طوطی عروس هلندی چیست؟(نژادها،غذا،نحوه نگهداری)

همه چیز درباره عروس هلندی

آنچه در این مطلب می خوانید:

4.4/5 - (146 امتیاز)

عروس هلندی یا در انگلیسی کوکاتیل (cockatiel) یک پرنده دوست داشتنی محبوب به عنوان یک پرنده خانگی می‌باشد. پرنده ای که مانند یک دوست صمیمی و عضوی از خانواده می‌تواند در کنار شما زندگی کند و به خانه شما شوق و اشتیاق بیاورد.بعد از آشنایی شما با عروس هلندی دل کندن از آن بسیار سخت است چون به عضوی از خانواده شما تبدیل شده است.در این مقاله از سایت آی آر دانه تاریخچه پیدایش عروس هلندی، اطلاعات کلی راجب آن‌ها ، معرفی نژادهای مختلف و نیازمندی های این پرندگان زیبا و جذاب را بیان خواهیم کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

ویژگی ها و خصوصیات کلی عروس هلندی ها:

عروس هلندی ها طوطی های با استعدادی هستند به ویژه عروس هلندی های نر که سوت زدن‌های آن‌ها معروف تر است. عروس هلندی ها پرندگانی هستند که خیلی سریع می‌توانند با انسان ها خو بگیرند و با آنها دوست شوند و وقتی دوست خود را پیدا کردند دوست دارند بیشتر پیش آن‌ها باشند و با آن بازی کنند.

 عروس هلندی ها پرندگان بازیگوشی هستند و از پرواز کردن لذت می برند. آن‌ها دارای رنگ های بسیار زیبا و متنوعی هستند که هر کدام از رنگ ها نشانگر نژاد مختلف عروس هلندی ها می باشد و این نژاد های مختلف از طریق جفت زدن نژادهای متفاوت به وجود آمده‌اند.

شما که این مطلب را می خوانید احتمالاً یا عروس هلندی دارید، یا به دنبال آن هستید که یک عروس هلندی بخرید و یا اینکه کنجکاو شدید راجع به عروس هلندی ها بیشتر بدانید.

بهتر است همین جا به شما بگویم که عروس هلندی ها  حیوانات زیبا و جذابی هستند که اگر با آنها رفتار مناسبی داشته باشید به مرور زمان عاشق شما خواهند شد. پس اگر برای سرگرمی و گذراندن وقت خود نیاز به یک حیوان خانگی دارید عروس هلندی می تواند انتخابی مناسب برای شما باشد.

 من خودم پرنده ها و حیوانات زیادی داشته ام اگر بخواهم به شما بگویم که کدام یک از این حیوانات بیشتر نظر من را جلب کرده اند به جرات می توانم بگویم که عروس هلندی برای من نسبت به حیوانات دیگر از جذابیت و برتری خاصی برخوردار است این پرنده خیلی باهوش است و همچنین کلاه(تاج) آن خیلی آن را قشنگتر کرده است.

آنها جذاب و همچنین دوست داشتنی هستند. مراقبت از کوکاتل و اهلی کردن به دلیل کوچکتر بودن  از سایر طوطی ها راحت تر است. آنها قادر به تقلید از گفتار هستند ، اگرچه درک گفتار آنها دشوار است. این پرندگان در سوت زدن تبحر دارند و می توانید به آنها یاد دهید که  آواز بخوانند.

فیلم آواز خواندن بسیار زیبای عروس هلندی در طبیعت

بررسی اجمالی عروس هلندی

گونه ها و نام های مشترک: عروس هلندی ، تیل ، کواریون (کواریان) ، وایرو (ویرو)

نام علمی: « Nymphicus hollandicus »

اندازه عروس هلندی بالغ:حدود 28 تا 35 سانتی متر و وزن عروس هلندی بالغ بین 50 تا 120 گرم

طول عمر عروس هلندی: 15 تا 20 سال (با مراقبت، نگهداری و تغذیه مناسب گاهی اوقات تا 30 سال هم عمر می‌کنند که البته این نادر است.)

زادگاه و تاریخچه :

زادگاه اصلی عروس هلندی‌ها قاره استرالیا است ، بومی‌های آنجا عروس‌هلندی‌ها را  شگفتی ها می نامند. آنها بیشتر در Outback (منطقه ای از قسمت شمالی قاره استرالیا) زندگی می کنند. آن‌ها در سال 1770 میلادی کشف شده اند ، کوچکترین اعضای خانواده کاکادوها هستند. آن‌ها بسیاری از ویژگی‌ها و عادات مشابه پرنده بزرگتر از خود را نشان می دهند. در طبیعت آن‌ها در گله های بزرگ(بصورت گروهی) زندگی می کنند.

عروس هلندی ها در دهه 1900 میلادی به عنوان حیوانات خانگی محبوب شدند. پرورش آنها در خانه آسان است و شخصیت‌های مطبوع و صمیمی دارند و رفتار آنها برای زندگی در خانه طبیعی است. این پرندگان دیگر نمی توانند از استرالیا به دام بیفتند و صادر شوند.


کلاه و تاج عروس هلندی:

شما با مشاهده کردن تاج عروس هلندی می‌توانید حالت و خوی پرنده را متوجه شوید به این صورت که تاج طوطی عروس وقتی که آرام است به حالت خوابیده است اما زمانی که عروس هلندی میترسد و یا با دیدن چیزی تعجب می کند و حالت های دیگر تاج آن به حالت باز شده و حتی حالت های متفاوتی است که اگر شما رفتار تاج عروس خود را به مرور زمان دنبال کنید با حالت های مختلف آن آشنا خواهید شد.

عروس هلندی علاقه شدیدی به پرواز کردن و بال زدن دارد و اگر عروس هلندی شما دستی باشد دوست دارد از سر و کله شما بالا برود و روی شانه ها و کله شما بنشیند، و علاقه‌مند است که شما با آن بازی کنید.

کم محلی کردن به عروس هلندی:

اگر شما به این پرنده زیبا کم محلی کنید و آن را در قفس رها کنید ممکن است بعد از مدتی افسرده شود و این افسردگی باعث شود که  پر و بال خود را بکند و به دوره ی پرکنی(اصطلاحاً می‌گویند پرنده وارد لَک شده است.) وارد شود.

فیلم آواز خواندن بسیار زیبای عروس هلندی همراه با حرکات نمایشی

انواع عروس هلندی

انواع نژادهای عروس هلندی :

عروس هلندی ها نژاد های مختلفی دارند که از طریق جفت زدن نژادهای مختلف با یکدیگر این نژاد های جدیدتر به وجود آمده‌اند. در ادامه هر کدام از آنها را نام می‌بریم و معرفی می‌کنیم همچنین در صورت امکان عکس آن را هم قرار می‌دهیم

سه تا از نژادهای معمول و بیشتر شناخته شده عروس هلندی می‌توان به نژاد های خاکستری (معمولی) ، نژاد لوتینو و نژاد آلبینو اشاره کرد.

عروس هلندی نژاد خاکستری(معمولی):

بیشترین رنگ عروس هلندی‌های موجود رنگ خاکستری آن می باشد که در طبیعت و جنگل های استرالیا بسیار فراوان است.عروس هلندی‌های خاکستری دارای صورت و تاج با رنگ زرد یا رنگ سفید با گونه های نارنجی رنگ هستند. این عروس هلندی ها پرجمعیت ترین گونه در بین نژاد های عروس هلندی در جهان می باشد.

عکس عروس هلندی خاکستری(معمولی)
عکس عروس هلندی

عکس عروس هلندی خاکستری

عروس هلندی نژاد لوتینو:

عروس هلندی لوتینو دارای رنگ زرد هستند و گاهی اوقات بال‌های این پرنده متمایل به سفید و یا رنگ کرم هستند و برخی دیگر از این عروس هلندی ها رنگشان متمایل به نارنجی می باشد عروس هلندی لوتینو به خاطر رنگ زیبایی که دارد از محبوبترین نژاد بین مردم می باشد. از مشخصه های دیگر این پرنده لپ‌های قرمز رنگ آن است.

عکس عروس هلندی لوتینو
عکس عروس هلندی لوتینو

عروس هلندی نژاد آلبینو:

عروس هلندی آلبینو دارای رنگ سفید خالص می باشد و هیچ گونه خال و یا رنگ دیگری در پرهای آن مشاهده نمی شود، نژاد آلبینو را می‌توان گران قیمت ترین عروس هلندی و همچنین کمیاب ترین نژاد در بین نژادهای مختلف عروس هلندی دانست.

عکس عروس هلندی آلبینو
عکس عروس هلندی آلبینو

عروس هلندی نژاد زعفرانی:

این عروس هلندی رنگ آن تقریباً شبیه لوتینو است با این تفاوت که رنگ آن زرد تر و در میان پر های آن پرهای سفیدتر وجود دارند. به عبارتی می توان گفت خالهای با رنگ سفید دارد و رنگ اصلی آن رنگ زعفرانی است به همین دلیل این عروس هلندی را زیبا و جذاب کرده است.

عروس هلندی زعفرانی

عکس عروس هلندی زعفرانی
عکس عروس هلندی زعفرانی

عروس هلندی دوکت

عروس هلندی نژاد مرواریدی یا گلباقالی:

عروس هلندی مرواریدی مانند همان نژاد خاکستری است با این تفاوت که لکه های دایره ای شکل سفید رنگ میان رنگ خاکستری وجود دارد این لکه ها دارای نظم خاصی می باشد که این نژاد عروس هلندی به مرواریدی یا گل باقالی معروف شده است

عکس عروس هلندی مرواریدی و گلباقالی
عکس عروس هلندی گلباقالی

عروس هلندی نژاد وایت فیس(صورت سفید):

این عروس هلندی معمولاً رنگ خاکستری دارد و رنگدانه ای در بین پرهای آن وجود ندارد و صورت و تاج آن ها رنگ سفید دارد .

عکس عروس هلندی وایت فیس
عکس عروس هلندی وایت فیس

عروس هلندی نژاد ابلق :

این نژاد عروس هلندی یعنی نژاد ابلق دارای دو رنگ می باشد( ابلق در لغت به معنی دو رنگ است) که رنگ پرهای آن می تواند زرد خاکستری و یا سفید باشد و رنگ بدنه اصلی آن با رنگ بال های آن تفاوت دارد مثلاً رنگ بال های آن سفید و رنگ بدنه آن خاکستری باشد یا برعکس می توان گفت  که تمام بال یا قسمتی از آن دارای ترکیبی از رنگ های گفته شده باشد

عروس هلندی نژاد دارچینی(سینامون):

نژاد دارچینی عروس هلندی که به آن نژاد سینامون هم گفته می‌شود. دارای سر و صورتی زرد و گونه های نارنجی رنگ و پرهای قهوه ای رنگ و زرد می باشد، رنگ زیر پر های آن سفید است و نام آن به علت رنگ متفاوت پرهایش انتخاب شده است.

عروس هلندی نژاد پروانه ای :

 این عروس هلندی همان نژاد ابلق است.

عروس هلندی نژاد نقره ای:

این نژاد از عروس هلندی هم خیلی شبیه به نژاد خاکستری می باشد و از جفت گیری عروس هلندی صورت سفید و آلبینو  نژاد نقره ای به وجود آمده است. و آن چیزی که آن را متمایز کرده است وجود رنگدانه های خاکستری با شدت کمتر نسبت به نژاد خاکستری است و گونه های نژاد نقره ای نارنجی هستند.

ویدیوی درگیری کوتوله و عروس هلندی(چرا عروس از کوتوله میترسه؟)

عروس هلندی نژاد زمردی:

 این عروس هلندی در پرهای خاکستری خود لکه‌های زرد رنگ دارد که در زیر نور انعکاسی سبز دیده می‌شود نام گذاری آن هم به علت رنگ پرهای آن است.

عروس هلندی نژاد صورت زرد:

اگر عروس های خاکستری را در نظر بگیرید عروس هلندی صورت زرد دارای صورتی زرد رنگ تر و پررنگ تر نسبت به نژاد خاکستری می باشد

این ها اکثر اسم هایی هستند که شاید راجع به نژاد‌های مختلف عروس هلندی ها از افراد مختلفی شنیده باشید که هر کدام از آن ها رنگ های مختلفی دارند.

دلیل این همه تفاوت رنگ و نژاد های مختلف عروس هلندی چیست؟

پاسخ به این سوال آسان است و در بالا هم به آن اشاره کردیم و که نژاد های و رنگ های مختلف عروس هلندی به علت جفت گیری نژاد های مختلف با یکدیگر است و به علت این جفت گیری ها جهش ژنتیکی در پرندگان صورت گرفته و نژادهای جدیدتری به وجود آمده است.

بر اساس این جهش ها رنگدانه های تیره و خاکستری و لکه های زرد و قرمز در عروس هلندی ها به وجود آمده است.

بهترین نژاد عروس هلندی ها کدام است و من چه عروس هلندی را بخرم؟

درباره اینکه بهترین نژاد عروس هلندی ها کدام نژاد است نظرهای متفاوتی وجود دارد و بعضی ها یک نژاد را از دیگری برتر دانسته اند اما از نظر ما بهترین نژاد عروس هلندی آن نژاد عروس هلندی است که شما از رنگ آن بیشتر خوشتان می آید و تقریباً همه نژادها یکسان هستند و هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد اما اگر شما پرنده‌ای می‌خواهید که آواز بهتری سر دهد و سوتهای قشنگتری بزند بهتر است یک عروس هلندی نر را انتخاب نمایید چون اثبات شده است که عروس هلندی نر شور و هیجان بیشتر و سر و صدای بیشتری دارد.

مراقبت و تغذیه

عروس هلندی نیاز به یک قفسی دارد که به اندازه کافی جا داشته باشد که بتوان داخل آن انواع اسباب بازی و نشیمنگاه های مختلف و حتی ظروف غذا و آب قرارداد، و با وجود این وسایل و لوازم درون قفس عروس هلندی بتواند بال‌هایش را بدون برخورد با قفس و لوازم آن تکان دهد قفس هایی که  درب بزرگ در جلوی آنها وجود دارد قفس های مناسب عروس هلندی و طوطی سانان می باشد.

 درب قفس عروس هلندی ها را به این علت بزرگی در نظر می‌گیرند تا رفت‌وآمد پرنده به قفس راحت و بدون برخورده عروس هلندی با قفس صورت پذیرد

مطلب پیشنهادی:
کوتاه کردن ناخن عروس هلندی

حرف زدن عروس هلندی:

عروس هلندی ها خیلی باهوش هستند و شما می توانید به آن حرف زدن را بیاموزید اگر با آن مهربان باشید و به خوبی تمرین کنید می‌توانید کلمات زیادی را به آن ها بیاموزید آنها هوش بالایی دارند .

غذای عروس هلندی:

تغذیه عروس هلندی ها باید سالم و شامل انواع دانه های مقوی باشد تا بتواند تمام انرژی مورد نیاز بدن آنها را تامین نماید همچنین در کنار دانه ها استفاده از پلت های میوه‌ای (دانه های رنگی ویتامینه)و همچنین دادن میوه‌های تازه به پرنده می‌تواند تمام ویتامین انرژی مورد نیاز بدن عروس هلندی را تامین کند.

عمر عروس هلندی چند سال است؟

عمر عروس هلندی ها می‌تواند بین ۱۵ تا ۲۰ سال باشد و بستگی به شرایط و نحوه نگهداری شما هست پرنده می تواند این عدد متفاوت باشد

مراقبت از عروس هلندی

همیشه سعی کنید دانه ها و غذاهای تازه به پرنده خود بدهید معمولاً دانه هایی که مانده می شوند مغز آنها سفت تر گردد پس سعی کنید از ستون هایی که تازه هستند و امسال برداشت شده اند به پرنده خود بدهید چون دانه های تازه هم مزه خوبی دارند و هم معده پرنده راحت تر می تواند آن را هضم کند برای دیدن انواع غذاهای عروس هلندی به لینک زیر مراجعه کنید.

یک جفت پرنده ارتباط خوبی را با یکدیگر برقرار خواهد کرد. اما ، ممکن است به همان خوبی با شما ارتباط برقرار نکنند یا از گفتار و اصوات تقلید کنند. نگهداری از یک پرنده خوب است ، اما شما باید روزانه زمان قابل توجهی را صرف تعامل با عروس هلندی کنید. اگر شیوه زندگی شما این کار را غیرممکن می کند ، برای جلوگیری از تنهایی و رفتارهای خودزنی ، یک جفت پرنده تهیه کنید.

این پرندگان به طور طبیعی کثیف هستند و روی پرهای خود گرد و خاک ایجاد می کنند. و ممکن است رگرد و خاک بر روی قفس ها و لوازم جانبی باقی بگذارد. هفته ای یکبار پرنده خود را حمام دهید یا با آب پاش حمامش دهید. نظافت منظم قفس ضروری است.

قفس مناسب عروس هلندی

بسیاری از قفس های کوکاتیل دارای یک سینی قابل جابجایی برای سهولت کار هستند. عروس هلندی ها فعال و بازیگوش هستند و باید یک قفس بزرگ داشته باشند. قفسی تهیه کنید که حداقل 20 اینچ مربع و 26 اینچ طول داشته باشد. فاصله میله های قفس نباید بیش از 3/4 اینچ عرض داشته باشد.

میله های قفس افقی بهترین فرصت را برای پرنده برای صعود و ورزش های مورد نیاز ارائه می دهند. در قفس باید فضای کافی برای قرار دادن چند نشیمن گاه در سطوح مختلف داشته باشد. پرنده باید بتواند به راحتی در قفس حرکت کند. بالها و ناخن های عروس هلندی خود را دو بار در سال کوتاه کنید.

خودتون میتونید این کار رو بکنید شما باید روش مناسب را یاد بگیرید ، در غیر این صورت خونریزی این پرندگان برای آنها بسیار خطرناک است. اگر نمیتوانیدبهتر است از دامپزشک یا پرورش دهنده پرندگان بخواهید این کار را برای شما انجام دهند.

عروس هلندی ها در معرض خطرات خانگی هستند.

از قرار دادن قفس پرنده در مناطق پرآشوب یا نزدیک آشپزخانه خودداری کنید. بخارات موجود در ظروف تفلون که گرم می شوند می تواند این پرندگان را از بین ببرند .

مطلب پیشنهادی : دلایل جفت نگرفتن عروس هلندی

مشکلات رایج بهداشتی

رایج ترین مسئله بهداشتی که روی عروس هلندی ها تأثیر می گذارد ، کمبود تغذیه است. خیلی اوقات ، آنها فقط دانه می خورند.

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در میوه ها ، سبزیجات و رژیم غذایی برای جلوگیری از سو تغذیه ضروری است. عروس هلندی مستعد ابتلا به بیماری کبد چرب است ، که نتیجه آن یک رژیم غذایی با انرژی بالا و غنی از کربوهیدرات و چربی است و همچنین ورزش محدود یا بدون ورزش است .

برای کاهش خطر ابتلای عروس هلندی به این بیماری ، اطمینان حاصل کنید که پرنده شما  رژیم غذایی مناسبی دارد. بیشتر پرندگان مستعد ابتلا به بیماری های تنفسی و پسیتاکوز ، یک عفونت مضر باکتریایی هستند که می تواند علائم تنفسی مانند خس خس ، عطسه ، سرفه و ترشحات بینی ایجاد کند .

در اولین نشانه بیماری ، پرنده خود را به دامپزشک پرندگان ببرید. سریع عمل کردن در این مورد می تواند زندگی پرنده شما را نجات دهد. رژیم و تغذیه تنوع کلید یک رژیم غذایی سالم برای هر طوطی از جمله عروس هلندی است. بذرها می توانند بخشی مغذی از رژیم غذایی باشند اما چربی زیادی دارند. دانه ها نباید بیش از 30 درصد از رژیم غذایی پرنده باشند.

رژیم غذایی عروس هلندی

رژیم های غذایی ترکیبی اغلب انتخاب درستی برای پرندگان است زیرا از نظر تغذیه ای متعادل است و پرندگان نمی توانند دانه های مورد علاقه خود را انتخاب کرده و بقیه را دانه ها را نخورند. برای اطمینان از اینکه پرنده شما تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کند ، انواع سبزیجات و میوه های تازه را ارائه دهید. به طور کلی ، عروس هلندی روزانه حدود 1 قاشق غذاخوری غذا می خورد. به همین دلیل آنچه در آن قاشق غذاخوری قرار می گیرد مهم است.

عروس هلندی ها تمایل به پرخوری ندارند. می توانید غذا را در یک کاسه بریزید یا آن را کف قفس پراکنده کنید. این پرندگان در طبیعت ، که در آن بذر علف ، میوه و گیاهان را می خورند ، غذای طبیعی می گیرند. میوه ها و سبزیجات تازه را در یک کاسه تهیه کنید. آنچه را که نمی خورند بعد از یک ساعت حذف کنید. غذای فاسد را به پرنده خود تغذیه نکنید. اگر پرنده شما یک رژیم غذایی کاملاً دانه ای را ترجیح می دهد ، باید در گرفتن غذا از منوی متنوع تری پشتکار داشته باشید.

پروتئین هایی مانند تخم مرغ ، حبوبات و گوشت های پخته شده را به میزان متوسط ​​ارائه دهید. دانه های جوانه زده نیز یک روش عالی برای تنوع بخشیدن به رژیم غذایی پرندگان است. هرگز به آووکادو ، شکلات ، قهوه و نمک غذا ندهید. این موارد برای پرندگان سمی است.

ورزش برای عروس هلندی

مانند هر طوطی ، فعالیت ها یک عروس هلندی را خوشحال می کنند و به حفظ سلامت جسمی و روحی آن کمک می کنند. اگر پرنده شما بیشتر وقت خود را در قفس می گذارد ، مطمئن شوید که آنقدر بزرگ است که پرنده بتواند پرواز کند .4 اسباب بازی های زیادی تهیه کنید که می توانند تمایل طبیعی پرنده را به بازی تحریک کنند.

نشیمن گاه ها ، نردبان ها و اسباب بازی ها باید زیاد باشد اما تا حدی نباشد که مانع حرکت پرنده در اطراف قفس شود. اگر می توانید حداقل یک ساعت بیرون از قفس به عروس هلندی خود بدهید. اگرچه این امر به اندازه سایر طوطی ها بسیار مهم نیست ، اما خارج از قفس به معاشرت کمک می کند و به پرنده اجازه می دهد تا بال هایش را بکار بگیرد.

عروس هلندی ها به عنوان حیوانات خانگی چگونه هستند؟

مزاج این پرندگان کوچک ملایم و مهربان است و دوست دارند که غالباً آنها را نوازش کنید. آن‌ها لزوماً عاشق نوازش نیستند. آن‌ها با آرامش می‌خواهند در نزدیکی شما باشند و از دیدن شما بسیار خوشحال خواهند شد. عروس هلندی ها معمولاً دارای رفتار دوستانه‌ای هستند. با این حال ، یک پرنده رام نشده ممکن است پرخاشگری کند. شما می توانید در سنین پایین با نادیده گرفتن رفتارهای بد که این پرندگان خواستار آن هستند ، از عادت های بد جلوگیری کنید. هرگز پرنده را سرزنش نکنید.

این می تواند باعث ترس در اطراف افراد شود. پاداش رفتار خوب و نادیده گرفتن بد. عروس هلندی ها پرندگان باهوشی هستند و با گذشت زمان می توانند ترفندهای مختلفی را یاد بگیرند. از تکان دادن و سوت زدن تا زنگ زدن ، آنها پرندگان کوچک باهوشی هستند که از یک چالش جدید لذت خواهند برد. بسیاری از کوکتل ها حتی ساعت ها مشغول گفتگو با “پرنده دیگر” در آینه می شوند.

گفتار و آواز عروس هلندی ها صدا می دهند و سوت می زنند اما به اندازه بعضی طوطی ها بلند نیستند. از نظر شهرت ، نرها برای تقلید از گفتار و سوت حرف اول را می زنند. با این حال ، عروس هلندی های ماده شل نیستند. آنها در تقلید نیز مهارت دارند.

به نظر شما باهوش ترین نژاد عروس هلندی کدام نژاد است؟

مطلب پیشنهادی : نکات کلیدی نگهداری از جوجه عروس هلندی

 • قیمت عروس هلندی
 • تشخیص جنسیت عروس هلندی
 • عکس عروس هلندی
 • نگهداری عروس هلندی
 • رفتارشناسی عروس هلندی

قهر عروس هلندی
دستشویی عروس هلندی
عروس هلندی
طوطی عروس هلندی
کردن عروس هلندی
نگهداری عروس هلندی در خانه
نگهداری از عروس هلندی

برای تغذیه مناسب یک عروس هلندی بالغ از چه چیز هایی استفاده کنیم؟

تعداد تخم گذاری عروس هلندی در یک دوره چقدر است؟

سوال: چرا عروس هلندی من، پرهایش را می‌کند؟

سوال: من یک عروس هلندی تهیه کردم او با تاجی که آن را بالا آورده است در قفس راه می‌رود. آیا در رفتارشناسی عروس هلندی این به این معنی است که او می‌خواهد که از قفس بیرون آید؟

61 دیدگاه برای “طوطی عروس هلندی چیست؟(نژادها،غذا،نحوه نگهداری)

 1. مهدی بی غم گفته:

  سلام وقت بخیر
  جفت عروس هلندی من به محضی که جوجه از تخم در میاد می کشنش نمیدونم نر این کار رو میکنه یا ماده
  تا حالا سه بار که تخم کردن جوجه هارو کشتن
  چکار باید بکنم
  ممنونم از راهنماییتون

 2. nikidum گفته:

  پرنده عروس هلندی یکی از زیباترین و طراوت‌بخش‌ترین پرندگان در جهان است. این پرنده، با پرهای رنگارنگ و طرح‌های منحصر به فرد بر روی بدنش، هر کسی را شگفت‌زده می‌کند.
  پرنده عروس هلندی از خانوادهٔ پرندگان ماکاو است و به طور عمده در مناطق معتدل و گرمسیری یافت می‌شود. این پرنده درختان بلند را به عنوان سکونتگاه انتخاب می‌کند و با هم‌نوعان خود به شکل گروهی زندگی می‌کند.
  یکی از ویژگی‌های جالب پرنده عروس هلندی، صدای بلند و زیبایی است که توسط آن می‌تواند به محیط خود توجه کند و با سایر پرندگان در ارتباط باشد. این پرنده همچنین با تکرار و تقلید صداهای انسان، می‌تواند توجه بسیاری را به خود جلب کند و تفاوت آن را با سایر پرندگان نشان دهد.
  پرنده عروس هلندی غذایی متنوع دارد و از میوه‌ها، بذرها، حبوبات و حشرات تغذیه می‌کند. این پرنده با پرواز آرام و زیبا، به دنبال غذا و آب می‌گردد و از طبیعت و مناظر زیبایی که در مسیر پرواز خود می‌بیند، لذت می‌برد.
  اگر به دنبال پرنده‌ای جذاب و زیبا برای نگهداری در خانه خود هستید، پرنده عروس هلندی یک گزینهٔ عالی است. با رنگارنگی فوق‌العاده و صدای زیبایش، این پرنده می‌تواند به شما لحظات شادی و سرگرمی بیاندازد.
  از طرفی، نگهداری و مراقبت از پرنده عروس هلندی نیز نیازمند دقت و اطلاعات است. باید به تغذیه، بهداشت و شرایط محیطی مناسب برای آن توجه کنید. همچنین، برای حفظ سلامتی و رفاه این پرنده، لازم است به مسائل مربوط به قوانین حفاظت از پرندگان و محیط زیست توجه کنید.
  در نهایت، پرنده عروس هلندی با زیبایی و صدای خاص خود، می‌تواند یک همراه خوب و دل‌نشین برای شما باشد. اگر به جذابیت و زیبایی طبیعت علاقه‌مند هستید، حتماً این پرنده را در نظر بگیرید.
  لطفا به سایت ما هم سر بزنید

 3. حنانه گفته:

  سلام، من دوستم به مدت یه هفته سه تا عروس هلندی هاشو پیشم گذاشته، اما دوتاشون با اون یکی دعوا میکنن و نمیزارن غذا بخوره.
  همچنین یه سوال دیگه من هرموقع چکشون میکنم میبینم بیدارن. همچنین همه چیو گاز میگیرین.
  محیطشون دماش عادیه و آبشون و هرروز و دو روز یه بارم غذاشونو عوض میکنم(طبق گفته دوستم)

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   دعوا کردن عروس هلندی ها طبیعی هست . اگر نمیذارن غذای بخوره شما از دوتا دانه خوری و آبخوری در قفس استفاده کنید.

 4. حسین بیت سیاح گفته:

  سلام وقت بخیر من یک جفت عروس هلندی لوتینو دارم شیش ماهه خریدمشون جفت گیری میکنه ولی تخم نمیذاره اگه میشه مارو همراهی کنید ممنونم

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر همه شرایط براشون مهیا هست و جفتگیری انجام میدن
   یا پرنده ها چربی دارن و یا کبدشون چرب شده و همچنین احتمال داره نطفه پرنده ها ضعیف شده باشه.

   • علیرضا گفته:

    سلام اقا خوبی
    ببخشید من ی عروس هلندی تقریبا ۲ ماهه دارم و به هیچ وجه نرمه خوار نمیشه گشنه گذاشتمش ولی نرمه خوار نشد و چند شب پیش ک داشتم با کرمک بهش سرلاک میدادم یهو کرمک و کامل بلعید ۵ ساعت داشتم کرمکشو از چینه دانش در میاوردم و نمیشد حدود ۳ یا ۴ سی سی هم بهش روغن زیتون دادم بیرونم رفتم دامپزشکیا باز نبودن نصفه شب بود اخرش در اوردم ولی جوجه خیلی اذیت شد الان ی ۳ ‌. ۴ روزی میشه ک در اوردم ولی خییلیی بی حاله چشاشو کامل جمع کرده دهنشم اصلا تکون نمیده و همیشه نیمه بازه سرلاکم نمیخوره ک مجبور میشم به زور سرلاک بدم اگر میشه راه نماییم کنین خیلیم ممنون????????????

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام وقتتون بخیر
     احتمالا جوجه از شما ترسیده و استرس زیادی گرفته
     یه نفر دیگه رو مسئول سرلاک دادن بهش کنید

     • علیرضا گفته:

      داداش مادرم اون موقع نبود ولی از مادرمم سرلاک نمیگیره و بی حاله چشاشو کامل جمع کرده دهنشم همیشه نیمه بازه اونارو چیکار کنم

     • علیرضا گفته:

      بزرگوار داخل کدوم برنامه عکس بفرستم و ایدی تون رو لطف میکنین

     • اصغر زارعی گفته:

      در برنامه واتساپ به شماره پایین صفحه ارسال کنید.

 5. Alpha گفته:

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم و تخم گذاشتن و الان 20 روز از اخرین تخم میگذره و جفت گیری کردن اشکالی نداره؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر با گذشت 20 روز تخم ها ، جوجه نشدن یه دونه از تخم ها رو برای نمونه بشکنید و محتویات داخل تخم رو در اینجا شرح بدید برای مشاوره بهتر.

 6. آریانا گفته:

  سلام باشه با جزئیات بیشتر میشه گفت همش خوابیده و خیلی دیر به دیر غذا میخوره و حرف نمیزنه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   روشنای اتاق چجوری هست؟ بخاطر اینکه اگر در جای تاریکی باشند کم تحرک و بی حال میشن .
   و اگر به پرنده قبلا خیلی توجه میکردین ولی الان بی محلی بهش میکنین شاید افسرده شده باشه

   • علیرضا گفته:

    سلام بزرگوار وقتتون بخیر من دوتا جوجه عروس هلندی دارم و سنشون رو دقیق نمیدونم و نمیدونم کی میخواد نرمه خوار بشه بزرگوار میشه نشانه های نرمه خور شدنش رو بگین خیلی ممنون و اینکه من میخوام به دوتاشونم حرف زدن یاد بدم ایا میشه کنار هم حرف زدن یاد بگیرن یا باید جدا جدا نگهشون دارم

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام وقتتون بخیر
     سوال خیلی خوبی پرسدید: نشانه های نرمه خور شدن جوجه اول سن پرنده و دوم نوک زدن به زمین.
     پرنده ها معمولا از 45 روزگی به بعد شروع میکنن به نوک زدن هر چیزی روی زمین حتی فضله (مدفوع) خودشون که باید مراقب باشید.
     زمانی که جوجه به زمین نوک میزنه ما پیشنهاد میکنیم یک پارچه بزرگ روی زمین پهن کنند و مقداری غذای نرم روی پارچه بریزند و جوجه رو روی پارچه رها کنند تا از کنجکاوی جوجه کم کم نرمه خور بشه
     برای حرف زدن جوجه ها اول اینکه باید جوجه نر باشه و تشخیص جنسیت جوجه کار اسونی نیست مگر با تست DNA و برای یاد دادن به جوجه ها بهتره از هم جدا باشن

     • علیرضا گفته:

      بزرگوار دقیقا رو زمین نوک‌میزنه و فضله خودشم میخوره ولی فکر نکنم ۴۵ روزش باشه سفیده تخم مرغ بدیم بهش ضرر نداره؟

      و اینکه من امروز صبح دیدم که لونه جوجه عروس هلندیم پره غذا عه و استفراغ زیادی کرده اولین بارشه من دیشب سرلاک بهش زیاد دادم میتونه دلیلش همین باشه اخه همش غذا میخوادو جیغ میزنه و ی سوال دیگ اگر پرنده ها پیش هم باشن اصلا امکان نداره حرف زدن یاد بگیرن و باید جداجدا نگه داری شون بکنم چون قفس و وسایلش الان تو بازار نزدیک ۴۵۰ تومنه و دوتا بخوام بگیرم میره برا ۱ میلیون

     • اصغر زارعی گفته:

      1.اگر جوجه فضله خودش رو بخوره باعث رشد انگل در جوجه میشه و مرحله بعد باعث سینه کاردی شدن جوجه و اگر درمان نشه به مرگ جوجه ختم میشه.
      2.اگر جوجه بالا میاره: شاید بخاطر بیش از حد دادن سرلاک به جوجه هست یا سرلاک جوجه رو تغییر دادین.
      3.توضیح دادم که برای حرف زدن جوجه اول به جوجه نر نیاز داریم هر کدوم از جوجه ها که نر هست باهاش تمرین و تکرار کنید.

     • علیرضا گفته:

      عروس هلندیم بی حاله چشاشو جمع میکنه استفراغ شدید کرد نفسشم با صداس

     • اصغر زارعی گفته:

      اگر حال پرنده خوب نیست به دامپزشکی مراجعه کنید

     • علیرضا گفته:

      سلام خدا قوت، ی سوال میشه بیسکوییت مادر رو خالی با اب جوش بجای سرلاک‌به عروس هلندی سرلاکی و نرمه خوار داد ممنون میشم جواب بدین

     • اصغر زارعی گفته:

      سلام وقتتون بخیر
      برای چند وعده میشه از بیسکویت مادر استفاده کرد در صورتی که سرلاکش تموم شده باشه و برای رفع گرسنگی تا زمانی که سرلاک رو دوباره بخریم.
      اما اگر سوال شما اینکه بجای سرلاک از بیسکویت مادر استفاده کنیم خیر نمیشه چون خواص سرلاک با بیسکویت تفاوت زیادی داره. و بیسکویت نمیتونه نیازهای بدن جوجه رو تامین کنه.

   • علیرضا گفته:

    سلام بزرگوار وقتتون بخیر من عروس هلندی حدود ۲۰ روزه دارم یکم زیر شکمش متورم شده و کبود یکمم بی حاله به یکی نشونش دادم گف ورم روده داره برا ورم روده چی خوبه بدم بهش و اگر نداره بهش ضرر نداشته باشه

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام وقتتون بخیر
     اول پودر سریا برند تابرنیل بخرید اگر گیرتون نیومد پودر آلفاسریل ساخت کشور هلند تهیه کنید.

 7. آریانا گفته:

  سلام دوباره.
  عروس هلندی فقط خوابه و هیم حرفی نمیزنه غذا زیاد نمیخوره و حرف نمیزنه طوری میشه گفت تمام الایم افسردگی
  و آیا نیاز به دانپزشک داره وواینکه چرا اینطوریه؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر با جزئیات بیشتری توضیح بدین شاید بتونیم راهنمای کنیم
   و اگر میبینین که حال پرنده خوب نیست به دامپزشکی مراجعه کنید.

 8. آریانا گفته:

  سلام .ممنونم بخاطر پاسخ .
  عروس هلندی ها چه میوه هایی میتونن بخورند؟

 9. اریانا گفته:

  سلام دوباره ممنونم بخاطر پاسخ کامنت های دیگمون لطف می کنید پاسخ این سوالات ها را بدید ممنونم.
  عروس هلندی ی من عروس هلندی ی کوکاتیل هستش و اینکه از بچگی پیش یک صاحبه دیگه ای بود تا نه ماهگی الان 1.5 و فقط کلماتی که صاحبه قبلی یاد گرفته رو میگه و هرچی تلاش می کنیم کلمات جدیدی یاد نمیگیره. لطفا راهنمایی کنید که چطور بهش یاد بدم. ممنون

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   در رابطه با همین موضوع ویدئو آموزش سخن گو کردن عروس هلندی رو تولید کردیم
   و در روزهای آینده در سایت آی آر دانه و کانال آپارات قرار میدیم

 10. آریانا گفته:

  سلام عروس هلندی ی من بسیار باهوشه و من اون رو خیلی دوست دارم با من میاد غذا میخوره بهش غلاده مخصوص وصل می کنم یا لانه مسافری باهم میریم مسافرت ولی اگر نذاریمش تو لونش اصلا غذا نمیخوره چیکار کنم؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر غذاهای خانگی به عروس هلندی تون میدین این ویدئو رو تماشا کنید نکات خیلی خوبی بهش پرداختیم
   پرنده به لانه خودش اطمینان بیشتری داره بهمین خاطر در لانه خودش غذا می‌خوره

 11. آریانا گفته:

  سلام خسته نباشید
  عروس هلندی ی من نره و ۱.۵ سالشه وقتی خریدیمش ۹ ماهش بود عادت نداشت که روی تابش بشینه و هنوز نمیشینه و با تابش دعوا میگیره چیکار کنم؟ و اینکه چرا عروس هلندیم با زیپ بالش ها صحبت می کنه؟ ممنون میشم اگه پاسخ سوالم را بدید.

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   بعضی مواقع پیش میاد پرنده ها از وسایل جدید یا اسباب بازی های که براش میخریم در ابتدا می‌ترسن و از اون وسیله دوری میکنن
   البته جنس اسباب بازی ها بهتر هست از چوب باشه
   بازی کردن عروس هلندی با زیپ بالش ها شاید به گذشته پرنده برگرده که صاحب قبلی چطوری باهاش رفتار کرده باشه

 12. سیما گفته:

  من عروسهلندی دارم خیلی دوستش دارم میاد باهام غذا میخوره و وقتی میرم بیرون میخواد دنبالم بیاد با کلی دردسر میرم بیرون
  دوستم یه عروس هلندی آبی داره خیلی رنگش قشنگه من هرچی گشتم دنبال عروس هلندی رنگ آبی پیدا نکردم
  اینجا هم اومدم ولی انگار اصلا رنگ آبی نداریم
  ولی به نظرتون از کجا آورده خودش بهم نمیگه

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام عروس هلندی آبی نداریم مگر اینکه رنگش کرده باشه یا این که عروس هلندی نبوده و پرنده دیگری مانند کوتوله ، ملنگو به رنگ آبی بوده باشه

 13. زهرا گفته:

  سلام
  عروس من چند دفعه تخم گذاشته ولی از سر مستی بوده چیکارش کنم؟

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام
   سوالتون مبهم هست.
   یه جفت عروس هلندی نر و ماده دارین؟ یا یه دونه عروس هلندی ماده دارین، که به خاطر مست بودن تخم هرزه یا پوچ گذاشته؟

   • زهرا گفته:

    یک جفت نرو وماده دارم که عروس ماده تخم هرزه وپوچ میزاره
    میدونید باید چیکارش کنم؟

    • اصغر زارعی گفته:

     سلام. متشکرم از سوال خوبتون
     دلیل های که باعث میشه تخم ها پوچ یا هرزه باشند
     1.نر نابالغ باشه. یعنی به سن بلوغ که تقریبا 1.5 سال هست نرسیده باشه
     2.نر جوان باشه. چون جوان هست نحوه جفت گیری بلد نیست و عمل جفت گیری درست انجام نمی‌شه
     3.ماده مست و آماده جفت گیری هست اما نر آماده نیست و ماده تخم هرزه می‌ذاره
     4.چوبی که پرنده روی آن عمل جفت گیری انجام می‌دهد مناسب نباشه و تعادل پرنده را بهم بزنه
     5.یکی از پرندگان یا هر دو چربی داشته باشند

     • زهرا گفته:

      یه سوال دیگه امکان داره بخواطر این باشه که وقتی مست بوده و یک سری تخم هرزه گذاشته بود و براش جفت نر اوردم این کارش هنوز ادامه داشته باشه؟

      اخه الان که رفتم پیشش دوباره داخل لونه اش بود وقتی اوردمش بیرون دیدم 4تا تخم گذاشته

      دیگه واقعا نگرانش شدم????????

     • اصغر زارعی گفته:

      بله میشه
      دقیقا شما به گزینه 3 که نوشتم اشاره می‌کنید
      الان بهش فرصت بدید روی تخم ها بخوابه .تا ده روز دیگه یه دونه تخم رو بردارید و با چراغ قوه تست کنید ببینید آیا داخل تخم رگه خون وجود داره یا نه

     • زهرا گفته:

      اگه نبود همشون را بردارم یا بزارم 21روز بشه خود عروس ازش نااومید بشه بعد بردارم؟

     • اصغر زارعی گفته:

      اگر هیچکدوم از تخم ها رگه(نطفه) نداشت همه تخم ها رو بردارید
      و درب لانه رو هم ببندید و سه ماه پرنده ها رو تقویت کنید

     • زهرا گفته:

      قبلا در لونه را بستم کف قفس تخم گذاشت

      برا همین فکر نکنم این راه بشه

      برای تقویت چه بهشون بدم؟

     • اصغر زارعی گفته:

      پس در ابتدا عرق کاسنی بهش بدین چون عرق کاسنی طبع سردی داره باعث میشه که مستی پرنده ها کمتر بشه
      برای تقویت هم در لینک پایین توضیحات کاملی داده شده. و اگر سوالی داشتید می‌تونید بپرسید.
      https://irdane.ir/pca/cockatiel-food/

 14. ملودی گفته:

  های فقط عکس بعضی گونه ها اشتباهه برای مثال گونه ی خاکستری من خیلی پر رنگ تر و با عکس فرق داره

  • اصغر زارعی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   بله شما درست می فرمایید
   چون عروس هلندی ها یکبار در سن هفت ماهگی و یکبار در سن چهارده ماهگی دوره پرریزی دارند
   رنگ پرهاشون هم تغییر میکنه

   • Mahdiyeh گفته:

    سلام وقتتون بخیر
    عروس هلندی من نژاد آلبینو هستش و یه مشکلی که داره اینه که پشت سر هم و با سرعت نوک به سینش میزنه

 15. سجاد گفته:

  سلام من هفته پیش دو عروس هلندی خریدم اینا ساکتن. فروشنده به من گفت جفت هستن اما هیچ عکس العملی نشان نمیدن. دیروز یکی به لانه رفت اما نره نرفت.

  • IR_Dane گفته:

   سلام سجاد عزیز
   عروس هلندی ها در حین جابجایی دچار استرس می شود. چند روز طول می کشد تا به شرایط جدید عادت کننند. برای عادت به مکان جدید اصلا عجله نکنید. پرنده بایداحساس آرامش کند و باید در شرایط تغذیه ای خوبی باشد.

  • IR_Dane گفته:

   سلام
   غذاهای چرب برای عروس هلندی بسیار مضره و پرنده را چاق و بیمار می کند. برای حفظ سلامت پرنده از انواع دانه های مقوی و میوه ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *