشه)

 32. سیروان گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یه جوجه عروس تقریبا 30 روزه دارم که از امروز فهمیدم که پرهاش داره میریزه و از پرهای سینش ریزش شروع شده و الان سینش تقریبا هیچ پری نداره لازم که ببرمش پیش دامپزشک؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام روز شما بخیر
   در این مورد اطلاعاتی ندارم و بهتر هست پرنده رو نزد دامپزشک ببرید.
   اگر می‌تونید عکس یا فیلم از جوجه عروس هلندی برای ما هم ارسال کنید.

 33. ساشا گفته:

  سلام وقت بخیر
  قبلا هم یک بار دیگه براتون شرح حال فرستادم
  عروس هلندیم رو تقریبا ۵ روز پیش خریدم
  روز اول فروشنده به من نگفت زیر مولد بوده و نباید سریع بهش سرلاک بدیم
  فقط گفت چینه دانش پر صبر کن یکم که خالی شد سرلاک بده
  هیچ وقت من چینه دان این پرنده رو خالی ندیدم همیشه یه کوچولو پر بوده
  مثلا ۱۲ تا ۱۶ ساعت هم صبر کردم خالی نشده
  روز دوم به فروشندش گفتم گفت دو قطره سرکه سیب قاطی سرلاکش کن من هم دو مرتبه تکرار کردم که فایده ای نداشت
  فرداش دکتر بردم براش آلفسریل نوشت
  بعد هم متوکلوپرامید داد
  آلفاسیریل رو یه مرتبه اندازه نصف عدس دادم
  متوکلوپرامید هم دو بار بهش دادم هر ۱۲ ساعت یک بار ۳ قطره که اون هم تاثیری نداشت
  بعد هم نیستاتین تجویز کدد که فقط دیشب ۲ قطره بهش دادم و قطع کردم
  امروز مدفوعش رو کشت داد و گفت هیچ بیماری نداره اصلا
  اما بهش امیدی نداشته باشید
  شاید زخم معده گرفته باشه مشخص نیست
  فقط سرلاکش رو رقیق کنید و بهش بدید
  و گفت سرلاک و با پوره سیب زمینی قاطی کن جون بگیره و رقیق باشه
  میخواستم بدونم من الان باید چیکار کنم؟
  صبر کنم تلف شه جلوم با اینکه میگه بیماری نداره؟
  مدفوعش هم هربار یه رنگه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   خیلی خوب توضیح دادید اما بدونید من دکتر نیستم و از تجربیاتی که داریم به دیگران مشاوره میدیم.و امیدواریم برای دیگران مفید باشه.
   با توجه به توضیحاتی که دادین در مدت زمان خیلی کوتاه چندین نمونه دارو به جوجه داده شده و تا الان نتیجه مطلوبی نگرفتین
   البته شاید بدن جوجه کشش این داروها رو هم نداشته و موجب ضعیف شدن جوجه هم شده.
   من نسبت به تجویز دارو توسط دامپزشک هیج دخالتی ندارم و دامپزشک باتوجه به علمی که دارن شما از ایشون پیروی کنید.

 34. امین گفته:

  پرنده ای که باسرلاک بزرگ شده عمر کمتری خواهد داشت واحتمال بیمارشدنش زیاده ؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   سوالی کلی پرسیدید. اگر شرایط خوبی برای پرنده مهیا باشه پرنده عمر بیشتری داره و طبیعتا کمتر بیمار میشه
   ولی اگر غذای نامرغوب بخورند و در مکانی نامناسب نگهداری شوند بله عمر کمتری دارند و بیشتر مواقع مریض میشن

   • علیرضا گفته:

    با سلام و خسته نباشین خدمت مدیر این سایت
    من دیروز یه عروس هلندی ۲۵ روزه خریدم که صاحب قبلی بهش سرلاک a19 میداد وقتی داشتم براش سرلاک میخریدم نمیدونستم که نباید سرلاک جوجه رو عوض کنم و خلاصه سرلاک(ققنوس خریدم و وقتی بهش میدادم خیلی خوب استقبال کرد و ۸ ۹ واحدم میدادم باز میخواس میخواستم بدونم این سرلاک خوبه ؟ نگران سلامتیشم

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام وقتتون بخیر
     اگر جوجه ی شما به راحتی سرلاک ققنوس رو می‌خوره و فضله (مدفوع) جوجه هم خوب هست
     می تونید همون سرلاک رو ادامه بدین و با توجه به سن پرنده بین 5 تا 10 سی سی بهش بدین

 35. zahra nasiri گفته:

  سلام من یه جوجه عروس 38روزه خریدم بهم گفتن تا یه هفته دیگ بهش سرلاک بدم ولی سرلاک بزور باید بهش بدم دهنشو باز نمیکنه خیلی کم هم میخوره شاید دو سی سی میترسم چیزیش بشه برا همین تند تند بهش سرلاک میدم باید چیکارش کنم که راحت غذاشو بخوره اذیت نکنه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   تا جای که اطلاع داریم جوجه عروس هلندی 38 روزه سرلاک خور هست مگر اینکه بزرگ تر باشه
   اگر جوجه عروس هلندی سرلاک نمی‌خوره شما برای پرنده غذای نرم بذارید.
   اگر غذای نرم نخورد احتمال داره سرلاک مرغوب نباشه و پرنده سرلاک رو قبول نمیکنه

   • zahra nasiri گفته:

    از سرلاکی که خودشون میدادنش خریدم بعد ببخشید یه سوال دیگ تا چند وقت دیگ باید بهش سرلاک بدم و از کی شروع میکنه بحرف زدن؟!

    • اصغر زارعی گفته:

     معمولا تا 80 یا 90 روزگی سرلاک می خورن اما از 60 روزگی شروع می‌کنیم به دادن غذاهای نرم تا که اصطلاحا میگن نرم خور شده.
     برای شروع کردن به حرف زدن تیاز هست که جنسیت جوجه عروس هلندی نر باشه
     و کار آسونی نیست تشخیص جنسیت جوجه عروس هلندی

 36. ساشا گفته:

  سلام یه عروس هلندی ۲۳ روزه دارم که به گفته فروشنده از مولد تغذیه میکرده
  روز اولی که گرفتم گفت هنوز چینه دونش پره و چند ساعت دیگه بهش غذا بده
  بعد چند ساعت من تازه سرلاک دادن رو شروع کردم
  از اول مدفوعش سبز بود
  اول تو دمای عادی خونه بود از یکی پرسیدم گفت مدفوع سبز یعنی سرما خورده الان توی اتاق گذاشتمش توی جعبه متوسط و بخاری روشن دماسنج هم ۲۹ درجه رو نشون میده.
  از همون اول هیچ وقت چینه دونش خالی خالی نشده یا اینکه ما بلد نیستیم اما ولع داره
  مثلا یکی گفت چینه دون وقتی خالیه باید بچسبه به سینه‌اش که من همیشه دیدم یه خورده ای وقتی خالیه گرده اما سفت نیست
  مثلا بین وعده های غذایشش ۶ یا ۷ ساعت فاصلست
  اما بین آخرین وعده تا روز بعد ۹ ساعت هم زمان گذشته
  دیروز توی سرلاکش سرکه سیب ریختم که یه خورده بهتر بود
  اما به خاطر اینکه گفتن سرماخورده TNT خیلی خیلی خیلی کم ریختم توی سرلاکش
  از دیشب ساعت ۷ عصر که بهش سرلاک با TNT دادم تا همین الان که ۷ صبح است چیزی نخورده ولع برای خوردن داره اما چینه دون خالی نیست
  وزنش هم تقریبا کم میشه
  نمیدونم باید چیکار کنم؟
  ببخشید طولانی شد گفتم شرح حال کامل بنویسم
  اگه‌ امکان داره بنده رو راهنمایی کنید

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   خیلی خوب توضیح دادین و ما بهتر می‌تونیم راهنمایی کنیم.البته یه فیلم در این زمینه تولید می‌کنیم.
   اینکه الان چیکار کنید رو توضیح بدم:
   اگر سرلاک در چینه دان پرنده سفت شده و هضم کردنش برای جوجه مشکل داره دو راهکار دارین:
   1.مقدار 3 الی 5 سی سی آب قند والرم به جوجه بدین و چینه دان پرنده رو ماساژ بدین تا سرلاک داخل چینه دان با آب قند ولرم قاطی بشه و پرنده بتونه سرلاک رو هضم کنه.
   2.جوجه عروس هلندی رو ببرید دامپزشکی و ساکشن انجام بده تا سرلاک ها رو از چینه دان بیرون بیاره

   یکی از ساده ترین نشانه ها برای تشخیص علائم سرما خوردگی جوجه عروس هلندی ، خیس بودن بینی جوجه هست اگر بینی جوجه خیس نیست پس جوجه سرما نخورده و مساله جای دیگه است.
   اینکه جرا مدفوع جوجه عروس هلندی سبز هست بستگی به غذای جوجه و نوع سرلاک داره و شاید احتمال داره سرلاک مورد استفاده به جوجه عروس هلندی سازگاری نداره و مدفوع جوجه اسهالی مانند و سبز هست.

   و جواب سوال آخر شما: اینکه ما در زمانی که جوجه عروس هلندی سرلاکی هست فقط به جوجه سرلاک مرغوب میدیم از ترکیب دارو با سرلاک خودداری میکنیم مگر در مواردی که استثنا قائل بشیم

   • ساشا گفته:

    با سلام مجدد
    دامپزشک صبح نبکدن و گفتن تو خونه به وسیله سرنگ و کرمک محتویات چینه دان رو خالی کنیم
    که به خوبی خالی شو و بعد از حدود تقریبی ۲ ساعت دوباره بهش سرلاک دادیم
    و فرمودن آلفاسریل باید مصرف کنه
    که وعده بعدی رو همراه آلفاسریل بهش دادیم
    مدفوعش کم شده و دیر به دیر انجام میده و پرنده وزن کم کرده
    الان دوباره چینه دان بعد گذشت ۳ ساعت که تقریبا ۳ سی‌سی سرلاک خورده پر هستش

   • ساشا گفته:

    سرلاک ققنوس بهش میدیم
    و فرمودن متاسفانه نمیتونیم سرلاک رو تغییر بدیم
    واقعا نگرانش هستم

    • اصغر زارعی گفته:

     سرلاک رو می‌تونید تغییر بدید اما اصولی
     برای تغییر دادن سرلاک شما سرلاک برند ورسل لاگا A19 تهیه کنید و از اصل بودن سرلاک هم اطمینان حاصل کنید.
     روش تغییر دادن سرلاک: پرنده چینه دانش خالی و گرسنه باشه، وقتی پرنده گرسنه هست چند سی سی آب قند ولرم میدیم و بعد از گذشت چند ساعت سرلاک جدید برند ورسل لاگا A19 بهش میدیم
     اما به مقدار کم
     برای اطمینان از اصل بودن سرلاک برند ورسل لاگا A19 : این سرلاک عطر و بوی خیلی خوبی داره اما جنس تقلبی عطر و بوبی خوبی نداره و سرلاک رو هم از جای معتبر خرید کنید.

 37. شهریار گفته:

  با سلام .عروس هلندی که با دستگاه باز میشه چند ساعت بعد تولد باید غذا دهی رو بهش شروع کنیم؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   24 ساعت پس از تولد شروع می‌کنیم به غذا دادن

 38. م.ی گفته:

  سلام وقت بخیر
  ممنون از پاسخگویی به سوالات
  به جوجه های عروس هلندیم سرلاک blue میدم با اینکه چهار روز بهشون سرلاک میدم بازم با زور باید سرلاکو بهشون بدم واینکه یکیشون بالا میاره سرلاک A19 بگیرم بدم اشکالی نداره یا فقط به جوجه ای که بالا میاره سرلاک جدید رو بدم.
  ممنون از راهنمایییتون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقت شما هم بخیر
   به دلیل اینکه سرلاک های متنوعی توی فروشگاه ها هست ما ویدئو نحوه تست سرلاک و تشخیص سرلاک مرغوب رو تولید کردیم
   می‌تونید تماشا کنید و از مرغوب بودن سرلاک اطمینان حاصل کنید و توجه داشته باشید که سرلاک A19 قلابی و نامرغوب در بازار وجود داره

 39. م.ی گفته:

  سلام وقت بخیر
  جوجه های عروس هلندی وقتی سرلاک می خورن مدفوعشون (عذرخواهی می کنم) باید اصولا چه رنگی باشه؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   معمولا رنگ مدفوع(فضله) جوجه ها کرم رنگ و مقدار کمی سفیدی همراه داره
   و شل و سفت بودن فضله (مدفوع) جوجه بستگی به غلظت سرلاک داره

 40. میلاد گفته:

  سلام. وقت بخیر
  جوجه عروس ۲۵ روزه دارم وقتی که چینه دان خالیه بهش سرلاک میدم. ولی اصلا نوکشو باز نمیکنه تا سر کرمک رو بگیره. چیکار کنم تا مجبور به غذا دادن بهش نشم؟
  پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   ببینید چون تجربه بزرگ کردن چندین جوجه عروس هلندی دارم ممکنه جواب شما یکی از گزینه های زیر باشه
   1.چون جوجه سنش کمه چند روز اول رو خودمون نوک جوجه رو باز می کنیم و سرلاک بهش میدیم بعد دیگه خودش میخوره
   2.بعضی از جوجه ها هستن که غرور دارن و نوکش رو باز نمیکنن و خودمون مجبوریم باز کنیم
   3.جوجه ها سیر باشن و میلی به خوردن نداشته باشن
   4.سرلاک مرغوبی نباشه

 41. م.ی گفته:

  سلام . وقتتون بخیر
  ی خواهش دارم ازتون. لطف می کنید در مورد پاکسازی عروس هلندی هم فیلمی تهیه بفرمایید.
  متشکرم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقت شما هم بخیر و خوبی
   بله حتما در برنامه مون قرار می‌دیم تا یه فیلم خوب تولید کنیم اما زمان میبره

 42. پالاهنگ گفته:

  سلام وقت بخیر میشه وقتی سرلاک عروس هلندی رو درست کردیم باقیش که اضافه اومده تو یخچال نگه داشت؟
  اگر میشه تا چند ساعت تاریخ انقضاء داره؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   سوال خیلی خوبی پرسیدید شاید سوال شما سوال خیلی از دیگران هم باشه
   ببیند سرلاکی که اضافه میاد رو ما دور می‌ریزیم و مجددا قابل استفاده نیست
   مثل نوزاد انسان که هر دفعه شیر خشک درست میکنیم به انداره همون وعده اش درست می‌کنیم
   هر چی که اضافه میاد رو دور می‌ریزیم

 43. مهران گفته:

  سلام خسته نباشید من ی جوجه عروس هلندی ۲۰روزه دارم وقتی سرلاک بهش میدم همش جیغ و داد میزنه باز میخاد تا اینکه روشو میکشم ساکت میشه حتی ۱۰سی سیم میدم بازم میخاد

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   بله بعضی از جوجه عروس هلندی ها میل دارن که سرلاک بیشتری بخورن و طبیعی هست
   اما شما بین 5 تا 10 سی سی بهش بدین

 44. ایمان گفته:

  سلام مرسی از سایت خوبتون
  ایا سرلاک بچه برا عروس هلندی مضروه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   نه مضر نیست اما برای جوجه عروس هلندی یکم سنگین هست(از نظر هضم کردن)
   و پیشنهاد ما اینکه از سرلاک های موجود در بازار که مخصوص جوجه عروس هلندی هست استفاده کنید

 45. م.ی گفته:

  سلام وقت بخیر . خواستم ازتون تشکر کنم به خاطر سایت مفید و ارزشمندتون و سپاسگزارم که همیشه با صبر و حوصله به سوالاتم دقیق پاسخ دادین و بسیار ممنون که این نکات رو به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار می دین
  امیدوارم همیشه دلتون شاد و تندرست باشید .
  بازم متشکر بابت این همه خوبی

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   از اینکه این مقاله برای شما مفید بود خیلی خوشحال هستیم
   و تلاش می‌کنیم در این زمینه فیلم و مقاله های بیشتری تولید کنیم
   ممنون میشیم ما رو به دوستان و دیگران معرفی کنید.

 46. محمد خروشی گفته:

  سلام وقت بخیر
  ی عروس هلندی خریدیم که الان 45 روزشو رد کرده ولی هنوز نمیتونه غذای نرم مثل تخم مرغ یا جوانه گندم بخوره هی بر میداره ولی دوباره از نوکش میفته وهنوز ما دو وعده سرلاک رو بهش میدیم به نظرتون چیکار کنیم؟ عادت کنه خودش غذا بخوره

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   ما تا زمانی که عروس هلندی دون خور نشده باشه به جوجه عروس هلندی سرلاک رو میدیم
   اما سه وعده
   احتمالا چون نوک پرنده سفت نیست نمی تونه جوانه گندم یا چیزای دیگه رو بخوره

   • محمد خروشی گفته:

    خب چه مدت طول میکشه پرنده نوکش سفت بشه یا راهی هست که زودتر این اتفاق بیفته

    • اصغر زارعی گفته:

     جوجه عروس هلندی ها تقریبا از سن 45 روزگی به بعد شروع می‌کنند به نوک زدن هر چیزی که روی زمین باشه
     پس بهتر هست که از همین سن شروع کنیم به دادن غذاهای نرم تا زودتر دانه خور بشه
     البته چند تا از مشتری های من بودن که بیشتر از 3 ماه به پرنده سرلاک می‌دادن

 47. Rasta گفته:

  سلام من یه عروس هلندی دوماهه دارم روزی ۳ بار بهش ۱۰ سی سی سرلاک میدم . الان واسش ارزن کتان ریختم می خوره ولی کم حالا چطوری بهش سرلاک بدم ؟؟
  اخه یه روز ۵ سی سی بش دادم ولی گشنش بود هنوز همش صدا در می اورد .

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر جوجه عروس هلندی شما کم کم دونه می‌خوره و الان روزی سه وعده میدین
   می‌تونین یک وعده رو حذف کنید و ارزن و کتان در اختیار پرنده قرار بدید تا کم کم دانه خور بشه

 48. __imh4ni3__ گفته:

  سلام ببخشید من عروس هلندیم 20 روزشه و اگه کم سرلاک بخوره چی میشه کمتر از 3 سی سی خورد

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   با توجه به سن جوجه تقریبا 5 سی سی میخوره
   ولی شما میتونید مقدار کم اما به دفعات زیاد بهش بدین
   ولی اگر سرلاک رو نمی خوره یا پس میزنه سرلاک مرغوب تهیه و مصرف کنید

  • هادی گفته:

   سلام دوست عزیزکم کم بهش بده هروقت دیدی چینه دونش خالی شده دوباره بده اگروقت داشته باشی همون 3سیسی عالیه ولی اگرمثل من وقت نداری تندتندغذابدی 7تا8سیسی نرماله

 49. م.ی گفته:

  سلام روز بخیر . با تشکر از سایت مفیدتون. ی سوال دارم یکی از جوجه های عروی هلندیم که تقریبا بیست روزه بدنیا اومده نمی تونه خوب رو پاهاش وایسته در صورتی که جوجه ی کوچکتر از اون رو پاش می ایسته لطفا راهنمایی می کنید که علت چیه و چه کاری باید انجام بدم؟ بسیار متشکرم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام روز شما هم بخیر و خوبی
   ببینید برای مشاوره دادن به این موارد نیاز هست پرنده رو ببینیم(یا فیلم برامون ارسال کنید) یا اینکه به نزدیک ترین دامپزشکی مراجعه کنید و راهنمایی بگیرید

 50. م.ی گفته:

  سلام وقت بخیر . لطف می کنید در مورد تغذیه ی مولد تو این روزایی که جوجه دارن توضیح بدین خیلی ممنون میشم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام بله حتما
   ما در نظر داریم فیلم آموزشی در این زمینه فیلمبرداری کنیم
   و در سایت قرار می دیم
   از نظر و انرژی خوب تون متشکریم

 51. م.ی گفته:

  سلام وقت بخیر ممنون که پاسخگو بودید بسیار متشکرم
  متاسفانه جوجه ی عروس هلندی من مرد .وقتی بهش غذا می دادم خوب نمی خورد و نفس نفس می زد

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام خواهش می کنیم
   و بابت از دست دادن جوجه عروس هلندی متاسفم

 52. م.ی گفته:

  سلام وقت بخیر عروس هلندی من بعد از ده روز از متولد شدن جوجه هاش به یکی غذا نمی ده امروز دیدم جوجش کف لونش بی جونه براش سرلاک خریدم لطفا راهنمایی کنید چند بار در روز و چه مقدار سرلاک بدم و اینکه به جز سرلاک غذای دیگه ای باید بدم در ضمن وقتی سرلاک به جوجه می دم بعد پیش جو جه های دیگه می ذارم اشکال داره یا نه. ازتون خواهش میکنم جوابمو بدین چون جوجم خیلی بی حاله و بی جونه. ممنون سایت خوبتون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام ممنون از سوال خوبتون و اینکه با جزيیات سوال تون رو پرسیدید.
   اگر جوجه شما ده روز باشه مقدار سرلاک تقریبا 3الی5 سی سی در هر وعده هست و در طول روز 3 الی 4 بار بهش میدیم
   البته من خودم قبل از سرلاک دادن به پرنده دقت میکنم که وعده قبلی که بهش دادم رو هضم کرده باشه.
   جوجه عروس هلندی ها تا سن تقریبا 50 الی 70 روزگی بهشون سرلاک میدیم
   اون یه دونه جوجه عروس هلندی اگر مولد ها بهش غذا نمیدن رو خودتون بزرگ کنید و نیازی نیست مجددا توی لونه بذارید
   فیلم های آموزشی که در این صفحه قرار دادیم رو خوب نگاه کنید نکات خیلی خوبی بیان شده

 53. عباس گفته:

  سلام، من یک جوجه عروس خریدم، و سرلاکی که از خود فروشنده به همراه جوجه خریدم بهش میدادم و خوب می‌خورد تا اینکه سرلاک تمام شد، از بازار سرلاک آ 19 گرفتم ولی خیلی بد میخوره، چه دستوری میدین؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام دوست گرامی
   همیشه اول سرلاکی که قبلا به پرنده میدادید رو بدید
   اگر سرلاک مورد نظر در بازار موجود نبود سرلاک A19 سرلاک خیلی خوبی هست به شرطی که دارای تاریخ انقضا باشه و اصل بودن سرلاک هم مهمه
   مشخصات سرلاک A19 :وقتی به صورت پودر هست دارای رایحه خیلی خوبی هست. و وقتی که با آب جوش مخلوط میکنیم رنگ دانه های نارنجی رنگی آزاد میشه

 54. 7322 گفته:

  سلام خسته نباشید????????
  من یک جوجه ی ۲۵ روزه گرفتم من دیشب بهش زیاد غذا دادم و فکر کنم به همین خاطر بالا آورد.
  امروز یکم کم تحرک و زیاد به سرلاک توجه نمیکنه و نمیخوره خیلی نگرانم برای پرنده مشکلی پیش آمده ؟!

 55. مریم گفته:

  سلام من دوتا عروس دوماهه، تازه گرفتم. یکیشون اسهال هست پف کرده اصلا دونه نمیخوره صداش در نمیاد الان هشت روز که اینطور سرلاک روزی دوبار بهش میدم، امروز هم دیدم مخرجش باد کرده کثیف هم بود با آب تمیز کردم، ولی اون‌یکی سرحاله

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   برای پیشگیری از انتقال بیماری بهتره هست که جوجه عروس هلندی سالم رو از جوجه عروس هلندی مریض جدا کنید.
   برای درمان جوجه عروس هلندی بهتره هست به دامپزشکی مراجعه کنید

 56. احمد س گفته:

  سلام 2تا جوجه عروس هلندی 50 روزه خریدم که از زیر پدر و مادر گرفتنشون و 2روزه که آوردمشون ولی چندبار با سرنگ و کرمک و سرسرنگ فلزی سرلاک خواستم بهشون بدم ولی اصلا میلی نشون نمیدن و هرکار که میکنم نمیخورن و ارزن و تخم مرغ گذاشتم که بیشتر ارزن رو میخورن اونم به مقدار تقریباً کم… بگید من بدونم چکار کنم آیا واجبه سرلاک بهشون بدم یانه… لطفأ منو راهنمایی کنید… ممنونم..

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   چون جوجه ها تا سن 50 روزگی پیش مولدها بودن احتمال اینکه زودتر دون خور شدن رو داره. اگر سرلاک نمی خورن دیگه واجب نیست بهش بدین همین ارزن و کتان ایرانی بهش بدین و همچنین مغز تخمه خام هم براش خوبه. در کل چیزهای نرم بهش بدین چون به اصتلاح نرمه خور هستن.

 57. Mohammad گفته:

  سلام.بنده یک جوجه دو ماه خریدم که ارزن میخوره ولی کم آیا باید با سرلاک تغذیه بشه؟اگر بله چه مقدار ؟ تخم مرغ هم براش پختم اما فقط خردش میکنه و نمیخوره و سوال بعدی اینکه اگر سرلاک لازم هست برای جوجه دوماهه با سرنگ بهتره یا قاشق مخصوص سرلاک؟ تشکر

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   سن دوماهگی معمولا یک یا دو وعده سرلاک رو به پرنده میدیم اما بستگی به جوجه داره که میل به خوردن سرلاک داره یا نه
   نکته بعدی اینکه یک پارچه بزرگ پهن کنید و روی اون ارزن ایرانی برزید و جوجه رو روی پارچه رها کنید تا دانه های ارزن راحت تر در اختیارش باشه

 58. فرناز گفته:

  سلام وقتتون بخیر جوجه من ۴۵ روزشه ۳ وعده سرلاک میخوره هر بار ۶ سیسی و بین وعده ها غذای نرم ولی بازم گسنشه وقتی میبینتم ناله می کنه و غذا می خواد حتما باید پاروه روی قفسش بندازم تا آرمو بشه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   ببیند چون جوجه در دوره رشد هست غذا بیشتر میخوره و معیار ما برای سرلاک دادن به جوجه عروس هلندی این هست که چینه دان جوجه عروس هلندی خالی شده باشه و وعده بعدی رو بهش میدیم
   و وقتی که جوجه عروس هلندی سر و صدا میکنه یعنی گرسنه اش هست حالا یا سرلاک و یا غذای نرم بهش بدین تا جوجه گرسنگی نکشه

 59. Hadi گفته:

  سلام وقت بخیر
  یک جوجه عروس یک ماهه تا وقتی دونخور بشه حدودا به چند گرم سرلاک احتیاج داره؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   تقریبا هر ده روزی 200 گرم سرلاک می خوره
   تا سه ماهگی هم سرلاک به جوجه عروس میدیم تا کم کم دون خور بشه

 60. غزل گفته:

  سلام و وقت بخیر
  از اشتراک گذاشتن مطالب بینهایت سپاسگزارم
  سوالی که برای من پیش اومده!
  شما فرموده بودید تا ۶۰-۷۰ روزگی سرلاک
  اما جای دیگری گفتید از ۳۵ تا ۴۵ روزگی جوجه، میتونیم جوانه و تخم مرغ و.. بهش بدیم
  ممکنه بیشتر توضیح بدید کدوم رو انجام بدیم؟
  سپاسگزارم

  • IR_Dane گفته:

   سلام
   منظور این هست که در کنار سرلاک از حدود 35 – 40 روزگی چیزهای نرم به جوجه بدیم تا باهاش بازی کنه و کم کم دانه خوردن رو یاد بگیره و این میتونه تا 3 ماه هم طول بکشه و در طی این مدت تا زمانی که پرنده سرلاک میخوره بهش سرلاک میدیم
   مدت زمانی که گفتیم تقریبی هست یک جوجه هست زودتر دانه خور میشه و یکی دیرتر و این بستگی به عوامل زیادی داره
   مثلا زمانی که جوجه پیش پدر و مادرش هست زودتر دانه خور میشه چون دانه خوردن رو میبینه و بیشتر تمرین میکنه

 61. شیوا گفته:

  سلام عروس من جوجه اولش ۵ روزشه و ۴ تا تخم هر چهارتاش در اومدن اما نر دیشب بطور نامعلومی مرد 😔حالا ماده بهش فشار میاد بنظرتون دوتا رو ازش جدا کنم ک سرلاک بدم یابازم چند روز صبر کنم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اول نگاه کنید و ببیند عروس هلندی ماده به جوجه ها غذا میده یا نه. اگر عروس هلندی ماده به جوجه ها غذا میده که خیلی خوبه و نیازی نیست جوجه ها رو جدا کنید.
   هر روز غذاهای زود هضم در اختیارش قرار بدین مثلا تخم مرغ آب پز شده،سیب زمینی آب پز شده و همچنین مخلوطی که بهش میدین دانه هاش تاره باشه و زود هضم.
   ولی اگر دیدید که چینه دان جوجه ها خالی هست و عروس هلندی ماده به جوجه ها غذا نمیده باید به جوجه ها سرلاک بدین

 62. فریبا کابلی گفته:

  سلام خسته نباشید
  جوجه عروس من 35 روزه هست سه وعده سرلاک میخوره میتونم چیز دیگه بدم که سرلاکشو کم کنم

  • IR_Dane گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   نه متاسفانه نمیشه از سرلاک ش کم کرد.
   چون جوجه عروس هلندی در رشد هست باید سرلاک رو حتماً بخوره مخصوصا در سنین پایین چرا؟
   چون اگر پرنده سرلاک به مقدار نیازش تامین نشه باعث ضعیف شدن پرنده میشه و خوب رشد نمی کنه.
   مثل نوزاد انسان می مونه تا شش ماهگی حتماً باید شیر مادر یا شیر خشک بخوره از شش ماهگی به بعد کم کم شروع میکنیم به دادن غذای آبکی
   پرنده هم همینطور هست
   ولی از 70 روزگی میشه از وعده سرلاک کم کرد و غذاهای نرم بهش بدیم

   • تبسم گفته:

    سلام
    ببخشید نیازه که نصف شب هم به جوجه عروس هلندی سرلاک بدیم ؟

    • اصغر زارعی گفته:

     بستگی به سن جوجه داره ولی معمولا در روز سه بار به جوجه سرلاک میدیم.

 63. یاسر گفته:

  سلام و خسته نباشید من ی جوجه سرلاک 28 روزه دارم که بنج روزه از مادر جدا شده و یکیشون اسهال گرفته راهنمایی کنید

  • IR_Dane گفته:

   سلام چندتا دلیل داره برای اسهال جوجه عروس هلندی
   ۱.تغذیه
   ۲.استرس
   ۳.بیماری
   ۴.فضله خوری

   ۱.تغذیه: بخاطر تغذیه نامناسب ممکن هست جوجه عروس هلندی اسهال بگیره مثلا سرلاک نامرغوب بدیم یا سرلاک زیاد آبکی باشه
   ۲. استرس: چند بار هم تجربه کردیم وقتی که جوجه عروس هلندی از مولد ها جدا میکنیم جوجه استرس داره و چند روزی اسهال میگیره البته بعد از چند روز خوب میشن
   ۳.بیماری: این مورد هم بخاطر پاکسازی نکردن مولدها اتفاق می افته که جوجه ها اسهال میگیرن و می میرن
   ۴.فضله(مدفوع) خواری:چون جوجه ها دسترسی به فضله(مدفوع) خودشون دارن و از روی گرسنگی یا کنجکاوی شروع به خوردن میکنن که باعث اسهال پرنده میشه

 64. امید گفته:

  سلام بعد از چند وقت میتونیم به عروسمون سرلاک بدیم؟ میتونی زودتر بگی
  با تشکر

  • IR_Dane گفته:

   سلام دوست گرامی
   سرلاک را معمولاً بین دو تا 3 ماه به جوجه ها می دهند و از 30-40 روزگی به تدریج جوانه گندم و تخم مرغ و ارزن در اختیار جوجه بذارین و زمانی که اینا رو خوردن می‌تونید سرلاک رو کم کم قطع کنید.

 65. مهرناز گفته:

  سلام.جوجه عروس من 35 روزشه و تازه خریدمش در طول روز سرلاک میخوره ایا بهش آب بدیم یا نه؟

  • IR_Dane گفته:

   سلام خیر نیازی نیست- تا زمانی که جوجه سرلاک میخوره نیازی به آب دادن نیست چون سرلاک خودش با آب درست میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *